Test ADAC: nie wszystkie opony całoroczne zasługują na ocenę dobrą

Test ADAC: tylko 4 opony całoroczne z oceną dobrą ADAC/Marc Wittkowski

Najświeższy test ADAC opon całorocznych ujawnia duże różnice jakościowe. Spośród 16 modeli tylko cztery zasłużyły na ocenę „dobrą”. Kilka z nich, w tym produkty znanych marek, nie spełnia podstawowych wymagań bezpieczeństwa.

Najnowszy test opon całorocznych opublikowany przez niemiecki automobilklub ADAC pokazuje, że mimo postępu technologicznego tylko nieliczne modele zapewniają naprawdę dobry poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Spośród 16 przetestowanych produktów w popularnym rozmiarze 225/45 R17 jedynie 4 uzyskały końcową ocenę „dobrą”. Aż osiem modeli – w tym również marki znane z rynku budżetowego – zostało ocenionych jako niezalecane.

Najlepsze wyniki osiągnęły Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 oraz Continental AllSeasonContact 2 – obie opony uzyskały notę końcową 2,3. Continental był jedynym modelem, który otrzymał „dobrą” ocenę za bezpieczeństwo jazdy, podczas gdy Goodyear wyróżnił się imponującą trwałością na poziomie prognozowanych 68 tys. kilometrów.

ADAC_test opon_prognoza kilometrów
Test opon całorocznych 2025: przewidywany przebieg w kilometrach, żródło: ADAC

Tuż za liderami uplasowały się Pirelli Cinturato All Season SF 3 i Bridgestone Turanza All Season 6, obie ocenione na 2,5. Na kolejnych pozycjach ADAC wymienia cztery przyzwoite modele: Michelin CrossClimate 2, Dunlop All Season 2, BFGoodrich Advantage All-Season i Viking Fourtech Plus – które, choć nie wyróżniają się na tle liderów, mogą być uznane za rozsądny wybór dla umiarkowanych warunków eksploatacji.

Niestety, aż osiem modeli nie spełniło wymogów ADAC i nie zostało przez klub rekomendowanych. Do tej grupy należą m.in. Superia, Vredestein, Barum i Nexen, które osiągnęły zaledwie ocenę „wystarczającą”. Najgorsze noty (5,5) otrzymały Arivo Carlorful A/S oraz Petlas Multi Action PT565. Eksperci ADAC ostrzegają, że te modele mogą stwarzać realne zagrożenie – np. w teście hamowania na mokrej nawierzchni przy 80 km/h, podczas gdy pojazdy wyposażony w opony Continental zatrzymał się po 31 metrach, na oponach Arivo wciąż poruszał się z prędkością 41 km/h.

Test ADAC podkreśla, jak trudne jest pogodzenie sprzecznych wymagań, które muszą spełniać opony całoroczne: dobre osiągi latem i zimą, wysoka trwałość oraz niskie oddziaływanie na środowisko. Obecnie zaledwie kilku renomowanych producentów radzi sobie z tym wyzwaniem na satysfakcjonującym poziomie. Kierowcom planującym podróże w ekstremalnych warunkach pogodowych wciąż zaleca się wybór klasycznych opon sezonowych.

Źródło: ADAC

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę