Toyota Prius nagrodzona za zelektryfikowanie motoryzacji

Toyota z Prius z nagrodą za zelektryfikowanie motoryzacji Toyota

Toyota Prius została nagrodzona w tegorocznej edycji prestiżowym brytyjskim plebiscycie TopGear.com Electric Awards za zelektryfikowanie sektora motoryzacji. Hybryda Toyoty była pierwszym masowo produkowanym modelem niskoemisyjnym. Do dziś sprzedano na całym świecie ponad 5 mln Priusów.

Brytyjski magazyn wyróżnił całą linię modelową Priusa, doceniając niezawodność i długowieczność kolejnych generacji hybrydowego auta. „Lata i kilometry mijają, a Prius nie chce się popsuć. Jego niezawodność i trwałość jest legendarna, co robi tym większe wrażenie, biorąc pod uwagę obecność baterii i złożoność całego projektu” – powiedziano podczas uroczystej ceremonii TopGear.com Electric Awards 2023.

Prius pojawił się na rynku w 1997 roku. Był pierwszym masowo produkowanym samochodem z technologią hybrydową i jako pierwszy dał ekologiczny wybór w kwestii napędów. Jego kolejne odsłony wprowadzały następne generacje napędów hybrydowych o coraz lepszych parametrach, a popularność hybryd stale rosła. Przez 26 lat na drogi wyjechało już ponad 5 mln Priusów. Wszystkich Toyot z hybrydowymi napędami powstało już ponad 20 mln.

Prius pełnił rolę prekursora nowych technologii, które obecnie stosowane są w całej gamie aut Toyoty – od miejskiego Yarisa, przez crossovery i SUV-y, auta kompaktowe, aż po ogromnego, 7-miejscowego Highlandera. W 2022 roku w modelu Corolla Cross zadebiutowała piąta generacja napędu hybrydowego, która jest nie tylko oszczędniejsza, ale ma też większą moc i daje jeszcze lepsze wrażenia z jazdy.

Prius zapoczątkował też realizację strategii Toyoty, w myśl której marka udostępnia kierowcom na całym świecie gamę nisko- i bezemisyjnych samochodów opartą na wszystkich technologiach napędów. Obecnie składa się na nią ponad 60 modeli, w tym hybrydy, hybrydy plug-in oraz auta elektryczne na baterie i na wodór. Toyota szacuje, że jej wszystkie zelektryfikowane auta pozwoliły zaoszczędzić już ponad 160 mln ton emisji CO2.

Piąta generacja Priusa

W polskich salonach debiutuje Prius piątej generacji, który wyróżnia się na tle szerokiej gamy hybryd Toyoty wyjątkowo oszczędnym i dynamicznym napędem hybrydowym typu plug-in. Liftback o sportowej sylwetce rozwija 223 KM mocy i rozpędza się do 100 km/h w 6,7 s, a w trybie elektrycznym może pokonać ponad 70 km. Duży zasięg to m.in. zasługa nowej baterii litowo-jonowej o pojemności 13,6 kWh, której ładowanie przy użyciu ładowarki 3,5 kW trwa 4 godziny.

Nowy Prius jest dostępny w Polsce w trzech wersjach. Prius Comfort kosztuje od 199 900 zł, cena wersji Prestige wynosi od 211 900 zł, zaś najwyższej Executive od 239 900 zł. Klienci mogą skorzystać z różnych form finansowania, w tym z programu KINTO ONE oferującego elastyczne warunki i niskie raty. Miesięczna rata wynosi od 2 034 zł netto w Leasingu KINTO ONE i od 2 502 zł brutto w Leasingu Konsumenckim KINTO ONE.

Źródło: Toyota
 

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę