Uszkodzenia klocków hamulcowych i ich przyczyny

Vogel
12.5.2009

Zarówno w przypadku konwencjonalnego, jak i zelektronizowanego układu hamulcowego jego sprawność istotnie zależy od współpracy klocka z tarczą hamulcową. Zapraszam do poznania typowych uszkodzeń tarcz hamulcowych i ich najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

Opis uszkodzenia

W materiale ciernym klocka hamulcowego są wtarte cząstki materiału tarczy hamulcowej.

Przyczyny powstania uszkodzenia

Kontakt tarczy hamulcowej ze strumieniem wody silnie ją chłodzi, co obniża lokalnie jej temperaturę. Powoduje to łuszczenie się materiału tarczy. Złuszczone cząstki są wcierane w materiał klocka hamulcowego. Zjawisko to nasila
się przy silnych, krótkotrwałych hamowaniach oraz wówczas, gdy tarcza hamulcowa wykazuje się nadmiernym biciem osiowym lub za dużą różnicą grubości części roboczej.

Wpływ na pracę hamulca

Nie ma istotnego obniżenia współczynnika tarcia pomiędzy tarczą a klockiem hamulcowym. Może nastąpić przyspieszone zużycie tarczy hamulcowej.

Zalecenia

Jeśli takiemu uszkodzeniu klocka hamulcowego towarzyszą inne niepożądane objawy, wynikające z np. uszkodzenia tarczy hamulcowej, wskazana jest wymiana tarczy i klocka hamulcowego.

Zdeformowana płytka nośna klocka hamulcowego

Opis uszkodzenia

Płytka nośna klocka hamulcowego uległa deformacji.

Przyczyny powstania uszkodzenia

Klocek hamulcowy porusza się z oporami w prowadnicach uchwytu zacisku hamulcowego – blokuje się w nich. Mechanik nie sprawdził tego podczas montażu lub zamontował go mimo braku wymaganej swobody ruchu klocka hamulcowego.

Wpływ na pracę hamulca

a) Obniżenie momentu hamowania hamulca, szczególnie przy „lekkim” hamowaniu (niskich ciśnieniach płynu hamulcowego w układzie hydraulicznym), a więc i siły hamowania koła. Skutkiem jest ściąganie samochodu podczas hamowania na lewą lub prawą stronę.

b) Nierównomierne zużycie klocka hamulcowego.

c) Pracy hamulca mogą towarzyszyć piski i drgania.


Zalecenia

Konieczna jest wymiana klocków hamulcowych dla obu kół osi oraz ustalenie przyczyny zdeformowania płytki nośnej klocka hamulcowego. Wskazane jest również sprawdzenie tarczy hamulcowej.

Więcej w numerze 5/2009 autoEXPERTA

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę