Rynek części samochodowych – notowania giełdowe wg Market Cap
Jak aktualnie wygląda sytuacja na rynku części samochodowych? Kto jest największym graczem, a która firma zalicza noworoczny spadek notowań? Market Cap przedstawia zestawienie dużych światowych firm z branży automotive – warto prześledzić 10 pierwszych pozycji, żeby zobaczyć obecne wyniki oraz zastanowić się nad prognozami na 2024 r.
Kapitalizacja rynkowa spółki to jeden ze sposobów pomiaru wartości firmy. Kapitalizacja rynkowa jest ustalana przez rynek akcji i obliczana poprzez pomnożenie całkowitej liczby akcji pozostających w obrocie przez cenę jednej akcji.
Kapitalizacja rynkowa pomaga inwestorom zrozumieć, jak duża jest firma i jak przeprowadzić kategoryzację spółek na podstawie ich wielkości.
- Small Cap to spółki o małej kapitalizacji – mniejszej niż 2 mld dolarów, ale większej niż 300 mln dolarów. Spółki te są zwykle w fazie wzrostu i można je również uznać za stosunkowo ryzykowne w inwestowaniu. Spółki o małej kapitalizacji to zazwyczaj firmy młode lub obsługujące rynki niszowe i dysponujące jedynie kilkoma różnymi źródłami przychodów.
- Mid Cap to spółki o średniej kapitalizacji, są często bardziej ugruntowane i warte około 2–10 mld dolarów. Oczekuje się, że spółki te odnotują duże impulsy wzrostu, ale ich rynek również jest dość zmienny. Charakteryzują się więc silnymi spadkami koniunktury. Spółki o średniej kapitalizacji zapewniają większą stabilność niż mniejsze firmy i mają historię, którą można analizować pod kątem biznesowym.
- Large Cap to spółki o dużej kapitalizacji, to firmy o ugruntowanej pozycji na giełdzie. Organizacje te są warte ponad 10 mln dolarów i obejmują głównie dojrzałe i znane firmy. Market Cap na Nowym Rok 2024 zestawia ze sobą właśnie takich gigantów z branży motoryzacyjnej.
Pierwsze miejsce w zestawieniu zajmuje firma O'Reilly Automotive – ogromne przedsiębiorstwo z USA, założone w 1957 r. Rodzina O'Reilly szybko stworzyła sieć sklepów w 47 stanach i w Meksyku, przechodząc – w swojej wieloletniej historii istnienia – różne fuzje i modyfikacje. Aktualny spadek notowań spółki wynika w dużej mierze z problemów sądowych: od sierpnia 2023 r. trwają procesy wytoczone korporacji przez jej pracowników. Prawdopodobnie po zakończeniu rozpraw, O'Reilly znów stanie się biznesową potęgą na rynku części motoryzacyjnych.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Inne amerykańskie firmy z branży automotive (Genuine Parts Company, LKQ Corporation i Lear Corporation) wciąż cieszą się wzrostem zysków ze sprzedaży. Podobna sytuacja dotyczy też marki HELLA z Niemiec. O noworocznych planach tego przedsiębiortswa można było usłyszeć podczas ostatniego eventu: Innovision 2023. HELLA, podążąjąc za motoryzacyjnymi trendami, utrzymuje się w pierwszej piątce największych graczy na rynku automotive.
Kolejną piątkę największych światowych producentów otwiera francuska Faurecia, której zyski w zestawieniu z poniesionymi stratami są identyczne – firma zachowuje więc biznesowy constans. Na szóstym miejscu znajduje się indyjskie przedsiębiorstwo Uno Minda, którym nie zachwiały spadki notowań. Aktualnie firmie udało się wyjść na prostą i sytuacja z minionych kwartałów 2023 r. dla tego podmiotu wygląda następująco:
Nieznaczne wahania notowań wynikające z ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie dotknęły też niemiecką firmę Schaeffler oraz włoską Brembo, ale spółki już prognozują wzrost zysków w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Czy podobny scenariusz bierze pod uwagę duży indyjski producent części samochodowych, ZF Commercial Vehicle Control Systems India? Rok 2024 zwerifukuje, czyja strategia biznesowa jest skuteczna i jakie zmiany nas czekają w branży motoryzacyjnej.
Źródło: Market Cap