Rząd chce złagodzić przepisy dotyczące konfiskaty aut za alkohol

Rząd chce złagodzić przepisy dotyczące konfiskaty aut KGP
18.4.2024

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów od nietrzeźwych kierowców, które weszły w życie 14 marca 2024 roku, mogą zostać zmienione. Rząd przygotował projekt ustawy, który zakłada zniesienie obligatoryjności orzekania przepadku aut.

Obecne przepisy

Od 14 marca 2024 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców. Zgodnie z nimi, sąd może orzec konfiskatę samochodu:

  • w przypadku kierowcy, który miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek
  • w przypadku kierowcy, który spowodował wypadek, sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowodował wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi

Zmiany proponowane przez rząd

Projekt ustawy zakłada, że sąd nie będzie miał obowiązku orzekania przepadku pojazdu w następujących sytuacjach:

  • jeśli pojazd został zbyty, utracony, zniszczony lub znacząco uszkodzony
  • jeśli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy

W takich przypadkach sąd będzie mógł orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Uzasadnienie zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że obligatoryjna konfiskata aut nietrzeźwych kierowców budziła wiele kontrowersji. Krytycy zwracali uwagę na to, że kara ta jest zbyt surowa i może dotykać osób, które nie są współwinne przestępstwa, np. współwłaścicieli pojazdów. Podkreślano również, że obligatoryjny przepadek pojazdu ogranicza kompetencje sądu do sprawowania wymiaru sprawiedliwości.

Co dalej?

Przewiduje się, że projekt ustawy zostanie przyjęty w ciągu najbliższego półrocza. Po wejściu w życie nowe przepisy mają ułatwić pracę sędziom i dać im więcej swobody w orzekaniu kar.

Źródło: Materiały redakcyjne na podstawie Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę