Rząd wprowadza zakaz wyprzedzania dla ciężarówek

Rząd wprowadza zakaz wyprzedzania dla ciężarówek Mike Bird z Pexels

Rząd przy okazji znoszenia opłat za przejazd płatnymi odcinkami autostrad ustanowił także zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych. Do zapisów projektu dotarł reporter RMF FM.

Teraz oba rozwiązania trafią de Sejmu. Zakaz wyprzedzania ma upłynnić ruch na drogach szybkiego ruchu. Nowe przepisy miałyby obowiązywać od początku sierpnia. Taki jest plan rządu, ale wiele zależy od tempa działań parlamentu, bo Sejm pracuje tylko do końca lipca. Dlatego istotne jest, czy posłowie zaczną pracę już za tydzień.

Co mówią nowe przepisy?

Według projektu, kierowcy ciężarówek kategorii N2 (do 12 ton) oraz N3 (ponad 12 ton) będą mieli całkowity zakaz wyprzedzania innych pojazdów na autostradach i ekspresówkach – tam, gdzie są dwa pasy ruchu w jedną stronę.

Na tych odcinkach, gdzie jest więcej pasów ruchu, ciężarówki będą mogły poruszać się dwoma skrajnymi prawymi pasami. Oznacza to, że wyprzedzanie przez tiry będzie możliwe, ale tylko, gdy na drodze będą co najmniej trzy pasy ruchu i nie będzie możliwe wyprzedzanie lewym pasem.

Źródło: RMF24

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę