Oleje w każdej branży

Raven Media – Maciej Blum
Maciej Blum
2.12.2019

20 listopada we Wrocławiu miało miejsce III Sympozjum LOTOS Oil. Tematami przewodnimi były m.in. rynek olejów bazowych, technologia HBO, a także asortyment olejów związanych z szeroko pojętym przemysłem.

Tegoroczne sympozjum odbyło się w miejscu oddalonym o kilkaset kilometrów od siedziby firmy. Powodem zorganizowania go we Wrocławiu była bliskość fabryk Toyoty, która znalazła się wśród partnerów LOTOS-u organizujących tegoroczne wydarzenie. Pośród specjalistów wygłaszających prelekcje nie mogło zabraknąć w związku z tym również przedstawicieli marki Toyota. Przedstawili oni zaangażowanie firmy w rozwój środków smarnych – przede wszystkim w nowe technologie pozwalające obniżyć emisję substancji szkodliwych przez optymalizację środków smarnych stosowanych w silnikach samochodowych.

Tematyka tegorocznego sympozjum koncentrowała się wokół rynku olejów bazowych pod kątem HBO (hydrokrakingowego bloku olejowego). W trakcie tej części omawiano najnowsze inwestycje grupy.
W czasie kolejnych sesji skupiono się na nowej gamie produktów LOTOS Aurum oraz LOTOS Quazar Dynamic o lepkościach od 0W20 używanych w najnowszych silnikach współczesnych samochodów.

W części poświęconej olejom dla przemysłu można było prześledzić rozwój olejów hydraulicznych oraz żeglugowych, a także dowiedzieć się więcej o modyfikatorach lepkości w olejach pracujących w turbinach wiatrowych, które w obliczu coraz większego znaczenia odnawialnych źródeł energii mają znaczny wpływ na sprawność pozyskiwania prądu elektrycznego.

Zwieńczeniem konferencji był wykład profesora Jerzego Merkisza z Instytutu Silników Spalinowych i Transportu na Wydziale Inżynierii Transportu Politechniki Poznańskiej. Omawiał on zagadnienia związane z emisją dwutlenku węgla podczas eksploatacji pojazdów silnikowych oraz tych z napędem hybrydowym i elektrycznym. Porównywał on także różne dziedziny transportu – nie tylko lądowego – pod względem emisji substancji szkodliwych.

W konferencji oprócz technologów firmy LOTOS Oil udział wzięli przedstawiciele takich firm i instytucji naukowych jak: Politechnika Poznańska, Bosmal, AGH University of Science and Technology, Evonik, Oronite, Lubrizol czy Atiel, czyli podmiotów czynnie współpracujących z firmą LOTOS.

O Autorze

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę