Rejestracje nowych samochodów w Polsce w maju 2024 roku
Zapraszamy do zapoznania się z raportem przygotowanym przez Związek Dealerów Samochodów w oparciu o dane dostarczone przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Analizy przedstawione w raporcie pochodzą z opracowania danych CEP. W raporcie zostały przedstawione dane dotyczące rejestracji nowych pojazdów mechanicznych w maju 2024 roku. Przedstawione zostały m.in. dane dotyczące stosunku rejestracji samochodów prywatnych oraz tzw. firmowych, rejestracje samochodów ciężarowych oraz dostawczych, a także jednośladów. Swoje komentarze do obecnej sytuacji rynkowej zamieścili eksperci ZDS oraz PZPM.
Rejestracje samochodów osobowych – maj 2024 r.
W maju 2024 r. rynek rejestracji nowych samochodów osobowych wyniósł 43 654, co stanowi wzrost o 5078 sztuk (+13,2%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Rejestracje samochodów dostawczych o DMC<=3,5t – maj 2024 r.
W grupie samochodów dostawczych do 3,5-16t odnotowano w kwietniu br. 4781 rejestracji, co stanowi spadek o 757 sztuk (-13,7%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
Rejestracje wybranych rodzajów nowych pojazdów styczeń-maj 2024 r.
Rejestracje samochodów ciężarowych o DMC 3,5-16t – maj 2024 r.
W maju2024 r. w grupie samochodów ciężarowych 3,5-16t odnotowano 279 rejestracji, co stanowi spadek o 5 sztuk (-1,8%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, z kolei dla samochodów ciężarowych powyżej 16t odnotowano 2394 sztuk, co stanowi spadek o 262 sztuk, co stanowi (-9,9%) w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.
– Miniony miesiąc przyniósł wzrost rejestracji samochodów osobowych o nieco ponad 13%. Należy to rozpatrywać jako wyjątkowo pozytywną informację, zwłaszcza że w ogólnym rozrachunku nasz raport za maj “zaświecił się na czerwono”. Pozytywny wynik dla samochodów osobowych zawdzięczamy pojazdom hybrydowym, wszystkie pozostałe rodzaje napędów zaczynają notować spadki. Spadki równie mocno zauważalne w pozostałych kategoriach rejestrowanych pojazdów. Samochody dostawcze i użytkowe, które w tym roku i tak nie były na szczególnie mocnej pozycji odnotowują spadki w praktycznie wszystkich kategoriach. Powinien być to wyraźny sygnał dla zainteresowanych również pojazdami osobowymi. Pamiętajmy, że popyt na pojazdy dostawcze w Polsce staje się swoistym wyznacznikiem kondycji gospodarki, który jako pierwszy reaguje na zmiany ogólnorynkowe, a często stanowi zapowiedź zmiany trendów na rynku “osobówek” – Paweł Tuzinek, Prezes Związku Dealerów Samochodów.
– Maj był kolejnym dobrym miesiącem jeżeli chodzi o rejestracje samochodów osobowych. Warto podkreślić duży, bo ponad 30% udział w rejestracjach zakupów klientów indywidualnych. Wyraźny, prawie 50% wzrost odnotowały hybrydy natomiast pozostałe inne rodzaje napędów zanotowały spadki. Nie dziwi to, bo coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty różnego rodzaju hybrydy a klienci doceniając ich zalety, chętnie je kupują. Jeśli popatrzymy na pierwsze pięć miesięcy to wzrost całego rynku pojazdów osobowych wyniósł 15% rok do roku, a wspomniani już wcześniej klienci indywidualni zwiększyli swoje zakupy o ponad 30%. Jednocześnie znacznie zwiększyła się sprzedaż motocykli, motorowerów oraz autobusów. Niepokoją natomiast wyniki rejestracji samochodów dostawczych i ciężarowych – Jakub Faryś Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Źródło: ZDS i PZPM