Škoda Auto rozpoczyna produkcję odświeżonej Octavii

Škoda Auto rozpoczyna produkcję odświeżonej Octavii Škoda Auto

Škoda Auto rozpoczęła seryjną produkcję odświeżonej Octavii w swojej głównej fabryce w Mladá Boleslav. Ulepszona, czwarta generacja bestsellera marki obejmuje między innymi przeprojektowaną osłonę chłodnicy Škody, nowe reflektory matrycowe LED drugiej generacji oraz integrację ChatGPT z asystentem głosowym Laura. Wraz z przeniesieniem produkcji Octavii do fabryki w Kvasinach jeszcze w tym roku, czeski producent samochodów stworzy dodatkowe moce produkcyjne w Mladá Boleslav.

  • Czeski producent samochodów rozpoczął produkcję zmodernizowanej Octavii w swojej głównej fabryce w Mladá Boleslav.
  • Udział zrównoważonych materiałów we wnętrzu wzrósł, zwłaszcza w fotelach, desce rozdzielczej i listwach drzwiowych.
  • Od 1996 roku Škoda Auto wyprodukowała około 7,5 miliona sztuk swojego bestsellera.

Z zaledwie około 7,5 milionami egzemplarzy wyprodukowanych od czasu debiutu pierwszej nowoczesnej generacji w 1996 roku, Octavia pozostaje sercem naszej marki. Ta najnowsza aktualizacja wyznacza nowe standardy w zakresie projektowania, technologii i zrównoważonego rozwoju. Model jest teraz jeszcze bezpieczniejszy, dzięki większemu udziałowi zrównoważonych materiałów w fotelach, desce rozdzielczej i wykończeniach drzwi, a także integracji najnowocześniejszych funkcji łącznościAndreas Dick, członek zarządu Škoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Strategiczne posunięcie

W Mladá Boleslav rozpoczęto produkcję modelu Octavia, z opcjami na cztery silniki benzynowe i dwa wysokoprężne o mocy do 195 kW (265 KM), a także wersje mild-hybrid. W drugiej połowie roku Škoda Auto zamierza przenieść produkcję Octavii do fabryki w Kvasinach. To strategiczne posunięcie zwiększy moce produkcyjne Octavii w Kvasinach, jednocześnie zwalniając miejsce w fabryce w Mladá Boleslav, aby skupić się na produkcji modeli Enyaq, Enyaq Coupé i Elroq.

Wielokrotnie nagradzany lider rynku

Od czasu swojej premiery w 1996 roku, nowoczesna Octavia ucieleśnia nowy wizerunek Škoda Auto, wyznaczając nowe standardy i kształtując kierunek rozwoju firmy. Szybko stał się bestsellerem i obecnie prowadzi w rankingach sprzedaży w siedmiu krajach europejskich, w tym w Czechach, Austrii i na Słowacji. Co więcej, Octavia Combi jest najpopularniejszym samochodem kombi w Czechach, Włoszech, Szwajcarii i 11 innych krajach.

W zeszłym miesiącu Škoda Octavia została uznana za najlepszy samochód importowany w swojej kategorii w prestiżowym konkursie Best Cars Readers' Choice Awards przyznawanym przez niemiecki magazyn „auto motor and sport”, co oznacza 11. z rzędu zwycięstwo w kategorii importu klasy kompaktowej.

Wyrafinowana estetyka i najnowocześniejsza technologia

Najnowsza wersja Octavii może pochwalić się wyrafinowanym wyglądem zewnętrznym, oferując bardziej elegancki i dynamiczny wygląd. Dzięki dodatkowi opcjonalnych reflektorów matrycowych LED drugiej generacji łączy funkcjonalność ze stylem. Wewnątrz klienci mają do wyboru cztery poziomy wyposażenia i dziewięć wersji wyposażenia Design Selection, wszystkie zawierające przyjazne dla środowiska komponenty, takie jak tkaniny pochodzące z recyklingu i skóra pochodząca ze zrównoważonych obróbek. Zgodnie z filozofią Škody Simply Clever, nawet praktyczne elementy – takie jak skrobaczka do lodu w korku wlewu paliwa i opcjonalne parasole w przednich drzwiach – są wykonane z ekologicznych materiałów.

Jeśli chodzi o technologię, system informacyjno-rozrywkowy Octavii jest teraz wyposażony w standardowy 10-calowy wyświetlacz. Poprawiając wrażenia z jazdy, integracja chatbota AI ChatGPT z systemem asystenta głosowego Laura jest teraz standardem, oferując nowe możliwości, które znacznie rozszerzają tradycyjne funkcje poleceń głosowych. Ponadto pojazd jest wyposażony w szereg zaawansowanych systemów wspomagających, w tym asystenta unikania kolizji, asystenta skrętu i ostrzegania o wysiadaniu, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i wygodę wszystkich pasażerów.

Dynamiczna stylistyka i mocne osiągi

Škoda będzie nadal oferować Octavię zarówno w wersji Sportline, jak i RS. Znana z dynamicznej stylistyki Octavia Sportline oferuje cztery opcje silnikowe: dwa wysokoprężne i dwa benzynowe. Od 2000 roku najbardziej sportowe wersje Octavii noszą legendarne oznaczenie  „RS”. Wersja RS, wyposażona w silnik 2.0 TSI o mocy 195 kW (265 KM), wyróżnia się charakterystycznymi błyszczącymi czarnymi detalami i czerwoną listwą odblaskową z tyłu, podkreślającą jej sportowy wygląd.

Źródło: Škoda Auto
 

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę