Elektryczna regulacja VNT

Elektryczna regulacja VNT Hella
24.6.2021

Wraz z pojawieniem się na początku lat 90. XX w. turbosprężarek ze zmienną, regulowaną geometrią łopatek kierownicy spalin (VNT – Variable Nozzle Turbine) – które mają za zadanie m.in. zminimalizowanie występowania tzw. turbodziury – zaczęto zastanawiać się, co zrobić, aby regulacja przebiegała szybciej i efektywniej.

Początkowo stosowano wyłącznie regulatory w postaci podciśnieniowego siłownika, które były połączone z mechanizmem zmieniającym geometrię (kąt nachylenia) łopatek. Choć wykonywały swoją pracę dobrze, były zależne od chwilowych parametrów pracy silnika i innych elementów, takich jak dodatkowe pompy podciśnienia, zasobniki ciśnienia czy elektrozawory.

Powiązane firmy

HELLA Polska Sp. z o.o.

Pod koniec lat 90. XX w. HELLA wprowadziła na rynek regulator (siłownik) elektromechaniczny, który wyparł regulatory podciśnieniowe. Rozwiązanie takie jest dużo bardziej kompaktowe, nie wymaga tworzenia łańcucha podzespołów i można nim sterować niezależnie. Umożliwia  to wcześniejszą regulację kąta łopatek, tak aby jak najefektywniej wykorzystać pracę turbiny. Regulator taki, jako element wykonawczy, jest jednym z ważniejszych podzespołów układu zarządzania pracą silnika, który wpływa na moc, moment obrotowy czy spalanie.

Budowa regulatora elektromechanicznego HELLA  z interfejsem CIPOS.
Budowa regulatora elektromechanicznego HELLA z interfejsem CIPOS.

Nieprzestrzeganie procedur i interwałów serwisowych pojazdu (zwłaszcza tych związanych z układem dolotowym/turbodoładowania czy smarowania silnika) oraz niewłaściwa eksploatacja samochodu często doprowadzają do nieprawidłowości w pracy łopatek kierownicy turbiny (zatarcie, zapieczenie, zabrudzenie, ciała obce). Niewłaściwa praca łopatek kierownicy turbiny bezpośrednio wpływa na przyspieszone zużycie regulatora, który jest znacznie bardziej obciążony, ponieważ musi pokonywać większe opory wytwarzane przez mechanizm zmieniający geometrię. Taka sytuacja doprowadza w efekcie do powstawania niepożądanych luzów regulatora, w czego wyniku regulacja przebiega nieprawidłowo lub dochodzi do całkowitego zatrzymania pracy siłownika.

Awaria regulatora turbiny może objawiać się:

  • zapaleniem się kontrolki świec żarowych (silnik Diesla), tzw. kontrolki „check engine” lub innej związanej z układem zasilania silnika,
  • przejściem samochodu w tzw. tryb awaryjny,
  • brakiem mocy, nierównomierną pracą, dławieniem się silnika,
  • wskazywaniem błędów przez
  • interfejs diagnostyczny.

Dotychczas awaria regulatora była związana z regeneracją zarówno samego regulatora, jak i turbiny, co nie zawsze dawało wymierny efekt naprawy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również zakup już zregenerowanej turbiny w tzw. systemie kaucyjnym. Wówczas jednak sam regulator również jest regenerowany lub nowy, ale nieoryginalny. Było to spowodowane brakiem dostępności nowych, oryginalnych siłowników na rynku wtórnym części zamiennych, a jedynym sposobem na pozyskanie nowego regulatora był zakup nowej, kompletnej i oryginalnej turbosprężarki.

Na podstawie informacji od firmy Hella

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

autoExpert 06 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę