Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa? A czego lepiej nie robić?
SIlnik się przegrzewa? Oto kilka prostych kroków, które pomogą utrzymać jego niską temperaturę.
1. Wyłącz klimatyzację
System klimatyzacji wytwarza ciepło, a gorące powietrze ze skraplacza często przedmuchuje chłodnicę. Oznacza to, że chłodnica otrzymuje głównie gorące powietrze do chłodzenia silnika. Jeśli pojazd jest wyposażony w chłodnicę międzystopniową montowaną z przodu, to jest to kolejny element, który podgrzewa powietrze, zanim dotrze ono do chłodnicy.
2. Włącz ogrzewanie
Rdzeń nagrzewnicy jest w zasadzie małą, dodatkową chłodnicą. Jeśli główna chłodnica nie jest w stanie nadążyć, należy rozważyć przedmuchiwanie ciepła silnika przez kabinę z pełną mocą.
3. Krótka zmiana biegów
Krótka zmiana biegów utrzymuje niższe obroty. Wysokie obroty silnika generują więcej ciepła niż niskie.
4. Sprawdź przepływ powietrza przez chłodnicę
Jeśli ktoś posiada starszy pojazd, to warto, aby sprawdził, czy nie ma zanieczyszczeń blokujących przepływ powietrza przez chłodnicę. Warto sprawdzić również miejsce między skraplaczem a chłodnicą. Żeberka chłodnicy są wykonane z cienkiego aluminium i łatwo ulegają wygięciu pod wpływem uderzenia. Z czasem wygięte lamele chłodnicy mogą mieć wpływ na zdolność chłodzenia. Chociaż proces ten jest dość żmudny, możliwe jest odginanie żeberek chłodnicy jeden po drugim. Niektórzy zamiast tego decydują się na wymianę chłodnicy.
6. Wymiana chłodnicy
W ostateczności można spróbować wymienić chłodnicę na większą. Czasami zwyczajnie potrzebna jest większa wydajność chłodzenia, a większa chłodnica z rynku wtórnego może być świetnym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem.
Czego nie robić?
Nie ignoruj tego
Jeśli samochód zaczyna się przegrzewać, należy jak najszybciej zająć się problemem. Jeśli jedziesz szybko, spróbuj zwolnić pedał gazu. Jeśli temperatura nadal rośnie, zatrzymaj samochód na biegu jałowym, pozwalając wentylatorom chłodnicy schłodzić silnik przy bardzo niskim obciążeniu. Jeśli po wykonaniu tych czynności temperatura nadal rośnie, wyłącz silnik i poczekaj, aż samochód całkowicie ostygnie.
Nie kontynuuj jazdy
Jeśli samochód się przegrzewa, należy znaleźć przyczynę i rozwiązać problem. Nie pozwól, aby samochód wielokrotnie się przegrzewał. Ciągłe przegrzewanie prowadzi do znacznie droższych problemów. Na przykład termostat za około 50 zł może przerodzić się w o wiele droższą wymianę silnika, jeśli pęknie blok z powodu zwiększonego ciśnienia.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Nie panikuj
To normalne, że jesteś nieco zaniepokojony, gdy widzisz jak wskaźnik temperatury pnie się niebezopiecznie w górę. Staraj się nie martwić i nie wykonuj żadnych gwałtownych manewrów, które mogłyby spowodować wypadek. W większości przypadków wczesne wykrycie takiej sytuacji może zapobiec poważnemu uszkodzeniu silnika. Zatrzymaj się tylko wtedy, gdy wiesz, że jest to bezpieczne; lepiej kontynuować jazdę z gorącym silnikiem, niż zatrzymać się na środku autostrady.
Jak długo trwa schładzanie silnika?
Silniki potrzebują trochę czasu, aby ostygnąć. Czas ten zależy od temperatury otoczenia i tego, jak gorący był silnik po przegrzaniu.
Jeśli wystarczy tylko przywrócić temperaturę do normalnej temperatury roboczej, możesz poczekać tylko 30 min. Jednak całkowite schłodzenie silnika do temperatury otoczenia zajmuje zwykle około 3–5 godzin.