Naprawa zderzaka tylko dla specjalistów

kfz betrieb
3.1.2017

Uszkodzenie zderzaka samochodowego to dość powszechny przypadek. Zderzak można połamać w korku czy też podczas parkowania.

Nowoczesne zderzaki są produkowane z tworzyw sztucznych, co powoduje, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. W związku z tym konieczne jest znalezienie specjalisty, ponieważ samodzielne reperowanie zderzaka może dać odwrotny efekt.

Zderzaki samochodowe, pomimo tego, że wykonane są z tworzyw sztucznych, nie są podatne na klejenie nawet wysokiej jakości, mocnymi klejami. W związku z tym samodzielne naprawienie zderzaka poprzez doklejenie części nie jest rozwiązaniem – nawet jeżeli element będzie trzymać się po naklejeniu, po jakimś czasie może po prostu odpaść, na przykład po spadku temperatury.

Uszkodzony zderzak powinien być poddany procesowi spawania tworzyw sztucznych – w tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, które są w stanie skutecznie połączyć uszkodzone elementy. Jeżeli uszkodzenie jest bardziej rozległe, wtedy konieczne jest przeprowadzenie demontażu zderzaka, jego spawanie, a potem ponowny montaż. Potem konieczne jest wyrównanie miejsca spawu i lakierowanie, które jest także dość dużym wydatkiem,

Gdy jednak zderzak nie jest mocno uszkodzony, a jedynie wgnieciony, w takiej sytuacji można przeprowadzić jego naprawę niższym kosztem, bez potrzeby klejenia i lakierowania. W tym przypadku stosuje się specjalne narzędzia, które potrafią wyrównać zderzak szybko i skutecznie. Takie metody, które polegają na zastosowaniu przyssawek czy specjalnych młotków, używane są również w przypadku naprawy niewielkich wgnieceń w karoserii, na przykład po gradobiciu.

Źródło: Mototarget

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę