Według badania IBM Institute for Business Value (IBV), do 2035 roku aż 74% samochodów będzie definiowanych przez oprogramowanie i sztuczną inteligencję. Producenci niemal potroją swoje budżety R&D na rozwój pojazdów SDV (Software-Defined Vehicles).
Zespoły badawcze rozpoczęły projekt AdRecBat. Zajęto się w nim recyklingiem baterii litowo-jonowych nie pod koniec ich życia, ale już w momencie projektowania produktu. Celem projektu jest rozróżnienie komponentów baterii od siebie w taki sposób, aby możliwy był recykling według typu.
Branża lakiernicza stoi przed nowymi wyzwaniami i szansami. Jakie są jej potrzeby, kierunki rozwoju i zagrożenia? Odpowiedzi na te pytania pomoże znaleźć trzecia edycja Barometru Nastrojów Lakierniczych, w której głos może zabrać każdy, kto na co dzień działa w tym sektorze.
Opłaty bez zmian od 21 lat! Nadchodzi przełom? Dziś za badanie techniczne samochodu osobowego płacimy 98 zł brutto.
Pół roku za nami. Obserwując uważnie, co dzieje się na rynku samochodowym i na arenie warsztatowej, w oparciu o wypowiedzi naszych Czytelników i głosy Ekspertów z wybranych firm, zamieszczamy podsumowanie minionych sześciu miesięcy.
Optymalizacja komunikacji między pojazdem a kierowcą jest celem projektu badawczego realizowanego przez Instytut Fraunhofer wspólnie z partnerami. W tym celu naukowcy połączyli czujniki do monitorowania wnętrza pojazdu z modelami językowymi, aby stworzyć tak zwane modele wizyjno-językowe. Technologia nowoczesnych czujników pozwoli na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa użytkowania pojazdów przyszłości.
Toyota Collaborative Safety Research Center (CSRC), ośrodek R&D Toyoty w Stanach Zjednoczonych, uruchomił piętnaście nowych projektów badawczych, które w przyszłości będą mogły służyć całej branży motoryzacyjnej w poprawie bezpieczeństwa na drogach.
Obecnie dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska, także w kontekście wpływu oddziaływania motoryzacji na środowisko naturalne.
Kontrola ciśnienia w oponach zapewnia bezpieczeństwo i zwiększa wydajność pojazdu. System, który za nią odpowiada, dostarcza nie tylko informacji o aktualnym ciśnieniu w oponach, ale także ostrzega w przypadku zaistniałych nieprawidłowości.
Nowe samochody w Europie średnio stają się szersze o 1 cm co dwa lata. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Transport & Environment (T&E).
Dbałość o odpowiednie ogumienie w samochodzie to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa na drodze, ale ma też przełożenie na ekonomię jazdy. Wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego rankomat.pl postanowił zbadać podejście kierowców do wymiany opon.
Polscy kierowcy zimą najbardziej obawiają się jazdy po oblodzonych, śliskich i mokrych drogach przy ograniczonej widoczności, a ich pewność siebie za kierownicą jest wyraźnie niższa niż kierowców w innych krajach europejskich objętych badaniem przeprowadzonym na zlecenie Goodyear. Badanie pokazało też, że odpowiednie opony są dla polskich kierowców kluczowym elementem podnoszącym poczucie pewności na drodze, ważniejszym niż w innych krajach.
Przedstawiciele mikro, małych i jednoosobowych firm w Polsce wykazują coraz większe zainteresowanie bezgotówkowymi formami finansowania samochodu służbowego – wynika z badania IBRiS przeprowadzonego w lipcu tego roku.
Kia America ustanowiła rekordową liczbę nagród w jednej edycji badania J.D. Power Automotive Performance, Execution and Layout (APEAL).
Jak wykazała obserwacja ponad 463 tys. konsumentów, którzy odwiedzili łącznie 1,7 tys. salonów samochodowych, w II kwartale br. liczba wizyt w tego typu placówkach zmniejszyła się rdr. o 20,8%. Jednocześnie rdr. ubyło 20,6% unikalnych klientów.
Chcesz otrzymać nasze czasopismo?