Auta z Ameryki – co im dolega?

Czy warto kupić samochód z USA autoDNA

Import aut z Ameryki to sposób na wymarzone auto, ale przy zakupie samochodu trzeba uważać. Importowane do Polski auta z Ameryki w zdecydowanej większości są po wypadkach i najczęściej mają uszkodzone nadwozie – jak wynika z danych autoDNA, serwisu umożliwiającego sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN.

Stany Zjednoczone to obok Chin i Europy, jeden z największych rynków motoryzacyjnych na świecie. Duża dostępność samochodów i atrakcyjne ceny sprawiają, że od lat jest to popularny kierunek importu aut do Polski. Samochody z USA mają swoich fanów, którzy doceniają ich przestronność oraz komfort jazdy. Mimo trudniejszej dostępności niektórych części niż w przypadku pojazdów produkowanych w Europie czy Azji, nie brakuje chętnych na auta z USA. Auta te są dość popularne w Polsce – co roku sprowadzamy ich kilkadziesiąt tysięcy. 

Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość samochodów z USA sprowadzanych do Polski jest uszkodzona. Auto zakupione w Stanach zazwyczaj mają uszkodzone nadwozie. Jak wynika ze statystyk autoDNA zgromadzonych w 2023 r., zdecydowanie najczęściej, bo aż w 90% przypadkach wszystkich wad pojazdów z USA, mamy do czynienia z uszkodzeniem nadwozia.
Najczęstsze uszkodzenia aut z USA

Dla blisko połowy wad (48%) zalicza się uszkodzenie przodu auta, co oznacza np. zgnieciony zderzak, rozbite reflektory, a nawet uszkodzoną chłodnicę.

autoDNA

Kolejne elementy według „popularności” w tym rankingu to tył, bok oraz lewy i prawy bok. Następne są lewy i prawy przód, na końcu uszkodzenia więcej niż jednego obszaru. Tego typu uszkodzenia ze względu na niższe koszty robocizny opłaca się naprawić już w Polsce, a następnie odsprzedać auto z zyskiem. Ponadto niższy koszt zakupu auta z USA to również niższe podatki, liczone od wartości pojazdu po sprowadzenie samochodu do Polski. To sprawia, że opłaca się do nas sprowadzać uszkodzone samochody.

autoDNA

Jakich marek sprowadzanych z USA najczęściej dotyczy powypadkowa przeszłość? W rankingu na pierwszym miejscu znalazło się Audi, następnie Chrysler, Ford, BMW i Volvo. Co ciekawe, z USA sprowadzamy też uszkodzone Mercedesy oraz Volkswageny. Końcówkę listy TOP 10 zajmują Mazda oraz Toyota. Wśród pojazdów popularne są też motocykle Harley-Davidson. 

Uszkodzenia według marek niewiele różnią się od ogólnej listy. Auta niemieckie nieco częściej mają uszkodzony przód, zaś japońskie – tył. Poza tym samochody poszczególnych marek nie odbiegają znacząco od średniej – nadal większość ma uszkodzenia nadwozia.

Źródło: autoDNA
 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę