Najbardziej niezawodne marki samochodów

Najbardziej niezawodne marki samochodów carVertical
2.9.2020

Jakie są najbardziej niezawodne samochody używane i w jaki sposób dokonuje się ich oceny? W raporcie opracowanym przez firmę carVertical posłużono się zgłoszeniami od mechaników na temat uszkodzeń, z którymi spotykają się najczęściej.

Układając ranking niezawodnych aut różnych marek, specjaliści biorą pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich jest odsetek uszkodzonych samochodów w całkowitej puli analizowanych aut danej marki. Na przykład carVertical w swojej bazie danych posiada wiele raportów z informacjami na temat historii pojazdów. Są to między innymi dane z książek serwisowych pojazdów, dane o wypadkach oraz wpisy wykonanych napraw w autoryzowanych serwisach samochodowych.

Reklama

W ten sposób stworzono ranking, który uwzględnia wszystkie zgłaszane przez warsztaty i serwisy samochodowe awarie, wymieniane części oraz podzespoły. Na tej podstawie obliczono procentowy udział awaryjności wszystkich analizowanych modeli danej marki.

Najbardziej niezawodne marki aut używanych

Poniżej przedstawiamy ranking aut używanych pod względem ich awaryjności oraz opisujemy najczęstsze przyczyny wizyt w warsztatach. Dane te zostały opracowane na podstawie odsetka uszkodzonych samochodów w całkowitej liczbie analizowanych samochodów danej  marki w bazie danych carVertical.

  1. KIA – 23,47% wszystkich analizowanych modeli KIA było uszkodzonych  Do najczęstszych usterek w modelach marki KIA należą awarie elektrycznego wspomagania kierownicy oraz problemy z hamulcem ręcznym. Często zapycha się też filtr cząstek stałych DPF.
  2. Hyundai – 26,36% wszystkich analizowanych modeli Hyundai było uszkodzonych W Hyundaiach często występuje problem korozji tylnej ramy pomocniczej. Oprócz tego często pojawiają się problemy z hamulcem ręcznym, które prowadzą do przyłożenia bardzo zróżnicowanych sił hamowania na każde z kół, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Słaba jest też konstrukcja szyb przednich.
  3. Volkswagen – 27,77% wszystkich analizowanych modeli Volkswagena było uszkodzonych W Volkswagenach częstym problemem są awarie związane z dwumasowym kołem zamachowym oraz pojawiają się problemy z transmisją emisji spalin. Sporo problemów powoduje system ABS i ESP.
  4. Nissan – 27,79% wszystkich analizowanych modeli Nissana było uszkodzonych W tych japońskich autach często dochodzi do awarii mechanizmu różnicowego. Powszechna jest też korozja strukturalna w środkowej szynie podwozia. Sporym mankamentem jest wymiennik ciepła automatycznej skrzyni biegów, który może ulegać awarii.
  5. Mazda – 29,89% wszystkich analizowanych modeli Mazdy było uszkodzonych W modelach z silnikami typu Skyactiv-D dochodzi do częstych awarii turbosprężarki. Dużo problemów stwarza uszczelka wtryskiwacza paliwa w silnikach wysokoprężnych. Bardzo często dochodzi do awarii pompy ABS.
  6. Audi – 30,08% wszystkich analizowanych modeli Audi było uszkodzonych Częstym problemem w pojazdach marki Audi jest nadmierne zużywanie się sprzęgła, awarie wspomagania kierownicy oraz uszkodzenia ręcznej skrzyni biegów. Dodatkowo ceny części zamiennych są stosunkowo wysokie, a ich jakość – przeciętna.
  7. Ford – 32,18% wszystkich analizowanych modeli Forda było uszkodzonych W amerykańskich i europejskich modelach Forda częstą awarią jest zużycie dwumasowego koła zamachowego i sprzęgła. Obie te części należy wymieniać jednocześnie, ponieważ tylko wtedy producent gwarantuje poprawność działania tego układu. Częstym problemem są też awarie pompy wspomagania kierownicy oraz automatycznej skrzyni biegów CVT.
  8. Mercedes-Benz – 32,36% wszystkich analizowanych modeli Mercedes-Benz było uszkodzonych W Mercedesach częstą bolączką są problemy z wilgocią w reflektorach, awarie uszczelki wtryskiwacza paliwa w silnikach wysokoprężnych oraz bardzo częste awarie systemu hamowania Sensotronic.
  9. Toyota – 33,79% wszystkich analizowanych modeli Toyoty było uszkodzonych W Toyotach częstym problemem są awarie klimatyzacji oraz czujnika wysokości tylnego zawieszenia. Są także podatne na silną korozję.
  10. BMW – 33,87% wszystkich analizowanych modeli BMW było uszkodzonych Najczęstsze awarie dotyczą czujników kół ABS. Oprócz tego często występują problemy z elektryką oraz ze zbieżnością kół.
wykres procent uszkodzonych aut według marki Odstetek uszkodzonych pojazdów według marki. Źródło: carVertical

Czy najczęściej kupowane są niezawodne auta używane?

Na grafice 2 prezentujemy ranking najczęściej kupowanych aut używanych. Jak widać, najbardziej niezawodne marki (TOP 5) zdecydowanie nie są najpopularniejszym wyborem przy zakupie używanego samochodu. Czym to jest spowodowane? Często zdarza się, że kupujący nie zwracają uwagi na rankingi niezawodności marek i kierują się np. panującą modą.

Najczęściej kupowane kontra najbardziej niezawodne marki Najczęściej kupowane kontra najbardziej niezawodne marki. Źródło: carVertical
Reklama

Bywa też tak, że już wcześniej mieli różne doświadczenia z daną marką i chcą ją zmienić lub po prostu ufają producentowi danego auta na podstawie opinii innych użytkowników tej marki samochodów.

Są również osoby, które mają już w rodzinie jedno auto danej marki i są z niej zadowoleni, dlatego kupują kolejny pojazd tego samego producenta. Króluje tu BMW, AUDI, Volkswagen, Mercedes oraz Ford.

Jest to też związane z tym, że na rynku europejskim niemieckie marki samochodów, pomimo licznych awarii swoich modeli, cieszą się dobrą opinią i zaufaniem klientów. Natomiast samochody marek japońskich i koreańskich nie mają jeszcze na tyle silnej pozycji wśród samochodów używanych, by zagrozić TOP 5 najczęściej kupowanych pojazdów z drugiej ręki.

Czy rynek samochodów używanych jest wiarygodny?

Należy podchodzić zawsze z odrobiną dystansu i nieufnością do wiarygodności rynku samochodów używanych. Jest to motywowane przede wszystkim różnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami, jak również opiniami znajomych oraz innych niezadowolonych nabywców aut używanych, które nie spełniły ich oczekiwań, a dodatkowo naraziły na niepotrzebny stres i koszty.

Na grafice 3 prezentujemy procentowe zestawienie przypadków cofania licznika dla każdej marki samochodu.

cofanie licznika przebiegu - wykres W samochodach której marki najczęściej wykrywane jest cofanie licznika przebiegu? Źródło: carVertical

Podsumowanie

Raport ten może być odczytany na kilka sposobów. Oczywiście warsztaty, które naprawiają samochody jednej marki, będą zgłaszały problemy w zakresie jednej marki. Ale nie oznacza to, że pojazdy danego producenta są gorsze bądź lepsze od pozostałych. Należy wziąć pod uwagę specyfikę polskiego rynku i liczbę importowanych do kraju samochodów używanych. Jeśli porównamy wielkość sprzedaży i liczbę rejestracji nowych i używanych samochodów, przestają dziwić informacje, że wśród najbardziej awaryjnych marek jest Volkswagen, BMW czy Toyota.

Na podstawie raportu opracowanego przez carVertical

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę