Zdaniem EXPERTa: Adam Potępa, Menedżer ds. kluczowych klientów, Clarios

Zdaniem EXPERTa: Adam Potępa, Clarios Raven Media
19.2.2025

Zdaniem EXPERTa: Adam Potępa, Menedżer ds. kluczowych klientów w firmie Clarios, opowiada o szybkich testach diagnostycznych pozwalających ocenić żywotność akumulatora.

Czy istnieją szybkie i skuteczne testy diagnostyczne, które można przeprowadzić w warsztacie, by ocenić żywotność akumulatora?

Na rynku jest szeroki wachlarz narzędzi, które wspomagają mechanika w pracy z akumulatorem:

  • multimetr z opcją woltomierza,
  • tester elektroniczny,
  • tester obciążeniowy,
  • rozwiązania hybrydowe,
  • a nawet urządzenia diagnostyczne podpięte do EOBD.

Obecnie w warsztatach najczęściej wykorzystuje się tester elektroniczny z wydrukiem, za pomocą którego można w szybki sposób uzyskać informacje o poziomie naładowania akumulatora oraz o jego stanie technicznym. Tester dokonuje pomiaru rezystancji wewnętrznej oraz napięcia akumulatora i na podstawie wprowadzonych przez użytkownika parametrów ocenia jego stan i „zdolności prądotwórcze”. Należy pamiętać, że jest to tylko kalkulacja!

Tester nie dokonuje pomiaru rzeczywistego prądu rozruchowego, ponieważ prąd taki przepaliłby jego obwód pomiarowy. Dodatkowo, po wydrukowaniu raportu z testu, można podjąć decyzję o dalszym użytkowaniu akumulatora, konieczności jego doładowania czy też wymianie. Tester elektroniczny pozwala także ocenić zachowanie akumulatora podczas rozruchu i zmierzyć chwilowe napięcie ładowania ze strony alternatora – co pozwala na ocenę tych układów w pojazdach bez systemu zarządzania energią. W przypadku pojazdów z alternatorami cyfrowymi ocena układu ładowania powinna opierać się na analizie danych rzeczywistych z dedykowanego sterownika.

Powiązane firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.

Tagi artykułu

autoExpert 03 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę