W 2022 sprowadziliśmy mniej aut, ale zapłaciliśmy za nie więcej – Raport Samochody 2022

Coraz mniej sprowadzanych aut, ale Polacy zapłacili więcej René Hesse z Pixabay

W 2022 roku Polacy sprowadzili mniej samochodów, ale zapłacili za to za wyższą cenę. Ceny transportu aut wzrosły średnio o 19%. Najchętniej sprowadzano samochody z Niemiec. Rok 2022 to też kolejny rok spadającego zainteresowania transportem aut z Wielkiej Brytanii. Udział tego kraju w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%, gdy jeszcze 5 lat temu sięgał 14%.

Raport Samochody 2022 oparty jest na danych z ponad 400 tys. zleceń na transport samochodów opublikowanych w serwisie Clicktrans w latach 2011-2022. To analiza najpopularniejszych kierunków, z których Polacy sprowadzają samochody oraz najchętniej sprowadzanych marek i średnich cen na poszczególnych trasach.

Duże wzrosty cen transportu samochodów

Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że w roku 2022 sprowadzono do Polski mniej samochodów. W stosunku do roku 2021 różnica wynosi aż 14%. Mimo mniejszej liczby sprowadzonych aut ich łączna wartość była zbliżona, co pokazuje duże wzrosty cen samochodów. Według danych serwisu Clicktrans średnia cena sprowadzenia auta z zagranicy do Polski wzrosła o 19%. Za transport samochodu średnio płaciliśmy 1791 zł (w roku 2021 - 1504 zł).

Ceny wzrosły na wszystkich popularnych kierunkach. Średnio płaciliśmy od kilkudziesięciu do kilkuset złotych więcej za transport auta. Największy wzrost odnotowała Szwajcaria – import auta z tego kraju podrożał aż o 46,5%. Najmniej wzrosła cena sprowadzenia auta ze Szwecji (o 2%) i Danii (o 12,5%).

srednia_cena_transportu_auta_do_polski Clicktrans

Niemcy liderem, spada zainteresowanie Wielką Brytanią

W 2022 roku najchętniej sprowadzano auta z Niemiec. Udział Niemiec w zleceniach na transport samochodów wynosił ponad 55%. Na drugim miejscu znalazła się Francja z udziałem w zleceniach na poziomie ponad 12%, a na trzecim Holandia z udziałem 7,5%.

Zdecydowanie spadło zainteresowanie sprowadzeniem samochodu z Wielkiej Brytanii, na której miejscu znalazła się w 2022 roku Szwecja. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na transport aut spada już od kilku lat, a 2022 rok potwierdził ten trend. Udział Wielkiej Brytanii w zleceniach wyniósł zaledwie 2,5%.

Nie zaskakuje nas coraz niższy udział Wielkiej Brytanii w zleceniach na sprowadzenie samochodu. Znacznie sprawniej i bez dodatkowych formalności celnych można sprowadzić auto choćby zza naszej zachodniej granicy – mówi Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

skad_polacy_sprowadzaja_samochody_top_5_panstw Clicktrans

Volkswagen wciąż najchętniej sprowadzany do Polski

Najpopularniejszą marką sprowadzaną do Polski był podobnie, jak rok wcześniej, Volkswagen. Na podium znalazły się Audi i BMW, które odnotowały niewielkie wzrosty.

top_10_najpopularniejszych_marek_aut_sprowadzanych_do_Polski Clicktrans

Raport Samochody 2022 to 7. edycja raportu przygotowywanego na podstawie zleceń zrealizowanych przez serwis Clicktrans. Szczegółowe informacje, w tym wykresy i wnioski zostały zawarte w raporcie: https://clicktrans.pl/info/raport-samochody-2022.

Źródło: Clicktrans

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę