Stellantis i Galloo zajmą się recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji

Recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji Stellantis

Stellantis N.V. i Galloo ogłosiły podpisanie protokołu ustaleń w celu rozpoczęcia na zasadzie wyłączności negocjacji w sprawie utworzenia spółki joint venture zajmującej się recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji (ELV – End-of-Life Vehicle) w ramach zobowiązania producenta samochodów do wspierania swoich działań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. 

  • Spółka joint venture będzie świadczyć usługi w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji dla Stellantis i pozostałych producentów samochodów. 
  • Usługa ma zostać uruchomiona pod koniec 2023 r., najpierw we Francji, Belgii i Luksemburgu, a następnie w całej Europie.
  • Recykling to kluczowe działanie w ramach modelu biznesowego gospodarki o obiegu zamkniętym, przewidzianego w planie strategicznym Stellantis Dare Forward.

Spółka joint venture Stellantis-Galloo będzie współpracować z autoryzowanymi stacjami demontażu w celu odbioru pojazdów wycofanych z eksploatacji od ostatniego właściciela, umożliwiając w ten sposób odzyskanie komponentów do ponownego użycia, regeneracji i recyklingu. Usługa ma zostać uruchomiona pod koniec 2023 roku, początkowo we Francji, Belgii i Luksemburgu, a następnie w pozostałej części Europy. Spółka joint venture będzie oferować swoje usługi również pozostałym producentom samochodów. 

Ułatwienie klientom recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia wpływu przemysłu motoryzacyjnego na środowisko – powiedziała Alison Jones, wiceprezes Stellantis ds. gospodarki o obiegu zamkniętym. – Dzięki ponownemu wprowadzeniu komponentów i materiałów do łańcucha wartości możemy lepiej chronić ograniczone zasoby, wspierając nasz cel polegający na osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2038 roku. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie programu jeszcze w tym roku i jego szybki rozwój.

Cieszymy się, że możemy ogłosić nowy etap w naszej współpracy, która rozpoczęła się dawno temu, najpierw z Peugeot i Citroën, a teraz ze Stellantis, i kontynuować naszą ścieżkę w kierunku zrównoważonego i odpowiedzialnego modelu biznesowego, przenosząc recykling wycofanych z eksploatacji pojazdów na wyższy poziom – powiedział Rik Debaere, dyrektor generalny Galloo. – Wspólnie ze Stellantis torujemy drogę dla innowacji, aby zapewnić bardziej zrównoważoną przyszłość dla wszystkich.
 
Recykling jest fundamentalną częścią strategii 4R jednostki biznesowej Circular Economy firmy Stellantis – Reman, Repair, Reuse, Recycle (naprawa, ponowne użycie, odnawianie i recykling). Do 2030 roku program recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji przyczyni się do 10-krotnego (w porównaniu z 2021 rokiem) zwiększenia przychodów z recyklingu, 4-krotnego zwiększenia przychodów wynikających z przedłużenia żywotności części, a także do osiągnięcia celu jakim jest wygenerowanie ponad 2 mld euro przychodów do 2030 roku, zgodnie z planem strategicznym Stellantis Dare Forward 2030. Program recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wspiera również cel Stellantis, by do 2030 roku 40% materiałów wykorzystywanych w nowych pojazdach było materiałami ekologicznymi. 

Transakcja podlega uzgodnieniu ostatecznej dokumentacji i zwyczajowym warunkom zamknięcia, w tym zatwierdzeniom organów regulacyjnych. 

Źródło: Stellantis

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę