Komfort termiczny przez cały rok

Nagrzewnica i dmuchawa kabinowa Nissens

Podczas serwisu lub naprawy często pomija się dwa istotne elementy układu HVAC: nagrzewnicę i dmuchawę kabinową. Zazwyczaj spowodowane jest to ich położeniem w samochodzie – są one ciasno upakowane pod deską rozdzielczą, a tym samym są trudnodostępne. 
 

Nagrzewnica i dmuchawa kabinowa mają kluczowe znaczenie nie tylko dla optymalnej wydajności układu klimatyzacji, ale także dla komfortu i bezpieczeństwa pasażerów. Elementy te wydają się być bardzo prostymi częściami w porównaniu z innymi komponentami pojazdu – ale takie podejście jest mylące. Obydwie części mogą być kosztowne w naprawie. Należy pamiętać, aby w corocznym przeglądzie klimatyzacji uwzględnić nagrzewnicę i dmuchawę.

Nagrzewnica

Nagrzewnica jest integralną częścią układu chłodzenia silnika, ale jej funkcją jest zapewnienie komfortu cieplnego w kabinie pojazdu. W większości pojazdów nagrzewnica znajduje się pod deską rozdzielczą lub w zintegrowanym module HVAC. Gorący płyn chłodzący z bloku silnika przepływa przez nagrzewnicę, ogrzewając powietrze wdmuchiwane za pośrednictwem dmuchawy na jej powierzchnię. Proces ten oprócz ogrzewania kabiny przeciwdziała osadzaniu się pary na szybach pojazdu, znacznie poprawiając widoczność a zarazem bezpieczeństwo podczas jazdy.

Warto wiedzieć
Osady i różne pozostałości w rurkach nagrzewnicy mogą gromadzić się i ostatecznie blokować przepływ płynu chłodzącego, zmniejszając jej sprawność. Typowe źródła zanieczyszczeń to:

  • kamień z użytej zwykłej wody zamiast płynu lub wody zdemineralizowanej,
  • osady pochodzące z niskiej jakości płynów chłodzących lub starych, niewymienianych na czas płynów,
  • nieprawidłowe mieszanie różnych płynów,
  • pozostałości po środkach uszczelniających.

Należy również zwrócić uwagę na stan termostatu. Jego zużycie lub uszkodzenie może ograniczać przepływ płynu chłodzącego w układzie oraz uniemożliwić prawidłowe działanie nagrzewnicy.

Korozja spowodowana wilgocią w otoczeniu nagrzewnicy może prowadzić do nieszczelności w instalacji i wycieków płynu, które po pewnym czasie mogą spowodować znaczny jego ubytek. Niski stan płynu chłodzącego prowadzi do mniejszej wydajności nagrzewnicy oraz może doprowadzić do bardziej rozległych uszkodzeń innych elementów silnika. 

Dmuchawa

Dmuchawa kabinowa zapewnia przepływ powietrza przez wymienniki ciepła, takie jak parownik i nagrzewnica oraz jego dystrybucję w kabinie pojazdu. Umieszczona jest zazwyczaj w module HVAC pomiędzy kabiną a komorą silnika. Dmuchawa kabinowa, ze względu na elementy z tworzyw sztucznych, jest urządzeniem wrażliwym zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na awarie układu elektrycznego pojazdu.

Warto wiedzieć 

  • Zatkany lub zużyty filtr kabinowy może znacznie skrócić żywotność dmuchawy.
  • Najczęstszymi przyczynami awarii dmuchawy kabinowej są awarie układu elektrycznego pojazdu, zmniejszony przepływ powietrza oraz nieprawidłowy montaż.
  • Dmuchawy kabinowe w pojazdach użytkowych (taksówki, samochody dostawcze, autobusy, ciężarówki, itp.) są często narażone na przyspieszone zużycie ze względu na duże przebiegi tych aut oraz czas pracy.

Zarówno w przypadku wymiany nagrzewnicy jak i dmuchawy, w zależności od modelu samochodu, średni czas wymiany wynosi od dwóch do trzech godzin. W niektórych bardziej zaawansowanych pojazdach może to pochłonąć więcej czasu.

Nagrzewnica _wewnętrzne zanieczyszczenia Nissens

Wewnętrzne zabrudzenia rurek rdzenia nagrzewnicy. Nagromadzenie zanieczyszczeń drastycznie ogranicza prawidłowy przepływ płynu chłodzącego w układzie. Zalecanym rozwiązaniem jest usunięcie przyczyny awarii i przepłukanie układu

Nagrzewnica w podczerwieni Nissens

Ograniczony przepływ płynu chłodzącego w nagrzewnicy o niskiej jakości z niewłaściwą konstrukcją przegrody wewnątrz zbiornika.

Dmuchawa_uszkodzony wirnik Nissens

Słabej jakości wirnik dmuchawy wykonany z domieszką przetworzonych tworzyw sztucznych jest bardziej podatny na pękanie, generuje hałas i ogranicza wydajność.

Dmuchawa_ zużyte_szczotki_silnika Nissens

Właściwa mieszanka materiałów użytych do wytworzenia szczotek węglowych ma zasadnicze znaczenie dla trwałości dmuchawy. Szczotki o niskiej jakości zużywają się znacznie szybciej.

Jakość a cena

Warto pamiętać, że na pierwszy rzut oka tani produkt może wydawać się równie atrakcyjny jak ten droższy, jednak istotne różnice kryją się wewnątrz, zwłaszcza w użytych do produkcji materiałach, co decyduje o trwałości produktu i zadowoleniu ostatecznego klienta. Tylko wysokiej jakości nagrzewnica może zagwarantować właściwe dopasowanie do punktów montażowych i bezproblemowy montaż, właściwą wydajność cieplną oraz długą żywotność produktu.

Ta sama zasada dotyczy dmuchaw, gdzie płynna praca, wydajność i trwałość są kluczowe dla bezpieczeństwa i utrzymania komfortu termicznego w kabinie. Dmuchawy niskiej jakości mogą generować hałas i zakłócać elektronikę samochodu lub radio. Ponadto nieprawidłowo działająca lub nieefektywna dmuchawa może szybko spowodować kosztowne awarie układu klimatyzacji, w tym przeciążenie i awarię sprężarki. Brak przepływu powietrza przez parownik oznacza mało wydajną przemianę stanu czynnika chłodniczego, co prowadzi do słabej wydajności układu i naraża sprężarkę klimatyzacji na napływ czynnika w stanie ciekłym i na jej przeciążenie.

Wymiana nagrzewnicy czy dmuchawy często oznacza ingerencję w deskę rozdzielczą, a czasami nawet jej całkowity demontaż, więc jest czasochłonna, a co za tym idzie kosztowna, a większość użytkowników pojazdów nie chciałoby jej robić ponownie. Wymiana fabrycznej części na produkt o niskiej jakości to ryzyko powrotu niezadowolonych klientów i nadszarpniętej reputacji warsztatu.

GENUINE NISSENS QUALITY

Nissens jest dostawcą części zamiennych, posiadającym doświadczenie w układach chłodzenia silnika, jak i klimatyzacji samochodowej. Produkty firmy są projektowane i wytwarzane zgodnie ze standardami jakości Genuine Nissens Quality, co oznacza, że ​​zapewniają wysoką wydajność i trwałość oraz idealnie dopasowanie do przestrzeni montażowej. Standard Nissens First Fit gwarantuje bezproblemowy montaż. W zestawie z wybranymi referencjami znajdują się dodatkowe elementy, takie jak uszczelki piankowe, śruby, opaski, itp.

Konkurencyjna oferta

Asortyment Nissens zapewnia doskonałe pokrycie rynku we wszystkich segmentach pojazdów, ponadto obejmuje 120 modeli dmuchaw i nagrzewnic do pojazdów o nowych typach napędów, dzięki czemu jest idealną ofertą dla warsztatów.

Oferta nagrzewnic Nissens obejmuje ponad 350 referencji, które pokrywają 1000 numerów OE oraz ok. 80% europejskiego parku samochodowego. Ponad 320 modeli dmuchaw Nissens odpowiada 1100 numerom OE i zapewnia 70% pokrycia europejskiego runku samochodowego

Aby dowiedzieć się więcej odwiedź  www.nissens.com,  oraz showroom.nissens.com

Źródło: Nissens

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę