Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, czyli na jakie części warto postawić przy serwisowaniu układu hamulcowego

Na jakie części warto stawiać przy serwisie układu hamulcowe ZF
31.1.2024

Przy wyborze części zamiennych do układu hamulcowego nie ma miejsca na kompromisy, ponieważ to ten układ odpowiada w głównej mierze za bezpieczeństwo na drodze – a tym samym, za zdrowie i życie nasze oraz pasażerów. By mieć pewność, że układ hamulcowy w Twoim aucie będzie zadbany i sprawny, zachęcamy do skorzystania z komponentów marki TRW, należącej do firmy ZF Aftermarket – czołowego producenta na światowym rynku części zamiennych.

  • Każdy kierowca, któremu zależy na bezpiecznej jeździe samochodem, wie, że sprawne, trwałe i idealnie dopasowane części to podstawowe kryteria przy wyborze produktów do układu hamulcowego. 
  • Warto wybrać asortyment producenta, który projektuje komponenty układu hamulcowego zgodnie z kierunkami rozwoju rynku motoryzacyjnego i w oparciu o najnowsze technologie. 
  • Pamiętajmy, że układ hamulcowy to nie tylko tarcze i klocki, ale również zaciski, płyny hamulcowe, przewody, czujniki i wiele więcej. Każdy z tych elementów należy regularnie kontrolować. 

Marka TRW słynie z innowacyjności - do szerokiej oferty regularnie trafiają nowe pozycje, a procesy produkcji części zamiennych w jakości OEM są ulepszane i modernizowane z wykorzystaniem najnowszych technologii. Obecna oferta poszczególnych produktów pokrywa blisko 100% rynku, dzięki czemu posiadacze niemal wszystkich obecnie produkowanych modeli samochodów mogą liczyć na podzespoły odpowiadające wymaganiom jakościowym producentów pojazdów. Mowa tu zarówno o częściach do najnowszych aut elektrycznych i hybrydowych, jak i modelach, które zjechały z linii produkcyjnych wiele lat temu.

Na jakie komponenty warto więc zwrócić szczególną uwagę, by odpowiednio zadbać o układ hamulcowy?

Tarcze hamulcowe

Hamulce tarczowe są standardowym rozwiązaniem stosowanym zarówno na przedniej jak i tylnej osi samochodów osobowych, a ich poprawne działanie w dużej mierze zależy od tarczy hamulcowej. TRW produkuje tarcze wysokowęglowe (high carbon) wykonane z żeliwa, które znajdują zastosowanie w samochodach, w których temperatura układu hamulcowego osiąga wartości nawet do 500°C. Zabezpieczają przed odkształceniem powierzchni ciernych wynikających z powstawania naprężeń wewnętrznych przy wysokich temperaturach pracy układu oraz pomagają eliminować hałas i drgania.

tarcze hamulcowe
TRW produkuje tarcze wysokowęglowe (high carbon) wykonane z żeliwa, które znajdują zastosowanie w samochodach, w których temperatura układu hamulcowego osiąga wartości nawet do 500°C.

Korzystnym wyborem są także lakierowane tarcze hamulcowe, w których specjalny czarny lakier stanowi barierę ochronną zabezpieczającą przed korozją podczas magazynowania. Jeśli zależy nam na skróceniu czasu montażu tarcz oraz zapewnieniu prawidłowego dociśnięcia łożyska, dobrym rozwiązaniem będą modele tarcz TRW z wbudowanymi łożyskami, pierścieniami czujników ABS i dołączonymi akcesoriami montażowymi.

Klocki hamulcowe

TRW jest pionierem w rozwijaniu komponentów układu hamulcowego dla e-mobilności. Marka jako pierwsza na świecie stworzyła klocki hamulcowe dedykowane pojazdom hybrydowym i elektrycznym TRW Electric Blue, angażując się już na wczesnym etapie w rozwój nowoczesnych technologii motoryzacyjnych. Klocki Electric Blue charakteryzuje wyraźna redukcja pyłu, hałasu i wibracji powstających podczas hamowania.

klocki hamulcowe
Klocki Electric Blue charakteryzuje wyraźna redukcja pyłu, hałasu i wibracji powstających podczas hamowania.

Aby zapewnić lepsze parametry użytkowe klocków hamulcowych oraz skrócić drogę hamowania (również na etapie docierania), na wszystkich produkowanych przez TRW klockach hamulcowych zastosowano dodatkową krzemianową powłokę cierną COTEC.

klocki hamulcowe
Na wszystkich produkowanych przez TRW klockach hamulcowych zastosowano dodatkową krzemianową powłokę cierną COTEC.

Kolejny flagowy model – DTEC – to wysokiej klasy klocki ceramiczne z technologią redukcji emisji pyłu aż o 45%, przy jednoczesnym zachowaniu 100% wydajności hamowania i utrzymaniu czystości felg.

Zaciski hamulcowe

W przypadku zacisków marka TRW również może pochwalić się istotnym udziałem w tworzeniu historii motoryzacji, jako architekt i producent najpopularniejszego typu zacisku hamulcowego na świecie (Colette) i pierwszego na świecie elektrycznego hamulca postojowego EPB (Electric Park Brake). To także lider w dziedzinie regeneracji fabrycznej zacisków, dzięki której klienci redukują koszty oraz negatywny wpływ na środowisko naturalne.

zacisk hamulcowy
TRW to architekt i producent najpopularniejszego typu zacisku hamulcowego na świecie – Colette.

Obecnie TRW oferuje najszerszy i najbardziej różnorodny asortyment zacisków w Europie, z uwzględnieniem modeli stosowanych w EPB, lekkich zacisków aluminiowych, wysokowydajnych zacisków z materiału kompozytowego oraz zestawów naprawczych. Zarówno nowe, jak i regenerowane zaciski TRW są objęte 3 letnią gwarancją.

Układ hamulców bębnowych

Przy bębnach hamulcowych montowanych w ~45% nowych pojazdów na świecie, jakość i integralność projektowa hamulców ma ogromne znaczenie. Bęben hamulcowy, pompa hamulcowa, szczęki hamulcowe i cylinerki TRW są zawsze zgodne z wymogami stawianymi przez producentów pojazdów częściom pierwszomontażowym (OE). Warsztaty mają do dyspozycji również zestawy montażowe SUPERKIT, które pozwolą skrócić czas wykonywania naprawy nawet o 50%. To najprostszy i najbardziej efektywny kosztowo sposób serwisowania hamulców bębnowych.

bęben hamulcowy
Bęben hamulcowy, pompa hamulcowa, szczęki hamulcowe i cylinerki TRW są zawsze zgodne z wymogami stawianymi przez producentów pojazdów częściom pierwszomontażowym (OE).

Cylinderki hamulcowe

Cylinderki hamulcowe TRW zajmują pierwsze miejsce pod względem pokrycia europejskiego rynku pojazdów. To najbardziej zróżnicowana oferta cylinderków, uwzględniająca zarówno modele z żeliwa, jak i lekkiego aluminium, dzięki której możesz serwisować niemal każdy typ i model pojazdu. Cylinderki, podobnie jak inne produkty z gamy hamulcowej TRW, objęte są 3-letnią gwarancją.

Płyny hamulcowe i środki czyszczące

Płyn hamulcowy należy wymieniać co ok. 2 lata, a w niektórych przypadkach nawet raz w roku – ma to zasadniczy wpływ na wydajność i skuteczność całego układu hamulcowego. Marka TRW zadbała o potrzeby zarówno właścicieli pojazdów wyposażonych w hamulce bębnowe na obu osiach, jak i zaawansowanych aut z elektronicznymi systemami stabilizacji toru jazdy.  DOT 3, DOT 4, DOT 4 ESP, DOT 4 GP, DOT 5.1 oraz Ultra DOT 5.1 ESP to gama płynów hamulcowych, które charakteryzuje niska lepkość (co umożliwia szybsze zmiany ciśnienia w układzie), zapobieganie wnikaniu wody i zanieczyszczeń oraz powstawaniu korozji na elementach układu. Istotną zaletą jest także odporność temperaturowa płynów w każdych warunkach otoczenia: od -50°C do +50°C.

Pompy hamulcowe

Do dyspozycji mamy ponad 1330 referencji części, wykonanych z wytrzymałej stali, żeliwa lub nowoczesnych lekkich korpusów z aluminium, dostarczanych zawsze z akcesoriami montażowymi. Pompy hamulcowe TRW są wyposażone w uszczelki gumowe i osłony przeciwpyłowe zgodne ze specyfikacją dla oryginalnego wyposażenia, dzięki czemu są o wiele bardziej odporne na zużycie.

Elastyczne przewody hamulcowe

Poddawane skrajnym obciążeniom zawsze, gdy używane są hamulce, wymagają regularnych kontroli, ponieważ występowanie jakichkolwiek usterek przewodów prowadzi do utraty płynu hamulcowego. Gama elastycznych przewodów hamulcowych TRW to ponad 1400 numerów katalogowych i najniższy współczynnik rozszerzalności w testach AMECA, pozwalający uzyskać krótszą drogę hamowania i lepsze wyczucie pedału hamulca. Precyzyjne wykonanie zakończeń zapewnia swobodny przepływ płynu hamulcowego, a ich pokrycie cynkiem zabezpiecza przed korozją.

Eksperci w dziedzinie hamowania 

TRW to producent dostarczający kompleksową i pełną gamę produktów do układu hamulcowego – warsztaty znajdą w ofercie każdą część niezbędną do przeprowadzenia profesjonalnego serwisu układu hamulcowego. Wśród produktów uzupełniających znajdziemy m.in. linki hamulcowe, serwa, czujniki ABS, korektory siły hamowania, specjalne środki do czyszczenia hamulców oraz wyjątkowo doceniane przez warsztaty urządzenia do wymiany płynu i odpowietrzania układu hamulcowego. Co ważne, marka wyróżnia się nie tylko jakością premium zgodną z najwyższymi standardami OE, ale także wyjątkowo zaawansowanym i rygorystycznym systemem testowania swoich produktów. Dlatego części TRW to jedne z najbardziej cenionych i zaufanych produktów do układu hamulcowego na świecie.

Dowiedz się więcej o produktach marki TRW dostępnych do samochodów osobowych, dostawczych lub ciężarowych na stronie TRW Aftermarket lub obserwuj TRW na facebooku.

Artykuł sponsorowany ZF Aftermarket

ZF Aftermarket

ZF Aftermarket

ZF Aftermarket to światowy dostawca części OE  na rynku części zamiennych i jedna z dywizji globalnego koncernu technologicznego ZF Friedrichshafen AG, który dostarcza rozwiązania dla samochodów osobowych, komercyjnych oraz dla przemysłu, wspierając w ten sposób rozwój mobilności nowej generacji.

ZF Aftermarket oferuje:

  • elementy układu kierowniczego i zawieszenia oraz elementy  gumowo-metalowe marki LEMFÖRDER,
  • amortyzatory, sprężyny, sprzęgła i koła dwumasowe marki SACHS,
  • części układu kierowniczego, zawieszenia oraz hamulcowego marki TRW,
  • a także podzespoły marki ZF, takie jak części do skrzyń biegów oraz zestawy olejowe.

Więcej informacji o firmie, produktach, usługach i programie lojalnościowym:  aftermarket.zf.com/pl     http://www.zf.com

Koncept warsztatowy ZF [pro]Tech

Program lojalnościowy ZF [pro]Points

Śledź nas na stronach firmowych TRW oraz SACHS na Facebooku.

Profil Firmy

ZF Aftermarket