Wzrosty w branży automotive

Wzrosty w branży automotive DHL Express Polska

Edwin Osiecki, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży w DHL Express Polska, na temat branży automotive oraz przedsiębiorstw logistycznych.

Wzrosty w branży automotive zdjęcie w treści artykułuBranża automotive swoim zasięgiem obejmuje szeroki zakres firm. Mowa m.in. o koncernach rafineryjnych, producentach ogumienia czy podzespołów, z których składane są pojazdy, a więc silników, wiązek elektrycznych, przewodów czy komponentów z tworzyw sztucznych i wielu innych.

Tak rozległa sieć dowodzi, że branża motoryzacyjna jest niezwykle istotna nie tylko z punku widzenia poszczególnych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim całej gospodarki. Stanowi jeden z jej filarów, odpowiadając za 8% PKB i ok. 13,5% eksportu. 

Co istotne, Polska zajmuje 10. miejsce na liście największych eksporterów podzespołów na świecie z wartością eksportu 12,3 mld dolarów. Jesteśmy więc ważnym ośrodkiem automotive m.in. z uwagi na ulokowanie w naszym kraju dużych zakładów motoryzacyjnych, ale też nowe inwestycje dotyczące elektromobilności.

To właśnie ten obszar wydaje się niezwykle perspektywiczny. Według pojawiających się prognoz udział tego sektora w krajowym PKB będzie wzrastał z obecnego poziomu 1,4% do nawet 5,7% PKB w połowie stulecia, co może przełożyć się na nowe wyzwania – zarówno dla samych firm produkcyjnych, jak i w zakresie łańcucha dostaw

Choć przemysł motoryzacyjny borykał się z wieloma trudnościami, a wyzwaniem ostatnich dwóch lat, które znacząco wpłynęło na wyniki branży, była dostępność półprzewodników, dostrzegamy, że obecnie sytuacja w wielu obszarach uległa poprawie. Powodem do optymizmu mogą być dane PZPM i KPM, z których wynika, że przez 9 miesięcy 2023 r. wyprodukowano w Polsce blisko o 35% pojazdów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost odnotowano w każdej z kategorii, a największy w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych – niespełna 50% .

Wyzwania

Oddziałujące na biznes w ostatnich latach czynniki makroekonomiczne, ale też pandemia COVID-19 czy toczące się konflikty zbrojne, choć negatywnie wpłynęły na gospodarkę, jedynie chwilowo wstrzymały rozwój automotive. Jednocześnie postawiły nowe wyzwania m.in. przed przedsiębiorstwami logistycznymi, które musiały przeanalizować swoje działania w zakresie łańcuchów dostaw i odpowiednio je dostosować.

Przykładem był kryzys związany z brakiem półprzewodników, który zakłócił produkcję nowych pojazdów, ale też zrodził potrzebę przeniesienia zakładów odpowiadających za powstawanie tych części bliżej rynków zbytu. DHL Express, firma obsługująca międzynarodowe, ekspresowe przesyłki lotnicze, zauważa zmieniające się oczekiwania klientów i podejmuje wiele działań, by na bieżąco odpowiadać na ich potrzeby. 

Obsługa logistyczna

W DHL Express świadczymy usługi transportu lotniczego dla producentów pojazdów (zarówno lekkich, jak i ciężkich), ale też producentów części samochodowych zaopatrujących bezpośrednio fabryki czy sprzedawców części. Tak szeroki przekrój klientów sprawia, że dostarczane przesyłki są na tyle zróżnicowane, że ich średnia waga w 2023 r. wynosi około 20 kg. 

Dostrzegamy wzmożone zapotrzebowanie na nasze usługi. Największe wzrosty w porównaniu z 2022 r. widzimy w obsłudze przesyłek dla producentów pojazdów (15%) czy producentów części zaopatrujących bezpośrednio producentów samochodów (11%). Natomiast ogólnie wzrost liczby przesyłek dla automotive rok do roku wynosi 14%. Z naszych danych wynika, że wśród największych rynków zbytu dla towarów z Polski są Niemcy (stanowią ponad 35% eksportu), a także Francja czy Czechy.

W przeciwieństwie do innych sektorów szczyty paczkowe w branży automotive obserwujemy w marcu, czerwcu i lipcu oraz wrześniu. Wynika to m.in. z przygotowywania się na zmianę sezonu czy przerwy wakacyjne w fabrykach samochodów, które jednocześnie wpływają na konieczność wprowadzenia podobnych przerw w firmach produkujących podzespoły.

Oczekiwania w zakresie logistyki

To pokazuje, że firmy logistyczne muszą być nieustannie gotowe do obsługi swoich partnerów biznesowych i otwarte na nowe wyzwania. Niezwykle ważny jest przy tym aspekt ludzki – odpowiednia komunikacja z klientem, także w przypadku zaistnienia problemów, pozwoli ograniczyć stres, ale przede wszystkim sprawnie zarządzić procesem. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia łatwej obsługi aplikacji, przejrzysty cennik czy możliwość łatwego kalkulowania kosztów zlecenia.

W DHL Express dostrzegamy, że dla wielu klientów automotive kluczowy jest czas dostaw, inni z kolei potrzebują szerokiego zakresu usług (np. transport palet, paczek, skrzyń itp.) czy pokrycia terytorialnego. DHL Express realizuje ekspresowe przesyłki – zarówno lotnicze, jak i drogowe – w skali globalnej. Dostarczamy je do ponad 220 krajów i terytoriów na całym świecie.

Nierzadko wiąże się to z zapewnieniem wsparcia w kwestiach celnych. Obserwujemy, że to jedno z oczekiwań automotive wobec serwisu kurierskiego. Dzięki temu, że mamy m.in. własne agencje celne, które efektywnie i szybko współpracują z lokalną administracją celno-podatkową, pozwala to skrócić czas dostarczenia towaru do odbiorcy. 

Źródło: DHL Express Polska

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę