Dlaczego Ford inwestuje w energię odnawialną?
Celem Forda jest coś więcej, niż tylko produkowanie pojazdów. W misję firmy wpisana jest potrzeba budowania lepszego świata – dla korzyści ludzkości, społeczności, w których żyjemy i pracujemy, a także dla całej planety, która jest naszym wspólnym dobrem.
Cel firmy stanowi wizję, do której należy dążyć, ale z praktycznego punktu widzenia budowanie lepszego świata wymaga planu. Dlatego Ford ambitnie dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w odniesieniu do swoich pojazdów, działalności operacyjnej i w łańcuchu dostaw, nie później niż w 2050 roku. Innowacje, które wprowadzane są w Fordzie, aby zmniejszyć ślad węglowy pojazdów, są jedną ze składowych całego działania, którego wynikiem jest neutralność węglowa.
Redukcja emisji w działalności operacyjnej to zupełnie inna kwestia. Aby ją osiągnąć, Ford uznał za priorytet inwestowanie w odnawialne źródła energii, takie jak energia geotermalna, słoneczna i wiatrowa, co zbliża firmę do realizacji przyjętego planu bezemisyjności. Zgodnie z umową podpisaną w 2022 r. z DTE Energy w stanie Michigan, Ford przeprowadził największy zakup energii odnawialnej od przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, jakiego kiedykolwiek w historii Stanów Zjednoczonych dokonała korporacja.
Ford odnotował w roku 2023 poziom 70,5% wolnej od emisji CO2 energii elektrycznej, wykorzystywanej w globalnej działalności – ponad połowę stanowiła energia ze źródeł odnawialnych. Do 2026 r. każdy pojazd Forda wyprodukowany w Michigan będzie powstawał z wykorzystaniem ekwiwalentu 100% bezemisyjnej energii elektrycznej – nastąpi to 9 lat wcześniej, niż zakłada plan globalnego przejścia do roku 2035 na korzystanie z produkowanej ekologicznie energii.
Firma dąży również do dalszej redukcji emisji w łańcuchu dostaw, współpracując z dostawcami i partnerami na całym świecie, by ruszyli wraz z Fordem w „Road to Better”. Ustanowione zostały wysokie standardy dla dostawców, a firma jest liderem transformacji w sektorze motoryzacyjnym za pośrednictwem kilku inicjatyw, związanych z sektorem energii odnawialnej. Należy do nich strategiczne partnerstwo z Manufacture 2030, którego celem jest pomoc dostawcom w pomiarach, zarządzaniu i redukcji emisji dwutzenku węgla. Istotna jest także rola firmy Ford jako członka-założyciela koalicji "First Movers Coalition", w ramach której podjęto zobowiązanie, aby do 2030 roku co najmniej 10% zakupów aluminium i stali stanowił surowiec produkowany w warunkach bliskiej zeru emisji dwutlenku węgla.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Najnowszą inicjatywą Forda, skoncentrowaną na dostawcach, jest sponsorowanie ogłoszonego niedawno programu "Transform: Auto". Ta innowacyjna współpraca branżowa koncentruje się na przyspieszeniu przyjęcia energii odnawialnej w całym łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej, poprzez udostępnienie dostawcom specjalnie dla nich opracowanych wytycznych i wsparcia ekspertów, które pomogą im osiągnąć cele w zakresie neutralności węglowej. Jest to świadectwo wiary firmy Ford w siłę współpracy, dzięki której przemysł motoryzacyjny – zarówno producenci OEM, jak i dostawcy – może zmierzać w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.
Źródło: Ford