Lotos wprowadza zapachowe paliwa

Lotos
31.3.2017

Ogólnopolska sieć stacji paliw Lotos rozpocznie latem testową sprzedaż paliw aromatyzowanych. Na wybranych stacjach już w czasie najbliższych wakacji pojawi się benzyna premium Lotos Dynamic 98 o zapachu owoców tropikalnych.

To oczywiście był primaaprilisowy żart…

Aroma-marketing od wielu lat jest obecny w polskich sieciach handlowych, ale Lotos postanowił pójść o krok dalej. Chociaż taki obraz wydaje się dość nierealny, to technologia pozwala dziś na produkcję pachnących paliw.

Paliwo to mieszanka węglowodorów, które pochodzą z przeróbki ropy naftowej. Do tej mieszanki dodaje się komponenty innego pochodzenia. W benzynie to np. alkohol etylowy lub etery, a w olejach napędowych estry, takie jak FAME. Do paliw premium Lotos Dynamic dodawane są również środki uszlachetniające. Depresatory, dodawane do oleju napędowego – od początku października do połowy kwietnia, gdy temperatura spada poniżej zera – sprawiają, że nie zapycha się filtr paliwowy. Natomiast dodatki WASA spowalniają opadanie na dół zbiornika już skrystalizowanych parafin. To ważne, bo paliwo zasysane jest z dołu zbiornika i jeśli jest tam warstwa parafin, to filtr szybko się zapcha.

Oprócz tego, przez cały rok, do olejów napędowych Lotos dodawane są biocydy, które hamują rozwój bakterii i innych mikroorganizmów w zbiornikach. Powstające z nich osady również mogą zatkać filtry.

Poza tym paliwa Lotos Dynamic mają pakiet dodatków, np. detergentów myjących silnik, antykorozyjnych, przeciwpiennych. Gdyby nie było tego ostatniego, to piana uniemożliwiłaby zatankowanie całego baku. Bez dodatków myjących w komorach spalania powstawałyby nagary (osady) obniżające sprawność silnika.

Krótko mówiąc producenci paliw dodają wszystkie te komponenty, by silniki pracowały bezawaryjnie i wydajnie. To nie tylko moc silnika, ale także jego stabilna praca i mniejsze spalanie.

Maliny w paliwie

Każdy ze składników paliwa ma swój charakterystyczny zapach. Co więcej, wrażliwy nos specjalisty rozpozna zapach paliwa różnych dostawców, ale przecież nie wszyscy klienci przepadają za zapachem paliwa o poranku.

Lotos wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i po raz pierwszy poszerzy wachlarz zapachów paliw premium Lotos Dynamic. Gdańskie biuro technologii zaproponowało innowacyjne rozwiązanie. Okazało się, że wystarczy opatentować nieco zmodyfikowany aromat używany przez gospodynie domowe, aby paliwo nabrało głębi i charakterystycznego zapachu np.: malin, wanilii, a nawet pieczonej karkówki.

Pierwsze dwa zapachy, które wprowadzi Lotos w swojej sieci to benzyna premium Lotos Dynamic 98 o zapachu owoców tropikalnych, która wejdzie do sprzedaży już w czasie najbliższych wakacji. Przed 24 grudnia w sprzedaży pojawi się arktyczny olej napędowy premium Lotos Dynamic o zapachu świerku.

Nowe kompozycje paliw będą premiowane większą liczbą punktów w programie Lotos Navigator.

Technolodzy szacują, że koszt dodania takich kompozycji zapachowych może sięgać kilku złotych na metr sześcienny paliwa i zależy od rodzaju aromatu, jaki zostanie dodany. Pachnące paliwo będzie więc nieco droższe. Do rozwiązania pozostaje jeszcze kwestia mieszania paliwa o różnych zapachach, choćby truskawkowego z migdałowym.

Źródło: Lotos

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę