Wymiana oleju w 90 sekund

Castrol
12.3.2017
Reklama
Reklama

Postęp technologiczny w motoryzacji to nie tylko nowe silniki, przekładnie, systemy bezpieczeństwa czy np. opony. Firma Castrol jest coraz bliżej wprowadzenia rozwiązania, dzięki któremu wymiana oleju wraz z filtrem potrwa zaledwie 90 sekund.

Wymyślona przez inżynierów firmy Castrol technologia Nexcel opiera się na wymienialnej kasetce, która przypomina trochę akumulator. W kasetce tej znajduje się zarówno olej, jak i filtr oleju. Nowe rozwiązanie pozwoli nie tylko na szybką i łatwą wymianę oleju, ale będzie także przyjazne dla środowiska. Technologia Nexcel została zaprojektowana w celu zmniejszenia emisji CO2, usprawnienia obsługi pojazdu i zwiększenie recyklingu zużytego oleju dla samochodów drogowych w przyszłości.

Reklama

Nowe rozwiązanie oferuje producentom i kierowcom trzy podstawowe korzyści dotyczące redukcji CO2, trwałości i serwisowania:

  • Nexcel został zaprojektowany w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla (CO2) z rury wydechowej poprzez zapewnienie dokładnego dopasowanie oleju silnikowego i szybszego rozgrzania oleju
  • Wymiana oleju i filtra w jednym szybkim, czystym kroku, trwającym około 90 sekund i możliwość bardziej elastycznego i wygodnego serwisowania dla klientów
  • Zamknięta komórek oleju zapewnia to, że zużyty olej gromadzi się w bezpieczny sposób i dzięki temu można zostać na nowo przetworzony na wysokiej jakości olej silnikowy.

System Nexcel został przetestowany na wielu silnikach, od bardzo małych samochodów miejskich do najnowocześniejszych silników wyścigowych dużej mocy w najbardziej ekstremalnych warunkach. Działał sprawnie nawet przy hamowaniu pod ciśnieniem 1.8G, co stanowi równowartość pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h i zatrzymującego się w 1,6 sekundy. Ponadto natężenie przepływu oleju zostało przetestowane do 600 litrów na minutę – jest to 10–20 razy więcej niż w konwencjonalnym silniku samochodu osobowego.

Reklama

Testowanie i instalowanie Nexcel na supersamochodzie wyścigowym Aston Martin Vulcan pozwala na przyspieszenie testowania, co oznacza, że system będzie gotowy do masowej produkcji znacznie szybciej. System będzie standardem w Aston Martin Vulcan, a w samochodach drogowych spodziewa się, że Nexcel wejdzie do produkcji w ciągu pięciu lat.

Źródło: Castrol

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama