Jak regeneracja części zamiennych zmienia branżę motoryzacyjną i wspiera ekologię

Naciski ze strony rządzących (zwłaszcza w przypadku Unii Europejskiej) mają bardzo duży wpływ na zmiany, jakie zachodzą w branży motoryzacyjnej, która przede wszystkim ma ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. I choć w tym kontekście najwięcej mówi się o nowych samochodach, to jednak również produkcja poszczególnych części i podzespołów powinna stać się dużo bardziej zrównoważona. Dlatego też na popularności zyskują m.in. części regenerowane. Na ich popularyzacji mogą zyskać zarówno klienci, jak i właściciele warsztatów samochodowych.
- Branża motoryzacyjna dostrzega coraz większy wpływ regenerowanych części zamiennych na funkcjonowanie rynku, w tym na działalność warsztatów samochodowych. Oszacuj zakres regeneracji części – na jakie dziedziny już wpływa?
- Porównywalna z oryginalnymi częściami jakość, korzyści ekologiczne oraz oszczędności finansowe, które zapewniają części regenerowane, są najważniejszymi czynnikami rozwoju tego sektora branży automotive. Czym się różni regeneracja fabryczna od tej przeprowadzanej ,,indywidualnie”?
- Rynek regeneracji części jest bardzo perspektywiczną alternatywą w stosunku do nowych komponentów i można oczekiwać, że w najbliższej przyszłości będzie rozwijał się dość dynamicznie. Poznaj kierunki zmian i regeneracyjne trendy.
Części regenerowane to podzespoły motoryzacyjne, które zostały poddane specjalistycznym procesom naprawczym w celu przywrócenia ich do pełnej funkcjonalności. Regeneracja jest więc procesem, w ramach którego zużyte lub uszkodzone części są poddawane starannym procedurom naprawczym.
Jak przebiega regeneracja?
Najczęściej proces regeneracji obejmuje takie etapy, jak demontaż zużytych części oraz ich kompleksowe czyszczenie i ocenę, czy nadają się do regeneracji i ponownego użytku. Dopiero wówczas wykonuje się rzeczywistą regenerację, czyli np. wymianę zużytych elementów na nowe czy ich naprawę. Następnie ponownie montuje się daną część i testuje, czy spełnia ona odpowiednie kryteria, dotyczące np. jakości, funkcjonalności i trwałości.
W efekcie procesu regeneracji otrzymujemy tę samą część, która jednak jest gotowa do ponownego użytku, często w standardzie takim samym lub zbliżonym do całkowicie nowego komponentu.
Typowe części poddawane regeneracji:
- wtryskiwacze/pompowtryskiwacze,
- zaciski hamulcowe,
- rozruszniki,
- alternatory,
- turbosprężarki,
- kompletne sprzęgła,
- skrzynie biegów,
- głowice,
- przekładnie kierownicze,
- różnego typu sterowniki,
- filtry DPF,
- zawory EGR,
- pompy wody.
Oprócz klasycznych części samochodowych coraz częściej regeneracji poddawane są także układy elektroniczne czy systemy zarządzania silnikiem, które w przypadku tradycyjnych napraw mogłyby wymagać wymiany całych jednostek.
Części regenerowane to liczne korzyści – poznaj je!
Części regenerowane z całą pewnością nie zyskałyby takiej popularności, gdyby nie korzyści, jakie zapewniają. Co równie istotne, mogą zyskiwać na tym różne strony: nie tylko producenci tych części (w tym firmy zajmujące się ich regeneracją) i finalni klienci, ale również warsztaty samochodowe, które realizują naprawy przy użyciu tego typu części zamiennych.
Oszczędności finansowe – to niewątpliwie główna zaleta korzystania z części regenerowanych (oczywiście z punktu widzenia właściciela naprawianego samochodu). Ponieważ nie wymagają one produkcji nowych elementów, dzięki czemu cały proces regeneracji jest znacznie tańszy od produkcji części od podstaw, ich cena jest o wiele niższa.
Podobna jakość jak nowych części – niższa cena nie byłaby takim atutem, gdyby regenerowane części nie zapewniały odpowiedniej jakości. Wiele osób wciąż ma pewne wątpliwości co do jakości regenerowanych komponentów, obawiając się, że ich funkcjonowanie może nie dorównywać nowym produktom. W rzeczywistości jednak profesjonalnie przeprowadzona regeneracja pozwala na przywrócenie części do pełnej sprawności technicznej. Części regenerowane, przed dopuszczeniem ich do ponownego użytku, są testowane pod kątem jakości i wydajności. Oznacza to, że ich parametry użytkowe często odpowiadają standardom nowych komponentów. W przypadku części, które przeszły proces fabrycznej regeneracji, można mieć wręcz pewność, że ich jakość i trwałość są porównywalne z nowymi.
Dostępność – w przypadku starszych modeli, które nie są już od dłuższego czasu produkowane, może pojawić się problem związany z dostępnością niektórych podzespołów. W takiej sytuacji część regenerowana może okazać się jedynym wyjściem, które pozwoli przywrócić dane auto do użytkowania. W przypadku części regenerowanych, które są produkowane przez wyspecjalizowane firmy, warsztaty mogą liczyć na stałą dostępność komponentów, które są gotowe do natychmiastowego montażu. Dzięki temu czas oczekiwania na dostawę regenerowanej części jest zwykle krótszy, co pozwala na szybszą realizację naprawy.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Większa trwałość niż tańszych zamienników – części regenerowane bardzo często są porównywane z tańszymi zamiennikami, które również są dość popularne wśród właścicieli zwłaszcza starszych aut. Choć również one mogą zapewniać spore oszczędności (w porównaniu z cenami oryginalnych komponentów), problemem może być ich trwałość i jakość. W przeciwieństwie do tanich zamienników części regenerowane wykonane przez profesjonalne firmy i poddane rygorystycznym testom jakościowym charakteryzują się znacznie dłuższą żywotnością.
Wpływ na środowisko naturalne – korzystanie z części regenerowanych zapewnia duże korzyści ekologiczne. Zamiast wyrzucać zużyte części lub przeznaczać je do recyklingu, dzięki regeneracji można je ponownie wykorzystać. W znaczący sposób redukuje to zużycie zasobów naturalnych i zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska. Regeneracja jest bowiem procesem o wiele mniej energochłonnym niż produkcja nowych części.
A może części regenerowane fabrycznie?
Mówiąc o częściach regenerowanych, nie można pominąć części regenerowanych fabrycznie, czyli wykonywanych bezpośrednio przez koncerny motoryzacyjne, które na co dzień wytwarzają takie części na tzw. pierwszy montaż. Podstawową różnicą między regeneracją fabryczną a regeneracją, którą przeprowadzają niezależne firmy, są części i materiały użyte w tym procesie. Producenci samochodów w procesie regeneracji mogą zastosować oryginalne komponenty, a więc dokładnie te same, które wykorzystano przy produkcji nowej części.
W efekcie klient otrzymuje część oryginalną o bardzo wysokiej jakości, płacąc jednak za nią konkurencyjną cenę. Ponadto producent części oryginalnych ma większe doświadczenie w produkcji oryginalnych komponentów, co również może mieć przełożenie na finalny produkt. Do tego części po procesie regeneracji poddawane są identycznej kontroli jakości, często na tych samych stanowiskach testowych, co części nowe.
Fabryczna regeneracja części jest szczególnie ceniona za swoją jakość i niezawodność. Komponenty regenerowane przez producentów oryginalnych części mają także tę przewagę, że ich wykonanie w pełni odpowiada specyfikacjom fabrycznym. Co więcej, niektóre regenerowane części zamienne mogą być idealnie dopasowywane np. do konkretnych wersji silnikowych.
Korzyści dla warsztatów samochodowych
Korzystanie z regenerowanych części zamiennych może przynosić wymierne korzyści również warsztatom samochodowym. Przede wszystkim, właściciele warsztatów otrzymują dodatkową alternatywę – mogą oferować swoim klientom tańsze części, jednak o wysokiej jakości. Dzięki temu są w stanie bardziej konkurować z autoryzowanymi serwisami, które często oferują wyłącznie nowe części, a tym samym przyciągać klientów szukających oszczędności.
Regeneracja części daje też warsztatom możliwość oferowania usług naprawczych w krótszym czasie, co przyspiesza realizację zleceń i zwiększa dochody. Części regenerowane nierzadko są bowiem szybciej dostępne niż części oryginalne, które trzeba sprowadzać np. z innego kontynentu. Wysoka jakość wykonania takich części może też przekładać się na mniejszą liczbę reklamacji w porównaniu z oferowanymi tanimi zamiennikami, często niewiadomego pochodzenia, których jedyną zaletą jest niska cena.
Dawanie częściom samochodowym drugiej młodości nie jest tylko modą, lecz koniecznością obecnych czasów. I choć wciąż jeszcze można usłyszeć wątpliwości, które dotyczą jakości czy trwałości części regenerowanych, chyba na dobre zadomowiły się już one w branży i ich popularność będzie już tylko rosła.
źródło: Materiały redakcyjne