Nie daj się zaskoczyć zimie! Sprawdź swój akumulator

Program Testowania Akumulatorów VARTA Clarios

Sprawdzenie stanu akumulatora samochodowego jest w tym roku szczególnie ważne. Ten rok jest wyjątkowy dla nas wszystkich. Po tygodniach przestoju w eksploatacji samochodów, do którego przyczyniła się pandemia Covid-19, dla wielu z nas właśnie samochód stał się głównym środkiem transportu. Niezależnie od tego czy podróżujemy do pracy, jeździmy na zakupy czy w odwiedziny do przyjaciół i rodziny, samochód zapewnia „bezpieczną przestrzeń” z dala od tłumów typowych dla transportu publicznego. Dlatego możliwość niezawodnego uruchomienia pojazdu jest teraz niezwykle ważna. 

Powiązane firmy

Clarios Poland Sp. z o.o.

Niesprawny akumulator – główna przyczyna awarii pojazdów

Według badania rynkowego przeprowadzonego przez firmę Clarios jeszcze przed pandemią, 34% akumulatorów sprawdzanych w warsztatach w całej Europie było w złym stanie technicznym i nadawało się do wymiany. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest średni wiek europejskich aut. Według najnowszych badań SAMAR, w Polsce wynosi on 15 lat. W wielu samochodach akumulator nigdy nie był wymieniany lub wymiana miała miejsce kilka lat temu. Niesprawne akumulatory były przyczyną około 42% wszystkich awarii samochodów na drodze w zeszłym roku. Sytuację pogarsza fakt, że w tym roku wiele osób odłożyło plany zakupu nowego samochodu ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. Dlatego warto umówić się w warsztacie na sprawdzenie stanu akumulatora aby uniknąć zaskakujących sytuacji spowodowanych niespodziewaną awarią samochodu.

Krótkie podróże i niskie temperatury osłabiają akumulator

Ograniczenie przemieszczania się w związku z pandemią Covid-19 miało wyjątkowo negatywny wpływ na stan akumulatorów, zwłaszcza tych starszych. Gdy pojazdy nie były używane, wiele układów elektrycznych, takich jak system alarmu czy system bezkluczykowego dostępu, pozostawało w ciągłym trybie gotowości, co skutkowało rozładowywaniem się akumulatora. Dodatkowym czynnikiem były wysokie temperatury latem. Doprowadzały one do samorozładowania akumulatora, które skraca jego żywotność.   Wiele osób unika obecnie transportu publicznego i ze względów bezpieczeństwa korzysta z samochodu – niestety głównie na krótkich trasach. To również negatywnie wpływa na akumulator, ponieważ po uruchomieniu silnika nie ma on czasu na pełne naładowanie. Kiedy wydajność akumulatora spada zimą z powodu niskiej temperatury, a uruchomienie silnika wymaga pobrania większej ilości energii, dla tych starszych lub zużytych akumulatorów, często jest to zbyt duże obciążenie. I niestety często taka historia kończy się oczekiwaniem na przybycie pomocy drogowej. Każdy, kto chce bezpiecznie „przetrwać” zimę, powinien oddać swój akumulator w ręce specjalistów i podczas wizyty w warsztacie poprosić o sprawdzenie jego stanu.

Czynniki obniżające sprawność akumulatora

Clarios wspiera warsztaty i swoich klientów w całej Europie w ramach programu Testowania Akumulatorów VARTA, który oferuje kierowcom bezpłatne sprawdzenie stanu akumulatora. Właściciele pojazdów mogą łatwo znaleźć najbliższego partnera VARTA za pomocą wyszukiwarki dostępnej po kliknięciu TUTAJ.

Tagi artykułu

autoExpert 7–8 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę