Sonda lambda – poznaj ją lepiej

Sondy lambda Inter Cars

Sonda lambda dba o właściwy skład mieszanki paliwowej. Dlatego warto zainwestować w markowy produkt o jakości zgodnej ze specyfikacją OE — taki jak produkty z oferty firmy Delphi.

Sonda lambda, nazywana również czujnikiem tlenu, służy do pomiaru zawartości tlenu w układzie wydechowym. Choć na pozór element ten wykonuje dość skromne zadanie, to jest on w zasadzie jednym z najważniejszych czujników w każdym pojeździe i odpowiada za utrzymanie równowagi między ilością powietrza i paliwa w celu zapewnienia optymalnego poziomu emisji spalin. Zbyt wysoka ilość paliwa przyczynia się do wytworzenia węglowodorów i tlenku węgla. Zbyt mała ilość paliwa przyczynia się do powstawania szkodliwych związków zawierających tlenek siarki. Sonda lambda dba o właściwy skład tej mieszanki. Dlatego warto zainwestować w markowy produkt o jakości zgodnej ze specyfikacją OE — taki jak produkty z oferty firmy Delphi. Każda z naszych sond lambda zawiera sprawdzone technologie zgodne ze specyfikacją OE, które gwarantują szybkie działanie i długi okres eksploatacji tego podzespołu.

Powiązane firmy

Delphi Technologies

Najkrótszy w branży czas gotowości

Większość emisji węglowodorów i tlenku węgla ma miejsce w ciągu pierwszych 30 sekund od uruchomienia zimnego silnika, dlatego właśnie stosowanie czujnika o szybkim działaniu jest tak istotne. Nasze planarne elementy czujnika z zintegrowaną nagrzewnicą osiągają optymalną temperatura pracy w ciągu zaledwie sześciu sekund, co zapewnia jeszcze szybszą aktywację układu pętli i mniejszy poziom emisji spalin natychmiast po uruchomieniu silnika.

Ochrona przed zanieczyszczeniem

Ze względu na swoje położenie w układzie wydechowym sondy lambda są szczególnie podatne na zanieczyszczenie. Zanieczyszczony czujnik może przyczyniać się do zwiększenia zużycia paliwa nawet o 25%, doprowadzając do emisji szkodliwych substancji — jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii sondy lambda. Aby temu zapobiec, nasze sondy lambda posiadają wyjątkową powłokę chroniąca czujnik przed powstawaniem zanieczyszczeń, która dodatkowo minimalizuje ryzyko jego przedwczesnej awarii.

Większa trwałość

Woda, drgania i skrajnie wysokie temperatury również mogą wpływać na reakcję czujnika. Dlatego sondy lambda firmy Delphi są wodoszczelne niezależnie od działana wysokich temperatur. Rozwiązanie to chroni przed przenikaniem wody do wnętrza czujnika i zabezpiecza element ceramiczny przed uszkodzeniem, a dodatkowo zapewnia odporność na działanie wysokich temperatur i drgań, a także zapobiega korozji przewodów. Kolejnym zabezpieczeniem jest dodatkowa dwuwarstwowa osłona, która wydłuża okres eksploatacji czujnika i zwiększa jego niezawodność.

Łatwa instalacja

Aby chronić gwint czujnika przed zapieczeniem, wszystkie sondy lambda naszej firmy są powleczone środkiem zapobiegającym zapieczeniu odpornym na działanie wysokich temperatur — w postaci fabrycznie naniesionej albo dodatkowy element opakowania. Szybki i łatwa instalacja zaraz po wyjęciu z opakowania zapewniona jest dzięki wyposażeniu części w złącza i wiązki przewodów zgodne ze specyfikacją OE dla danego typu pojazdu.

Kompletne rozwiązanie

Dla firmy Delphi liczą się nie tylko części. Delphi oferujemy również zaawansowane funkcje diagnostyczne, możliwość wyświetlenia wartości prądu pompowania sondy w celu określenia stanu mieszanki paliwowo-powietrznej zgłaszanego przez sondę (bogata lub uboga), a także dane niezbędne do przeprowadzania napraw dostępne w naszym systemie danych technicznych pojazdu oraz profesjonalne szkolenia i pomoc techniczną.

Źródło: Inter Cars

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę