Ukryte zalety polskich filtrów
Nie tylko kierowcy, ale nawet mechanicy mają problem z odróżnieniem filtrów dobrej jakości od tych zupełnie przeciętnych. Nic dziwnego, że ostatecznie o wyborze decyduje rozpoznawalność marki albo rozpoznawalność marki i cena. PZL Sędziszów wyjaśnia jak to jest z tymi filtrami na rynku i czym wyróżniają się najlepsze produkty.
Filtry możemy oceniać w kilku kategoriach. Najważniejsze to precyzja wykonania (dopasowanie do kasety filtra), opory przepływu, chłonność filtra i skuteczność filtrowania. PZL Sędziszów – producent filtrów PZL Filters - dysponuje własną fabryką w Polsce, więc od początku do końca nadzoruje cały proces wytwarzania filtrów i dzięki temu w 100% czuwa nad ich jakością. Oto co jest najważniejsze w tej kwestii.
Materiały filtracyjne
W zasadzie żaden producent filtrów nie produkuje wszystkich komponentów samodzielnie. Większość korzysta np. z gotowych materiałów filtracyjnych – bibuł czy włóknin. Istnieją dwa główne kanały zaopatrzenia. Pierwszy, droższy to czołowe firmy europejskie wyspecjalizowane w materiałach filtracyjnych. Są to m.in. takie firmy jak Ahlstrom, Hollingsworth & Vose, Neenah Gessner. I właśnie takie materiały są wykorzystywane przez polską markę.
Drugi kanał zaopatrzenia to znacznie tańsze materiały ze Wschodu. Nie tylko nie gwarantują one najwyższej jakości filtrowania, ale również nie gwarantują stabilności zaopatrzenia. Niedawny okres pandemii i zachwiania łańcuchów dostaw bezlitośnie zweryfikował rynek. PZL korzysta z europejskich materiałów i dzięki temu zachował płynność produkcji. Niektórzy producenci oczekujący na kontenery z Chin mieli z tym problem.
Obudowy
PZL Sędziszów jako jeden z nielicznych producentów w regionie posiada własną tłocznię do stalowych obudów filtrów puszkowych. To także olbrzymi atut, ponieważ gwarantuje to nie tylko zachowanie odpowiednich parametrów geometrycznych, ale również odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Chodzi zarówno o zewnętrzny wygląd filtra, jak też o to co w środku – aby drobiny rdzewiejącego czy łuszczącego się materiału obudowy nie dostawały się do filtrowanego oleju lub paliwa.
Parametry
Oczywiście sama marka warstwy filtrującej nie filtruje. Zarówno bibuły jak też włókniny mają określone parametry.
Filtry powietrza PZL Filters gwarantują skuteczne oczyszczanie w bardzo szerokim spektrum zanieczyszczeń (5-30 μm). Filtry paliwa – są w stanie wychwytywać cząstki o wielkości na poziomie od 3 do 5 µm. W przypadku filtrów oleju mówimy o poziomie 10-25 µm, który dla oleju jest również bardzo wyśrubowany.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Prezentując parametry filtrów PZL Filters należy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii. Chodzi o odpowiednią gęstość plis (czyli popularnej harmonijki, w którą ułożony jest materiał filtracyjny). Nawet najlepszy materiał filtracyjny może być niezbyt wydajny, jeśli producent zaoszczędzi i da go zbyt mało. W przypadku PZL – gęstość plis jest więcej niż odpowiednia.
– Jak widać – istnieją pewne bezdyskusyjne, namacalne parametry charakteryzujące filtry. W przypadku PZL – produkcja bazuje na najlepszych komponentach i jest od początku do końca nadzorowana w Polsce, co w oczywisty sposób przekłada się jakość naszych filtrów. W PZL zaczynamy zawsze od projektu, badań, później testujemy prototypy, a na końcu nadzorujemy proces produkcji. Korzystamy z najlepszych zachodnich materiałów filtracyjnych, ale dbamy także o to, aby zostały one prawidłowo zamontowane w naszych filtrach i dzięki temu działały najbardziej efektywnie – Dominik Zwierzyk, PZL Sędziszów
Źródło: PZL Sędziszów