Grupa PSA chce przejąć Opla!?

Opel
15.2.2017

To byłaby prawdziwa rewolucja w branży motoryzacyjnej, a na pewno w jej europejskiej części. Francuska Grupa PSA, właściciel marek Peugeot i Citroen, rozważa przejęcie marki Opel. Rozmowy są w toku.

W opublikowanym komunikacie Grupa PSA poinformowała, że na razie poszukiwane są nowe możliwości podjęcia kolejnych strategicznych inicjatyw, które miałyby doprowadzić do zwiększenia zysków oraz efektywności operacyjnej. Fuzja francuskich marek i Opla jest jedną z opcji, jakie są rozważane podczas prowadzonych rozmów.

Reklama

Od 2012 roku koncerny PSA i General Motors, właściciel marki Opel oraz Vauxhall, współpracują ze sobą, zajmując się trzema projektami w Europie. Jednym z nich jest współpraca przy najnowszych crossoverach. Nowy Opel Grandland X będzie bliźniaczym modelem Peugeota 3008, zaś Crossland X - Peugeota 2008.

Ewentualne połączenie PSA i Opla spowodowałoby, że powstałby nowy, duży europejski koncern z udziałem na europejskim rynku sięgającym 16 proc. Pod względem wielkości sprzedaży lepszymi wynikami mógłby się pochwalić wyłącznie Volkswagen.

Reklama

Dodajmy, że marka Opel już od pewnego czasu boryka się z problemami finansowymi. Pod koniec ubiegłej dekady bliska była nawet bankructwa. I choć w 2016 r. sprzedaż na europejskim rynku poszło dość mocno do góry, to i tak ubiegły rok zakończył się stratą w wysokości 257 mln dolarów. Być może General Motors ma już dość ciągłego dofinansowywania swoich europejskich marek i będzie chciał skupić się na lokalnym rynku.

 

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę