Pomoc Non Stop i PZPO razem na rzecz bezpieczeństwa na drogach

PZPO i Pomoc Non Stop nawiązują współpracę PZPO

Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) oraz Pomoc Non Stop nawiązują współpracę na rzecz bezpieczeństwa na drogach. Ich wspólnym celem jest zwiększanie świadomości – zarówno wśród kierowców, jak i mechaników – odnośnie tego, jak bardzo nasze bezpieczeństwo na drogach zależy od jakości usług oponiarskich. Niemal 37% wypadków drogowych spowodowanych usterkami technicznymi ma swoje źródło w awarii opon. Dlatego obie strony postanowiły wspólnie promować Certyfikat Oponiarski, który ułatwia klientom dokonanie świadomego wyboru serwisu w oparciu o gwarancję jakości realizowanych usług.

Zależy nam, by wspierać serwisy oponiarskie naszą wiedzą i ekspertyzą w zakresie upowszechniania świadomości o bezpieczeństwie drogowym i wpływie opon na zachowanie samochodu na drodze. To bardzo ważne, aby każdy kierowca i każdy mechanik przykładał do tej kwestii priorytetową wagę. Sprawdzanie jakości opon, ich prawidłowa eksploatacja – a przede wszystkim profesjonalny serwis to najważniejsze elementy, które mają fundamentalne znaczenie dla naszego życia i zdrowia – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Pomoc Non Stop wspiera kierowców na każdym etapie użytkowania pojazdu – począwszy od zakupu, aż po sprzedaż. Przez naszą działalność doskonale rozumiemy, że nie każdy kierowca jest ekspertem motoryzacyjnym. Korzystając z usług serwisu oponiarskiego niejednokrotnie musi więc on zaufać, że usługa zostanie wykonana rzetelnie i z troską o jego bezpieczeństwo. Certyfikat Oponiarski® to sygnał dla klienta: tak, ten serwis spełnił kilkadziesiąt kryteriów, takich jak np. odpowiednie przeszkolenie pracowników, wykorzystanie urządzeń i narzędzi warsztatowych w warunkach zgodnych z zaleceniami producenta, aktualne przeglądy Urzędu Dozoru Technicznego itd. Natomiast dla samego serwisu jest to niewątpliwie szansa, aby wyróżnić się na rynku. Jako partner projektu prowadzonego przez PZPO, zamierzamy wspierać tę inicjatywę – komentuje Paweł Polewany, Kierownik projektu Pomoc Non Stop.

Pomoc Non Stop to platforma online otwarta dla wszystkich, którzy poszukują fachowego wsparcia w sprawach związanych z eksploatacją auta. Platforma umożliwia m.in. wygodną rezerwację wizyt w partnerskich warsztatach samochodowych, serwisach opon, szyb oraz uzyskanie atrakcyjnych rabatów na części. Pomoc Non Stop specjalizuje się również w sprawdzaniu używanych pojazdów przed zakupem. Stale poszerza zakres świadczonych usług oraz swoją sieć partnerów.

Certyfikat Oponiarski to audyt warsztatów oponiarskich. Jest dostępny dla wszystkich serwisów zajmujących się obsługą opon – sieciowych, niezależnych i ASO. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: https://certyfikatoponiarski.pl/form.php.

Pomysł niezależnego certyfikatu oponiarskiego zrodził się z potrzeby poprawy poziomu jakości obsługi w serwisach oponiarskich oraz docenienia starań tych serwisów, u których fachowa obsługa jest codzienną praktyką. To także wyróżnik przyciągający nowych klientów, którzy będą łatwo mogli znaleźć certyfikowane serwisy na mapie i przekonać się, jak wysoką jakość one oferują.

Profesjonalne serwisy zajmujące się oponami muszą mieć odpowiednie wyposażenie, wyszkolony personel oraz adekwatny poziom obsługi klienta. Niedbała i pospieszna obsługa opony prowadzi do uszkodzeń stopki opony, warstw wewnętrznych i felgi, które ujawnią się dopiero w trakcie jazdy. Należy pamiętać, że opony to jedyny element pojazdu, który ma kontakt z nawierzchnią. To od jej stanu zależy kontrola nad poruszaniem się pojazdu a przy prędkości autostradowej każda obraca się ok. 1000 razy na minutę – siły które wtedy na nie działają nie pozostawiają miejsca na błąd serwisu. Oznacza to, że od rzetelnego serwisu opon w pojeździe może zależeć zdrowie i życie kierowcy oraz pasażerów.

Kryteria certyfikacji dotyczą zarówno wyposażenia technicznego serwisu, jak i wyszkolenia mechaników oraz poziomu obsługi klienta. Z uwagi na duże zróżnicowanie jakości usług w serwisach zajmujących się serwisem opon w Polsce, certyfikat oponiarski może być wydany w jednym z 3 wariantów zaawansowania – dobry, bardzo dobry i wzorowy. W każdym z nich są zawarte kryteria główne (kluczowe dla prawidłowego wykonania obsługi) i kryteria warunkowe (które są ważne dla oceny ogólnej danego serwisu). Tylko od danego serwisu zależy, czy będzie rozwijał się i certyfikował na kolejne stopnie, czy od razu zacznie od średniego albo najwyższego poziomu. Lista kryteriów oraz procedury obsługi opon dostępne są na stronie www: https://certyfikatoponiarski.pl/certyfikacja/.

PZPO i audytorzy zapewniają niezależność certyfikatu i profesjonalny audyt. Wyróżnikami Certyfikatu Oponiarskiego®, jaki dostaną wszystkie serwisy pozytywnie kończące audyt, są: duża tablica z logo certyfikatu i wskazaniem poziomu obsługi i segmentu oraz certyfikat w formie dyplomu.

Źródło: PZPO

Tagi artykułu

Zobacz również

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę