Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszalnika lakierów samochodowych?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszalnika lakierów Designed by Freepik

Mieszalnik lakierów to jedno z kluczowych urządzeń w pracy lakiernika samochodowego, które odpowiada za precyzyjne dozowanie i mieszanie farb. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie idealnego koloru i odpowiednio trwałej powłoki. Wybór odpowiedniego mieszalnika bezpośrednio wpływa więc na efektywność pracy i jakość uzyskanych rezultatów. To szczególnie istotne, bo również w tym obszarze jesteśmy świadkami zmian.

  • Do czego w warsztacie przydaje się mieszkalnik lakierów? 
  • Jak wybrać najlepszy mieszalnik do prac lakierniczych? Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia? 
  • Kontrowersyjne spektrofotometry – opinia branży na ich temat. 

Najważniejszą funkcją mieszalnika jest precyzyjne odmierzanie proporcji poszczególnych składników lakieru. Modele wyposażone w systemy automatycznego dozowania pozwalają na minimalizować błędy, które wiążą się z niedokładnymi proporcjami lakieru, czego efektem może być uzyskanie innego koloru czy złej jakości powłoki lakieru. Dzięki mieszalnikom warsztat lakierniczy jest więc w stanie uzyskać lepsze i powtarzalne efekty swojej pracy.

Typowe problemy z mieszaniem lakierów

Podczas procesu mieszania lakierów może dojść do różnych nieprawidłowości, których efektem będzie przede wszystkim niewłaściwy kolor. Do najczęściej spotykanych błędów należą dobór złych kolorów czy niedokładne proporcje poszczególnych składników. Do tego należy dodać zły czas mieszania, który może wpływać np. na konsystencję lakieru i jego aplikację. Problemy z uzyskaniem odpowiedniego koloru mogą być również następstwem zanieczyszczenia, tj. pozostawienia resztek poprzednich lakierów.

Według Łukasza Kelara, zastępcy dyrektora ds. rozwoju portfolio produktów firmy NOVOL, największe problemy przy mieszaniu lakierów samochodowych wiążą się oczywiście z właściwym doborem koloru. Składa się na nie dużo przyczyn.

Od niemal nieskończonej liczby kolorów i ich wariantów na rynku – przez naturalne starzenie się lakierów i związaną z tym zmianę fabrycznego odcienia, wielokrotne naprawy lakiernicze, po których auto często ma już mało wspólnego z oryginalnym kolorem – aż po zwykłe błędy ludzkie na etapie doboru i mieszania koloru dla klienta

Poznaj opinię EXPERTa z firmy Novol. 

– Oczywiście, dobry lakiernik czy kolorysta bez problemu radzi sobie z tymi problemami. Z pomocą kolor boxu i spektrofotometru można wybrać odcień najbardziej zbliżony do naprawianego auta, natryskiem próbnym potwierdzić prawidłowość koloru, a cieniowaniem wygubić ewentualną niewielką różnicę koloru – mówi Łukasz Keler. – Niestety, cała nasza branża boryka się z ogromnym deficytem wysoko wykwalifikowanych fachowów, a w niedoświadczonych rękach nawet najlepszy system mieszalnikowy może okazać się „beznadziejny”.

Na co zwracać uwagę przy wyborze mieszalnika? 

Ponieważ mieszalniki stają się coraz bardziej rozbudowanymi urządzeniami, które oferują wiele dodatkowych funkcji, dobór odpowiedniego modelu może znacząco wpłynąć na działalność warsztatu blacharsko-lakierniczego.

Szukając optymalnego mieszalnika, z pewnością należy zwracać uwagę przede wszystkim na dokładność i precyzję dozowania, ale również na kompatybilność z różnymi rodzajami lakierów. W zależności od skali działalności warsztatu warto uwzględnić także pojemność i liczbę pojemników w mieszalniku. Dzięki temu firma będzie miała bowiem dostęp do większej liczby różnych odcieni.

Andrzej Łojek, business consultant w Akzo Nobel Car Refinishes Polska, zwraca uwagę, że w związku z tym, jak dynamicznie zmienia się biznes napraw powypadkowych, zmienia się również spojrzenie na procesy, które zachodzą w serwisie blacharsko-lakierniczym – w szczególności na efektywne wykorzystanie czasu.

Trend ten nie ominął także procesu przygotowania lakieru, w wyniku czego nowoczesne warsztaty wykorzystują automatyczne dozowniki lakierów. Istotną kwestią jest więc dobór urządzenia, które będzie dostosowane do potrzeb klienta i profilu prowadzonej działalności. 

Poznaj opinię EXPERTa z firmy Akzo Nobel Car Refinishes Polska. 

– Kluczowym kryterium przy doborze urządzenia jest jego kompatybilność ze stosowanymi liniami lakierniczymi. Dla przykładu, gdy warsztat podczas napraw oprócz wodorozcieńczalnych lakierów bazowych stosuje także lakiery jednowarstwowe (oczywiście zgodne z dyrektywą VOC), urządzenie powinno mieć możliwość dozowania i mieszania ich podczas przechowywania. A ponieważ czas jest ważny, należy pomyśleć o tym, aby wybrany „robot” był jak najbardziej bezobsługowy, włącznie z automatycznym czyszczeniem i konserwacją – tłumaczy Andrzej Łojek.

Tomasz Palkowski, Technical Manager w BASF Coatings Services podkreśla natomiast, że przy wyborze produktu standardem jest obecnie otrzymanie nie tylko puszki lakieru, ale także kompletnego rozwiązania oferowanego przez producenta. Przy współpracy np. z marką Glasurit nabywca otrzymuje mieszalnik, rozwiązanie digitalowe w postaci Refinity lub alternatywnie oprogramowanie Profit Manager.

Dodatkowo firma BASF oferuje narzędzia do assesmentu warsztatu blacharsko-lakierniczego i edukuje w temacie ESG. Zapewnia także swoim klientom regularny udział w szkoleniach i warsztatach, które podnoszą kwalifikacje ich kadry. Andrzej Łojek zauważa jeszcze, że na proces mieszania, a tym samym na dobór mieszalnika, duży wpływ mają także rodzaje używanych lakierów. 

Poznaj opinię EXPERTów z firmy: BASF Coatings Services.

– Tak, jak wspomniałem wcześniej, rodzaj i jakość kolorantów są bardzo ważne. Ponieważ tego typu urządzenia są bardzo precyzyjne, wymagana jest wysoka powtarzalność parametrów pigmentów. Te wymagania spełniają więc tylko sprawdzone i aprobowane linie lakiernicze. Ważna jest również elastyczność, która dotyczy liczby kolorantów lub dodatków wchodzących w skład receptury. Jeżeli dostawca wprowadza nowy produkt lub zwiększa liczbę tonerów w recepturze, urządzenie powinno być przygotowane do przygotowania takiej mieszanki – mówi Łojek. 

Nowe rozwiązania technologiczne 

Postęp technologiczny, jaki obserwujemy w różnych branżach, nie omija także branży lakierniczej i mieszalników. – Ewolucja w każdej dziedzinie jest nieunikniona, więc dotyczy także mieszalników – zauważa Andrzej Łojek. I dodaje, że pierwsze modele wymagały specjalnych warunków, np. sprężonego powietrza czy dedykowanego miejsca z solidną ścianą do zakotwienia. Obecne konstrukcje „potrzebują” jedynie zwykłego pomieszczenia ze standardowym zasilaniem i jak każde współczesne urządzenie – dostępu do internetu.

Na uwagę zasługuje również to, że do obsługi tych urządzeń nie trzeba specjalnych kwalifikacji czy umiejętności. Lakiernik może więc łatwo wykonywać swoje zadania, generując przychód dla serwisu. Jak zauważa Łukasz Kelar, jednym z najbardziej zauważalnych trendów ostatnich lat jest całkowita rezygnacja z kolor boxów.

lakierowanie zmieszanym lakierem źródło: Designed by Freepik

Coraz więcej firm dostarcza swoje mieszalniki do sklepów/warsztatów wyłącznie ze spektrofotometrem. Podstawową przyczyną tego trendu są oczywiście względy finansowe – kolor box jest drogi i wymaga regularnego uzupełniania, co generuje nie tylko kolejne koszty, ale też problemy logistyczne. Z kolei spektrofotometr zapewnia natychmiastowy dostęp do wszystkich receptur, także tych najnowszych, natychmiast po ich zatwierdzeniu w laboratorium kolorystycznym u producenta.

Niestety skuteczność tych urządzeń (a raczej nie samych spektrofotometrów, ale obsługującego je oprogramowania) daleka jest od ideału. Wielu klientów wciąż więc preferuje systemy mieszalnikowe, w których spektrofotometr jest tylko uzupełnieniem i pomocą, a główna praca odbywa się tradycyjnie, na bazie kolor boxu.

– Jako dostawca mocno dbamy o zrównoważony rozwój, a także o innowacje. Efektem takiego podejścia jest automatyczny mieszalnik Glasurit, który umożliwia przygotowanie 6 mieszanek jednocześnie i działa w połączeniu z narzędziem Refinity – mówi Sara Pijanowska, specjalista ds. komunikacji marketingowej w BASF Coatings Services, dodając:

– Korzystanie z zaawansowanych rozwiązań pozwala zautomatyzować codzienną pracę lakierni, optymalizuje czas przygotowania mieszanki i korzystnie wpływa na sukces finansowy firmy. Warsztat jest bowiem w stanie przyjąć więcej samochodów niż przy tradycyjnej pracy lakierniczej. Mieszalnik działa z systemem Glasurit Linia 100, ekologicznymi produktami o niskiej zawartości VOC, a jego innowacyjność sprzyja skróceniu czasu pracy lakiernika.

Jaka jest przyszłość mieszalników lakierów? 

Łukasz Kelar wymienia najważniejsze trendy technologiczne, które będą widoczne w najbliższej przyszłości. Na pewno szykują się zmiany w koncepcjach mieszalników wodorozcieńczalnych w kilku dużych firmach. Niektóre rozwiązania, które są oferowane na rynku przez wielkie koncerny, mają już co najmniej kilkanaście lat i odbiegają parametrami technicznymi od nowszych rozwiązań – chociażby takich jak Spectral Wave 2.0.

A w dzisiejszych czasach szybkość aplikacji i schnięcia jest jednym z kluczowych parametrów dla warsztatu przy wyborze systemu mieszalnikowego. Drugi trend to pojawiające się na rynku kolejne mieszalniki automatyczne, które prawie całkowicie zastępują człowieka w procesie przygotowania koloru. Na razie są to rozwiązania drogie, więc dostępne tylko dla bardzo dużych warsztatów, w których przygotowuje się minimum kilkanaście kolorów dziennie. Wówczas inwestycja w automat ma sens, ponieważ pozwala albo zastąpić jeden etat, albo odciążyć lakierników w części czasochłonnych zajęć.

– Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat czeka nas całkowite zrezygnowanie z kolor boxów przez prawie wszystkich producentów. Coraz lepsze spektrofotometry, ich oprogramowanie i rozwój sztucznej inteligencji pewnie dość szybko będą w stanie już całkowicie zastąpić ludzkie oko w procesie doboru koloru – podsumowuje Łukasz Kelar.

Źródło: Materiały redakcyjne

O Autorze

Wojciech Traczyk

Redaktor miesięcznika „autoEXPERT”

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę