Jak zimą bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy

Girteka będzie szkolić kierowców Girteka

Thermomax, spółka z Grupy Girteka, bazującego na cyfryzacji usług największego europejskiego przewoźnika drogowego, razem z Volvo szkolą kierowców jak bezpiecznie prowadzić samochód ciężarowy w trudnych warunkach zimowych. Wspólna akcja  „Bezpieczna Jazda Zimą”, która rozszerza program szkoleń organizowanych przez Girtekę w ramach Akademii Kierowcy, ma aktywnie wspierać działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, a także zwiększenia atrakcyjności zawodu kierowcy. 

W 2022 r. European Transport Research Review opublikował badania nt. wpływu warunków pogodowych, w tym zimowych, na prawdopodobieństwo wypadków drogowych. Jak z nich wynika, wypadki z udziałem samochodów ciężarowych wykazują największy względny wzrost ryzyka wypadkowości (RRI) o 872,9%1. To niepokojące dane, biorąc pod uwagę fakt, że udział transportu drogowego w przewozach towarów ogółem stanowi w Europie 77% (Komisja Europejska, 2023).  Podczas jazdy zimą kierowcy aut ciężarowych mogą być bardziej narażeni na wypadki drogowe niż kierowcy innych pojazdów. Szczególnie jest to ważne w krajach skandynawskich, gdzie do bezpieczeństwa przywiązuje się dużą rolę. 

Szkolenia kierowców w ramach partnerstwa 

Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości kierowców jak warunki pogodowe wpływają na wypadkowość jest ich edukacja. Właśnie z tą myślą Girteka i Volvo uruchomiły wspólną akcję „Bezpieczna Jazda Zimą”. Jej celem jest coroczne szkolenie kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. 

Kursy te dostarczają niezbędnej wiedzy, potrzebnej do prowadzenia samochodów w warunkach zimowych w krajach Europy Północnej, takich jak Norwegia, gdzie sytuacja na drogach jest zupełnie inna niż w pozostałych częściach świata. Zgromadzenie wszystkich kierowców, omówienie i przedstawienie głównych wyzwań, wskazówek, porad i trików, a także najnowszych funkcji, jest bardzo pomocne w ich codziennej pracy. Pozytywne jest też to, że podczas tych spotkań wymieniamy się swoimi doświadczeniami. A ponieważ praktyka jest równie ważna jak teoria, kierowcy mają okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas treningów – mówi Arne Jan Hopen, przedstawiciel Volvo, jednego z organizatorów kursów jazdy zimowej w Norwegii. 

W czasie szkolenia kierowcy uczestniczą w wykładach prowadzonych przez doświadczonych kierowców Thermomax, specjalistów Volvo, policji, straży pożarnej i administracji dróg krajowych. Ważnym elementem każdego szkolenia jest też samopoczucie kierowców, dlatego dodano wykłady ze specjalistami ds. zdrowia i żywienia. 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z kursów – podczas gdy Volvo udostępnia narzędzia, takie szkolenia dają nam pewność, że kierowcy używają tych narzędzi prawidłowo i  odpowiedzialnie, dbając nie tylko o zasoby i własne bezpieczeństwo, ale też większe bezpieczeństwo na drogach – dodaje Tore Rødsten, CEO Thermomax. – Obecnie jako jedyni w Norwegii zapewniamy tego typu szkolenia dla kierowców samochodów ciężarowych, co wielu przynosi znaczące i wyjątkowe korzyści.

Edukacja kierowców w szerszym wymiarze

Duże i odpowiedzialne firmy logistyczne, takie jak Girteka, są świadome tego, jak ogromny wpływ na ogólne bezpieczeństwo na drogach mają zawodowi kierowcy. Girteka od wielu lat prowadzi własną Akademię Kierowców. Zapewnia ona niezbędną wiedzę i możliwość doskonalenia umiejętności przez udział w różnego rodzaju programach szkoleniowych. Co warto podkreślić, tylko w 2023 roku firma zorganizowała szkolenia dla ponad 15 000 kierowców. 

Inicjatywy takie jak partnerstwo Volvo i Girteka – Thermomax przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia wypadkowości w transporcie drogowym rzeczy, ale odgrywają też kluczową rolę w zwiększeniu atrakcyjności zawodu kierowcy, bo, jak zaznaczono w raporcie Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego, zwiększenie bezpieczeństwa i kompetencji kierowców jest jednym z kluczowych elementów decydujących o wejściu do tego zawodu i powinno być strategicznym celem każdej firmy transportowej. Dodatkowo, jak podkreśla Girteka, każde działanie, które poprawia bezpieczeństwo na drogach, przyczynia się do rozwoju bardziej zrównoważonego, odpowiedzialnego i atrakcyjnego sektora usług logistycznych. 

Źródło: Girteka

 

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę