Kierowcy dołożą się do dróg samorządowych

Lotos
29.6.2017

Rząd chce stworzyć Fundusz Dróg Samorządowych, który docelowo miałby być odpowiedzialny za realizację inwestycji drogowych na drogach niższych klas (od gminnych po wojewódzkie). Finansowany byłby z podwyższenia opłaty paliwowej o ok. 25 groszy.

Do marszałka Sejmu ma trafić projekt ustawy o powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Przedstawiciele PiS zapowiadają jednak, że będą chcieli szybko go przyjąć, by już w te wakacje nowe przepisy zaczęły obowiązywać. Projekt ustawy jest poselski, a nie rządowy, co oznacza, że nie jest wymagane przeprowadzenie konsultacji. Zgodnie z projektem zapowiadane zmiany spowodują, że z każdego litra tankowanego paliwa (benzyny, olej napędowy, LPG) dodatkowe 25 groszy zasili po równo Funduszu Dróg Samorządowych oraz Krajowy Funduszu Drogowy. Według szacunków, roczny wpływy tylko z tej daniny wyniosą ok. 5 mld zł.

Jak przekonują autorzy projektu, obecny kształt ustawy i tak jest "kompromisowy". Według wcześniejszych wersji ustawy z każdego litra paliwa miało być pobierane dodatkowe 35 gr opłaty paliwowej, ale także miały być wprowadzone opłaty za przejazd drogami ekspresowymi i wyższe opłaty za przejazd autostradami.

Już teraz podatki i różnego rodzaju opłaty stanowią ok. 50-60% końcowej ceny paliwa na stacjach. Akcyza stanowi 35,2% ceny benzyny i 28,2% ceny oleju napędowego, 18,8% cenu obu paliw to podatek VAT, odpowiednio 3 i 7% stanowi zaś opłata paliwowa.

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę