Wojciech Traczyk
redaktor
autoEXPERT
O AUTORZE
Redaktor miesięcznika „autoEXPERT”
Rynek
Filtracja zgodnie z normą Euro 7
Najpierw pandemia COVID-19 oraz związane z nią zerwane bądź naderwane łańcuchy dostaw i ograniczenie wielkości produkcji. Następnie wojna w Ukrainie, która na różne sposoby uderza w producentów samochodów i części do aut. A już na horyzoncie widać zapowiadany koniec produkcji samochodów z napędem spalinowym. Jakby tego było mało, branża motoryzacyjna będzie musiała się zmierzyć także z zapowiadaną nową normą Euro 7. Planowane ograniczenie emisji spalin dotknie producentów różnych podzespołów, m.in. klocków hamulcowych, opon czy systemów oczyszczania spalin.
Rynek
Jaka przyszłość olejów silnikowych dla motoryzacji?
Branża motoryzacyjna, a zwłaszcza jej europejska część, znajduje się obecnie u progu prawdziwej rewolucji związanej z elektryfikacją samochodów osobowych. Jeżeli w obecnym kierunku zmian nie nastąpi jakiś niespodziewany zwrot, od połowy przyszłej dekady z europejskich dróg stopniowo będą znikać auta z tradycyjnym napędem spalinowym. A to z całą pewnością odbije się na kondycji całej branży olejowej.
Hamulce i zawieszenie
Diagnostyka układu hamulcowego
Współczesne systemy hamulcowe są bardzo rozbudowanymi układami, w których jest wiele różnorodnych elementów odpowiadających za skuteczne zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie pojazdu. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnostyka, a następnie obsługa serwisowa tego układu w warsztacie.
Hamulce i zawieszenie
Kontrola geometrii zawieszenia – charakterystyka i dostępne urządzenia
Ponieważ nie wszyscy kierowcy są świadomi, że kontrola i ewentualna regulacja geometrii kół w samochodzie powinna być regularną czynnością, jaką przeprowadza się w warsztacie samochodowym, warto ich o tym uświadamiać.
Rynek
Szkolenia zawodowe w okresie popandemicznym
Wczasach dużej konkurencji, jaką obserwujemy obecnie w branży napraw samochodowych, wysoka jakość wykonywanych usług jest koniecznością, jeśli chce się utrzymać obecnych klientów i zdobyć nowych. Stąd tak ważne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji przez mechaników.
Wyposażenie warsztatów
Podnośniki samochodowe – popularne rodzaje i kierunki zmian
Warsztat samochodowy bez podnośnika? Teoretycznie jest to możliwe, choć bardzo ograniczyłoby możliwości świadczenia usług. Nawet mając odpowiednio zaprojektowany kanał, nie bylibyśmy bowiem w stanie wykonać wielu czynności serwisowo-naprawczych. Decydując się na zakup podnośnika, trzeba jednak dokładnie przemyśleć wybór ze względu na szeroką ofertę rynkową w tym zakresie.
Rynek
Rynek napraw pojazdów ciężarowych
Niższe ceny robocizny i części zamiennych są głównymi czynnikami, które wpływają na decyzje właścicieli samochodów odnośnie do wyboru niezależnych warsztatów. Nie inaczej jest w przypadku pojazdów ciężarowych. Żeby jednak warsztat mógł skutecznie rywalizować o klienta z ASO po okresie gwarancyjnym pojazdu, powinien zapewniać także wysoki poziom obsługi i dużą wszechstronność.
Części zamienne
Regeneracja części. Największe korzyści i wyzwania branży
W czasach, w których działania proekologiczne są nie tylko doceniane, ale stają się wręcz obowiązkowe, procesy regeneracji części samochodowych będą z całą pewnością szybko zyskiwać na znaczeniu. Już teraz odnowione części zamienne cieszą się sporą popularnością wśród właścicieli samochodów, co jednak niekoniecznie wynika z ich rosnącej świadomości ekologicznej. Poprawnie zregenerowana część praktycznie nie różni się od nowej, a jednocześnie stanowi sporą oszczędność dla portfela.
Stacje Kontroli Pojazdów
Badanie ustawienia i parametrów oświetlenia pojazdu
Światła są jednym z podstawowych elementów wyposażenia samochodu, który jest bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo na drodze. Warto więc o tym przypominać kierowcom i zachęcać ich do regularnego kontrolowania ustawienia świateł, nie tylko podczas obowiązkowego badania technicznego na SKP.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6