Volkswagen i Xanadu rewolucjonizują produkcję akumulatorów. Symulacje kwantowe w roli głównej

Volkswagen i Xanadu rewolucjonizują produkcję akumulatorów Volkswagen

Grupa Volkswagen i Xanadu tworzą program symulacji kwantowej materiałów do produkcji akumulatorów.

 

  • Program badawczy koncentruje się na innowacjach w zakresie kwantowych algorytmów symulacji materiałów do produkcji akumulatorów;
  • Dzięki temu będzie można przyspieszyć opracowanie i rozwój ogniw nowej generacji;
  • Obie strony zamierzają stworzyć wydajne algorytmy, aby umożliwić Volkswagenowi przejście na komputery kwantowe już w następnej dekadzie;
  • Pierwsza faza współpracy i badań została opisana w prestiżowym czasopiśmie „Physical Review”.

Komputery kwantowe odegrają ważną rolę w nadchodzącej rewolucji

Dokładna i wydajna symulacja materiałów do produkcji akumulatorów jest wyzwaniem dla całego przemysłu. To ma się jednak zmenić dzięki komputerom kwantowym, które są szybsze i o wiele dokładniejsze od dotychczasowych urządzeń. Co prawda klasyczne metody wciąż się sprawdzają, jednakże sięgają już do granic swoich możliwości w obszarach badawczych wymagających budowy lepszych akumulatorów.

Ze swoją strategią „New Auto” Volkswagen wkracza na nowe terytorium, zwłaszcza jeśli chodzi o badanie możliwości rozwoju łańcucha wartości akumulatorów. Wysokowydajne materiały nowej generacji i procesy elektrochemiczne są niezbędne, by osiągnąć sukces – mówi dr Nikolai Ardey, szef działu innowacji Grupy Volkswagen. – Współpraca z wyspecjalizowanymi firmami, takimi jak Xanadu, jest jak wskoczenie na szybką łódź: komputery kwantowe mogą wywołać rewolucję w materiałoznawstwie i optymalizacji, czyli kluczowych kompetencjach, dzięki którym będziemy mogli pogłębiać nasze doświadczenie w dziedzinie akumulatorów – dodał Ardey.

Fizyka kwantowa pomoże zrozumieć skomplikowaną chemię ogniw akumulatora

W ciągu ostatniego roku Volkswagen i Xanadu zaangażowały się w przekrojowe badania z zakresu materiałoznawstwa, chemii, technologii akumulatorów i algorytmów kwantowych, które stały się podstawą badań w ramach programu. Wspólny projekt ma na celu sprostanie wyzwaniom przemysłowym w badaniach nad akumulatorami poprzez skupienie się na rozwoju zaawansowanych algorytmów kwantowych do symulacji materiałów akumulatorów.

W Xanadu przesuwamy granice sprzętu, oprogramowania i algorytmów obliczeń kwantowych. Naszym celem w badaniach nad algorytmami kwantowymi jest uczynienie komputerów kwantowych naprawdę użytecznymi. Skupienie się na akumulatorach jest strategicznym wyborem, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie ze strony przemysłu i perspektywy dla obliczeń kwantowych, które pomogą zrozumieć skomplikowaną chemię wewnątrz ogniwa akumulatora – powiedział Juan Miguel Arrazola, szef działu algorytmów w Xanadu.

Cieszymy się na współpracę z fantastycznym zespołem Volkswagena. Naszym celem jest przeprowadzenie badań skoncentrowanych na pokonaniu przeszkód technicznych w algorytmach kwantowych, które będą niezbędne do odblokowania potencjału obliczeń kwantowych dla rozwoju akumulatorów – dodał Arrazola.

Kanada staje się liderem technologii kwantowych

Partnerstwo z Xanadu dotyczy nie tylko badań; ma wspierać także inny cel Volkswagena, jakim jest stanie się dostawcą zrównoważonej mobilności opartej na danych i oprogramowaniu.

Nasza współpraca z Xanadu to świetny przykład zaangażowania Volkswagena w wykorzystanie innowacyjnych technologii, takich jak obliczenia kwantowe, aby przyspieszyć rozwój we wpełni elektrycznej mobilności i zoptymalizować nasze procesy wszędzie tam, gdzie to możliwe – powiedział dr Arne-Christian Voigt, odpowiedzialny za przyszłość badań w Grupie Volkswagen AG. – Jesteśmy podekscytowani. Z niecierpliwością czekamy na efekty naszych prac, które przeprowadziliśmy do tej pory z wykorzystaniem algorytmów kwantowych Xanadu – dodał Voigt.

W tym roku Grupa Volkswagen i rząd Kanady podpisały porozumienie w sprawie promocji elektromobilności w tym kraju. Obie strony zobowiązały się do poszukiwania rozwiązań, które pomogą Kanadzie włączyć się w lokalny i światowy łańcuch dostaw Volkswagena do produkcji akumulatorów. Rząd Kanady inwestował i nadal inwestuje w technologie kwantowe. W rezultacie sprowadzono naukowców i techników światowej sławy, zbudowano ekosystem kwantowy i uczyniono tym samym Kanadę liderem w dziedzinie technologii kwantowych.

Źródło: Volkswagen

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę