Zdaniem EXPERTa: Paweł Żyliński z Kaliński – Układy Wydechowe o najczęstszych przyczynach uszkodzeń katalizatorów i filtrów DPF w samochodach osobowych

Zdaniem EXPERTa: Paweł Żyliński, Marketing Menedżer w Kaliński – Układy Wydechowe, o najczęstszych przyczynach uszkodzeń katalizatorów i filtrów DPF w samochodach osobowych.
Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń katalizatorów i filtrów DPF w samochodach osobowych i jak im zapobiegać?
W przypadku filtrów cząstek stałych najczęściej dochodzi do ich zapełniania. Wyłapywane cząsteczki sadzy – jeśli nie zostaną spalone do postaci popiołu i usunięte z układu wydechowego – pozostają w filtrze. Zbyt duża ilość odkładających się cząsteczek utrudnia prawidłowy przepływ spalin. Systematyczne odkładanie się sadzy powoduje zapchanie filtra i unieruchomienie pojazdu.
W przypadku katalizatorów najczęściej dochodzi do utlenienia się metali szlachetnych, bez których katalizator traci właściwości i sprawność. Oczywiście filtry i katalizatory ulegają też uszkodzeniu mechanicznemu. Dochodzi do:
- wykruszenia,
- stopienia
- czy wysunięcia wkładu.
Najważniejszym działaniem profilaktycznym, które pozwoli przedłużyć żywotność filtra cząstek stałych jest systematyczne doprowadzanie do jego samoregeneracji. Proces ten polega na podwyższeniu temperatury pracy silnika, co pozwala na spalanie zalegającej sadzy i jej usuwanie. Aby go zainicjować, należy co kilka tygodni, na drodze szybkiego ruchu, jeździć przez kilkanaście kilometrów z dużą prędkością.
Zwiększy to temperaturę pracy układu i zainicjuje proces oczyszczania. Pozbycie się cząsteczek spalin z filtra cząstek stałych będzie miało również pozytywny wpływ na katalizator. Mimo wszystko, jeśli dojdzie do zużycia katalizatora, jedynym rozwiązaniem jest wymiana jego wkładu lub całego katalizatora.
Źródło: Kaliński – Układy Wydechowe