Wodorowe autobusy Toyoty i CaetanoBus będą wozić ludzi w Madrycie

Wodorowe autobusy Toyoty i CaetanoBus w Madrycie Toyota

Madryt staje się drugą po Barcelonie metropolią w Hiszpanii, w której wodorowe autobusy H2.City Gold CaetanoBus i Toyoty będą wozić pasażerów komunikacji miejskiej. Bezemisyjny autobus z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty wygrał pierwszy duży przetarg na tego typu pojazdy w stolicy Hiszpanii. CaetanoBus zrealizuje zamówienie na 10 autobusów do 2024 roku.

  • 10 wodorowych autobusów CaetanoBus Toyota H2.City Gold zostało zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Transportu (EMT) w Madrycie;
  • Bezemisyjne pojazdy z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty wejdą do użytku w 2024 roku;
  • To już kolejne zamówienie na H2.City Gold od hiszpańskich przewoźników; 
  • CaetanoBus dostarczył wodorowe pojazdy przedsiębiorstwu transportu miejskiego w Barcelonie, firmom Alsa i Avanza, a także wygrał kilka przetargów publicznych w różnych miastach z Hiszpanii.

Autobus z ogniwami paliwowymi nowej generacji

H2.City Gold to autobus niskopodłogowy z aluminiowym nadwoziem, który od 2024 roku będzie wyposażony w moduły ogniw paliwowych nowej generacji Toyoty o mocy 70 kW. Są one jeszcze bardziej kompaktowe, lżejsze i wydajniejsze oraz mają większą gęstość energii niż do tej pory. Nowe moduły ogniw paliwowych produkowane są w Europie w centrum badawczo-rozwojowym Toyota Motor Europe (TME) w Zaventem koło Brukseli. 

Wraz z montażem ogniw paliwowych nowej generacji zespół badawczo-rozwojowy CaetanoBus wprowadził w modelu H2.City Gold pewne usprawnienia. Elektryczny napęd na ogniwa paliwowe został lepiej zintegrowany i jest bardziej wydajny, zapewniając większy komfort jazdy i niższe zużycie wodoru. Ponadto zamontowano system odzyskiwania ciepła wydzielanego przez ogniwa paliwowe, które jest teraz wykorzystywane do ogrzewania wnętrza autobusu.

autobus_wodorowy_H2CityGold_CaetanoBus_Toyota Toyota

Z myślą o bezemisyjnych pojazdach CaetanoBus i Toyoty madrycki przewoźnik zainwestował 10,8 mln euro w budowę generatora wodoru oraz zasilającej go instalacji fotowoltaicznej.

Ponad 115 autobusów CaetanoBus w europejskich miastach

Hiszpania jest kluczowym rynkiem dla CaetanoBus i cieszymy się, że zostaliśmy jego liderem dzięki zamówieniu kolejnych 10 egzemplarzy naszego H2.City Gold przez madryckie EMT. Mobilność oparta na wodorze ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji dużych flot autobusowych i zwalczania zmian klimatu w zrównoważony sposób – powiedział Nuno Lago de Carvalho, dyrektor handlowy CaetanoBus.

Wodorowe autobusy z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty wożą już pasażerów w Barcelonie, zamówiły je też firmy transportowe Alsa i Avanza. CaetanoBus wygrał kilka przetargów publicznych w różnych miastach z Hiszpanii. Ponadto w europejskich miastach w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Portugalii i Danii jeździ już łącznie ponad 115 bezemisyjnych pojazdów wyprodukowanych w Portugalii.

W związku z rosnącym zainteresowaniem bezemisyjnymi pojazdami przez firmy odpowiadające za transport publiczny w 2024 roku Toyota i CaetanoBus we współpracy z Industria Italiana Autobus (IIA) rozpoczną we Włoszech produkcję nowego modelu miejskiego autobusu H2.City Power z elektrycznym napędem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyoty.

Źródło: Toyota

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę