Jak przebiega regeneracja filtrów DPF? Co zyskujemy dzięki temu procesowi?

Jak przebiega regeneracja filtrów DPF? Co zapewnia? Kaliński – Układy Wydechowe

Zdaniem EXPERTa: Paweł Żyliński, Marketing Menedżer w firmie Kaliński – Układy Wydechowe, opowiada o regeneracji filtrów.

Przebieg regeneracji zależny jest od zastosowanej metody. W oparciu o nasze doświadczenie, nie zalecamy metody wodnej. Jej przebieg polega na wypłukaniu wnętrza filtra wodą ze środkami czyszczącymi, co może zniszczyć wkład filtra.

W firmie Kaliński – Układy Wydechowe proces regeneracji zaczynamy od oceny stanu filtra, sprawdzając jego przepustowość. Jeśli filtr jest mocno zanieczyszczony, w pierwszej kolejności regenerację zaczynamy od wypalania go w specjalnym piecu, w temperaturze ok. 600°C.

Dalszy proces regeneracji polega na wydmuchaniu zanieczyszczeń z użyciem specjalnej maszyny, która wykorzystuje sprężone powietrze. Jeśli podczas oględzin okaże się, że wkład filtra jest uszkodzony, wtedy wykonujemy regenerację polegająca na wymianie wkładów.

Wkład z ubytkiem, pokruszony, zużyty lub przepalony jest usuwany, natomiast w jego miejsce montowany jest nowy, w pełni wysycony metalami. Oprócz tego odnawiamy obudowę.

Wymiana wkładów to najskuteczniejsza metoda regeneracji. Wykonując regenerację lub kupując zregenerowany filtr, zyskujemy w pełni wartościowy i sprawny towar w zdecydowanie niższej cenie (niekiedy wielokrotnie niższej od ceny nowego produktu). Trzeba również pamiętać, że regeneracja jest procesem w pełni ekologicznym, często bardziej dostępnym niż zakup nowego elementu.

Źródło: Kaliński – Układy Wydechowe

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę