Filtry – ważne zadania do wykonania

Filtry – ważne zadania do wykonania Adobe Stock – Vatcharachai
Bogdan Kruk
13.8.2024

Filtry pełnią niezwykle istotną funkcję w procesie eliminacji zanieczyszczeń i ochrony kluczowych komponentów w różnych systemach. Regularna wymiana tych elementów jest jednym z najważniejszych działań, jakie klienci warsztatów samochodów powinni podejmować, aby efektywnie przedłużyć żywotność swoich pojazdów.

  • Istotna rola filtrów oleju, paliwa, powietrza, baterii trakcyjnej i całej kabiny – wszystko w trosce o komfort użytkowników pojazdu oraz w celu zapewnienia ochrony poszczególnym częściom samochodu. 
  • Nowoczesna inżyniera filtracji. 
  • Kryteria doboru filtra oleju oraz filtra kabinowego.

Filtry oleju są stosowane w celu zabezpieczenia przed przedwczesnym zużyciem:

  • łożysk,
  • pierścieni uszczelniających,
  • i innych wewnętrznych elementów silnika.

Stanowią niezastąpioną barierę przed metalowymi opiłkami, kurzem i innymi mikrocząstkami, które mogą występować w oleju silnikowym.

Z kolei filtry powietrza odpowiadają za zatrzymywanie brudu i zanieczyszczeń, chroniąc pierścienie tłokowe i cylindry. Natomiast filtry kabinowe blokują dostęp kurzu, pyłków i innych szkodliwych czynników zewnętrznych do wnętrza pojazdu.

Oprócz tego eliminują potencjalnie nieprzyjemne zapachy, co nie tylko zwiększa komfort podróży, ale także minimalizuje ryzyko negatywnego wpływu na układ oddechowy. Warto również zaznaczyć istotną rolę filtra oleju przekładniowego, który realizuje ważne zadanie, zapobiegając zanieczyszczeniom i przedwczesnemu zużyciu przekładni.

Podobnie ważne są filtry paliwa, choć obecnie coraz rzadziej są stosowane. Zastępuje się je bardziej zaawansowanymi systemami filtracji w module pompy paliwa wewnątrz zbiornika, często nazywanymi „sitkiem” lub „skarpetą”.

Na rynku pojawił się ostatnio inny rodzaj filtra powietrza – filtr baterii trakcyjnej. Znalazł on zastosowanie w pojazdach hybrydowych i elektrycznych. Jego kluczowe zadanie to filtrowanie powietrza dostającego się do komory baterii trakcyjnej. Celem jest chłodzenie baterii. Podobnie jak w przypadku innych filtrów: regularna wymiana tego elementu utrzymuje skuteczność oraz wydajność układu chłodzenia baterii trakcyjnej.

Nowoczesna inżyniera filtracji 

Nowoczesne rozwiązania w branży filtracji opierają się na zastosowaniu różnorodnych materiałów wewnętrznych, które skutecznie eliminują zanieczyszczenia. W tej dziedzinie wykorzystuje się innowacyjne rozwiązania, takie jak:

  • włókna celulozowe z żywicą,
  • syntetyczne włókna, w tym szklane i poliestrowe,
  • a także zaawansowane kompozyty z mieszanką włókien naturalnych i syntetycznych.

Kluczowe jest znalezienie właściwej równowagi między efektywnością filtracji, zdolnością do zatrzymywania zanieczyszczeń, a płynnością przepływu powietrza. W tym celu stosuje się zaawansowane rozwiązania inżynieryjne, które przyczyniają się do prawidłowej wydajności układów filtracji.

Standardowe filtry powietrza wykorzystują fałdy, aby efektywnie przechwytywać unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia. Im głębsze są te fałdy, tym większa jest powierzchnia filtrująca, co umożliwia bardzo skuteczne zatrzymywanie zanieczyszczeń. Prostą wskazówką dotyczącą konieczności wymiany filtra jest brak prześwitu światła przez niego.

Niemniej jednak warto pamiętać, że ta metoda może nie być idealna dla wszystkich materiałów filtracyjnych, dlatego zawsze zaleca się przestrzegania harmonogramu konserwacji podanego przez producenta danego pojazdu.

Istnieją również filtry powietrza silnika, które oferują wyższy przepływ powietrza i efektywność, wykorzystując sploty bawełniane, utrzymywane na miejscu przez specjalny materiał siatkowy. Te sploty są luźniejsze niż w przypadku tradycyjnych materiałów filtracyjnych, co umożliwia większy przepływ powietrza.

Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju media filtracyjne nie zatrzymują mniejszych cząstek tak dobrze jak standardowe filtry powietrza. Dlatego są one pokrywane lekkim olejem, który pomaga wyłapać i zatrzymać te mniejsze cząstki. Przy czyszczeniu i ponownym olejowaniu takiego filtra, zawsze należy zachować ostrożność, aby nie przesadzić z ilością oleju.

Jak dobrać filtr oleju? 

Przy wyborze filtra oleju istotne są 3 kluczowe czynniki: cena zakupu, żywotność i łatwość montażu. Filtry oleju o przedłużonej żywotności są szczególnie atrakcyjne dla pojazdów, które regularnie pokonują długie trasy między wymianami oleju. Prymarne jest korzystanie z filtrów oleju rekomendowanych przez producentów pojazdów i dostosowanych do okresu wymiany oleju.

Niektóre z tych filtrów zawierają substancje, które stopniowo się rozpuszczają, pomagając utrzymać właściwą lepkość oleju i neutralizować kwasy, co skutecznie przeciwdziała osadzaniu się zanieczyszczeń. Warto również zwrócić uwagę na filtry oleju, które są wyposażone w uszczelki o niskim współczynniku tarcia.

Nowoczesne uszczelki oparte na elastomerze zmniejszają tarcie, co znacząco ułatwia odkręcanie filtra podczas kolejnej wymiany oleju. Osoby, które miały do czynienia z „przyklejonym” filtrem oleju, docenią wartość tego rozwiązania.

Wybór filtra kabinowego 

Przy decyzji o wyborze filtra kabinowego, filtry premium często korzystają z węgla aktywnego, aby skutecznie eliminować nieprzyjemne zapachy i minimalizować zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Dla klientów z alergiami, astmą, zapaleniem oskrzeli czy innymi schorzeniami układu oddechowego, filtry kabinowe klasy premium mogą być szczególnie interesującym rozwiązaniem.

Niektóre z nich dodatkowo wyposażone są w powłokę antybakteryjną, która hamuje rozwój bakterii i pleśni, a także zatrzymuje aerozole zawierające wirusy unoszące się w powietrzu. Warto zaznaczyć, że filtry tego rodzaju są w stanie zatrzymać różnorodne zanieczyszczenia, takie jak:

  • ziarna pyłu (o średnicy od 10 do 100 mikronów),
  • zarodniki pleśni (o średnicy od 3 do 80 mikronów),
  • oraz wirusy (o średnicy od 0,005 do 0,3 mikrona), które zazwyczaj przenoszone są w postaci kropelek ciekłego aerozolu o średnicy około 3 mikronów.

Dlatego zastosowanie odpowiedniego filtra jest bardzo ważne ze względu na utrzymanie czystego i zdrowego środowiska w kabinie pojazdu.

Źródło: Materiały redakcyjne

O Autorze

Bogdan Kruk

Redaktor miesięcznika „autoEXPERT”

Tagi artykułu

autoExpert 09 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę