Pierwszy projekt edukacyjny BASF Coatings Services

„Nie bądź bambikiem, zostań lakiernikiem” to hasło przewodnie pierwszego projektu edukacyjnego BASF Coatings Services, skierowanego do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Pilotażowe spotkanie i warsztaty odbyły się na warszawskim Ursynowie, w szkole nr 319 im. Marii Kann.
Inwestycja w przyszłość
Drugi semestr ledwo się zaczął, a uczniowie klas ósmych czują oddech zbliżających się egzaminów podsumowujących ich naukę w szkole podstawowej. Przed nimi pierwszy, ważny test w życiu oraz czas wyboru szkoły średniej. To jest też moment, by zastanowić się nad swoją przyszłością i ścieżką zawodową.
W tym celu BASF Coatings Services przygotował warsztaty edukacyjne przybliżające prace lakierników. W spotkaniu udział wzięli pracownicy BASF Coatings Services, Anna Denert-Leszcz, Marketing Manager, Wojciech Pawłowski, ASP Technical Service i Sara Pijanowska, specjalista ds. komunikacji marketingowej.

Prowadzący opowiedzieli podczas krótkiego wykładu o różnicach w pracy lakierników zatrudnionych w warsztatach blacharsko – lakierniczych, a lakiernictwie przemysłowym. Przybliżyli narzędzia służące doborowi kolorów – w wersji manualnej – CPS oraz nowoczesnej – spektrofotometr. Opowiedzieli także ciekawostki dotyczące tworzenia i mieszania kolorów.
Lakiernictwo zasługuje na więcej
– Lakiernictwo, to naszym zdaniem niedoceniany zawód. Pod tym hasłem mieści się wiele umiejętności twardych i miękkich, o których często przeciętna osoba nie wie. Takie warsztaty mają na celu zaprezentowanie zawodu, jego walorów, a także specyfiki pracy zarówno w branży powypadkowej, jak i przemysłowej. Chcemy uświadomić młodym ludziom, że lakiernikiem może być każdy, bez względu na płeć i warunki fizyczne. Na pewno dużym atutem jest zmysł estetyczny i umiejętności manualne. Często podkreślamy, że zawód lakiernika to połączenie rzemieślnika z artystą – podkreśla pomysłodawczyni projektu Anna Denert – Leszcz.

Zmiany systemu edukacji i odwrócenie się od szkolnictwa zawodowego spowodowały pogłębiającą się lukę pokoleniową w wielu zawodach rzemieślniczych. W serwisach blacharsko – lakierniczych brakuje nowej kadry pracowników, którzy mogliby zastąpić w przyszłości swoich doświadczonych kolegów po fachu.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Podobna sytuacja jest w fabrykach. Na halach produkcyjnych, w przyszłości będzie gotowych nawet 300 miejsc pracy. Potrzebni będą lakiernicy, automatycy oraz osoby zajmujące się robotyką. To jest przyszłościowy zawód, a im węższa specjalizacja, tym zapotrzebowanie na pracownika większe – zapewnia Wojciech Pawłowski.
Uczniowie wysłuchali krótkiej prezentacji opatrzonej filmami z fabryk samochodów, czy łączenia kolorów. Następnie mieli okazje wziąć udział w warsztatach, gdzie w pomniejszych grupach zadawali pytania oraz brali udział w testach doboru kolorów czy dopasowania odpowiedniego CPS do karoserii modelu samochodu. W zajęciach udział chętnie brały także dziewczyny, które rewelacyjnie poradziły sobie w zadaniach dotyczących kolorystyki.

Źródło: BASF