Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały z Busnex Poland umowę na dostawę 18 autobusów elektrycznych Yutong U12

Busnex Poland dostarczy kolejne autobusy elektryczne Busnex Poland

Podpisany kontrakt zobowiązuje Busnex Poland do dostarczenia Miejskim Zakładom Autobusowym w Warszawie 18 autobusów elektrycznych Yutong U12. Na dostarczenie autobusów Busnex Poland ma rok od momentu podpisania umowy. Jednak możliwości produkcyjne zakładów firmy pozwolą na zrealizowanie tego zamówienia jeszcze w bieżącym roku.

MZA Warszawa od połowy maja zeszłego roku testuje elektryczny autobus Yutong U12. W trakcie ponad pół rocznych testów autobus pokonał już ponad 70 000 km. Yutong U12 ma 12 metrów długości, a na pokład może zabrać –  w zależności od specyfikacji – ponad 90 pasażerów. Na jednym ładowaniu osiąga nawet 400 kilometrów, a jego przyciągająca uwagę stylistyka została doceniona nagrodą Busworld Design Award podczas Busworld Europe.

Warszawa nie tylko jest polskim liderem w zakresie inwestycji w zeroemisyjny transport, ale plasuje się także w ścisłej czołówce europejskich stolic pod względem rozwoju elektromobilności. Jeżeli dodamy do tego rozbudowany system komunikacji miejskiej, otrzymamy ambitne wyzwanie, które chętnie podjęliśmy. Już wkrótce Yutong U12 zagości na warszawskich ulicach i potwierdzi swoje wysokie parametry eksploatacyjne w różnorodnych warunkach – powiedział Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland

Zeroemisyjny autobus Yutong U12 wyróżnia nawet 400-kilometrowy zasięg na jednym ładowaniu, osiągany dzięki bezkobaltowym bateriom o wysokiej sprawności oraz rekuperatorowi energii - umożliwiającemu odzyskiwanie jej podczas hamowania, co ma szczególne znaczenie w warunkach miejskich. Nowy „elektryk” posiada również najnowsze technologie zapewniające bezpieczeństwo baterii, ich 24-godzinny monitoring i wielostopniową ochronę. Tak zaawansowane rozwiązania znacznie wykraczają ponad rynkowe standardy wyposażenia elektrycznych autobusów.

O komfort i wygodę pasażerów dbają m.in. automatyczna klimatyzacja, elektryczne ogrzewanie oraz siedzenia wyposażone w ładowarki USB. Konstrukcja autobusu jest niskopodłogowa, odpowiadając na potrzeby osób niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności. Yutong U12 jest przyjazny także dla kierowcy, zapewniając mu panoramiczny kokpit, zestaw kamer z 360-stopniowym widokiem oraz pełną kontrolę – również zdalną – kluczowych danych i parametrów.

Busnex Poland wprowadza na polski rynek kolejny model marki Yutong, posiadającej ponad 10-procentowy udział w światowym rynku. Yutong Bus to globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 4 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy elektryczne, hybrydowe, wodorowe i zasilane paliwem tradycyjnym do kolejnych miast na wszystkich kontynentach, w tym również w Europie. 

W czterech zakładach dziennie powstaje nawet kilkaset autobusów, co w skali roku zapewnia imponujący wolumen produkcji liczony w dziesiątkach tysięcy. Yutong Bus jest liderem europejskiego rynku autobusów elektrycznych oraz najlepiej sprzedającą się na świecie marką autobusów napędzanych zieloną energią, w 2022 r. notując niemal 12 tys. zakontraktowanych pojazdów zero- i niskoemisyjnych, łącznie dostarczając już ponad 175 tys. autobusów. 

Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 4-letniej obecności na rynku zakontraktował i dostarczył już ponad 150 autobusów elektrycznych dla 20 samorządów z 8 województw. Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe – w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.

Źródło: Busnex Poland

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę