Reflektory z nowym systemem od Forda

Ford
18.10.2016
Reklama
Reklama

Ulewny deszcz może w ciągu kilku minut zmienić przyjemną podróż w komunikacyjny koszmar, bowiem w niektórych przypadkach widoczność spada wtedy niemal do zera. W takich warunkach nawet najlepszy kierowca staje się bezradny wobec sił natury, które coraz częściej w Europie odpowiedzialne są za ekstremalnie trudne warunki pogodowe.

Dlatego też, modele Forda mogą być obecnie wyposażone w technologię Weather-Dependent Lighting (WDL), która automatycznie dostosowuje ustawienia reflektorów podczas jazdy w ulewnym deszczu. Skracając i rozszerzając snop światła, system ten zapewnia lepsze doświetlenie pobocza drogi, gdzie mogą poruszać się słabo widoczni piesi lub rowerzyści, oraz zapobiega oślepianiu innych kierowców przez refleksy świetlne na mokrej nawierzchni. Technologia WDL, jako element systemu adaptacyjnych reflektorów AFLS, aktywowana jest podczas pracy wycieraczek i zależna od stopnia nasłonecznienia oraz prędkości jazdy.

Reklama

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii, relatywne ryzyko kolizji lub wypadku podczas deszczu wzrasta nawet do 82 %.1 Ponadto wyniki pokazują również, że w czasie wyjątkowo rzęsistego deszczu, gdy poziom wody opadowej na drodze wznosi się powyżej wypukłych znaków poziomych, nawet znaki odblaskowe przestają spełniać swoją funkcję i stają się niewidoczne, bowiem na mokrej nawierzchni odbijają się reflektory innych pojazdów.

Tylko w tym roku powodzie nawiedziły m.in. Austrię, Belgię, Francję, Niemcy, Holandię, Rumunię oraz Wielką Brytanię. Z raportów UE wynika, iż w ciągu kilku ubiegłych lat w niektórych regionach Europy intensywność opadów wzrosła mimo zmniejszenia ich rocznej ilości.3 Jak wynika z prognoz Europejskiej Agencji Środowiska, do końca obecnego stulecia ilość intensywnych opadów deszczu, zależnie od regionu, zwiększy się w zakresie od 5 do 25 % latem oraz, odpowiednio, od 15 do 35 % w okresie zimowym.

Reklama

Źródło: Ford

Reklama

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama