Castrol testuje środki smarne na Rajdzie Dakar 2025

Castrol i rozwój smarów na Rajdzie Dakar 2025 Castrol

Castrol współpracuje z wiodącym zespołem rajdowym ciężarówek biorącym udział w Rajdzie Dakar 2025 w Arabii Saudyjskiej w celu dalszej oceny wydajności swoich olejów silnikowych w ekstremalnych warunkach. Wyniki badań zostaną wykorzystane do opracowywania przyszłych zaawansowanych środków smarnych do pojazdów użytkowych. 

Castrol podpisał roczną umowę sponsorską z holenderskim zespołem Firemen Dakarteam, który będzie używał produktów Castrol do swojego pojazdu, zbudowanego przez specjalistów od niestandardowych ciężarówek rajdowych – firmę MM Technology. Ten sam pojazd zapewnił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w kategorii ciężarówek podczas Rajdu Dakar w 2024 r., kiedy pilotował go Martin Macik.

Aby zapewnić niezawodne działanie pojazdu, przez cały Rajd Dakar 2025, który trwa trzy tygodnie między 3 a 17 stycznia, Firemen Dakarteam będzie korzystać ze środków smarnych marki Castrol dostarczanych przez lokalnego dystrybutora, firmę Schouten Energy. Mechanicy zespołu będą codziennie pobierać próbki smaru w celu przeprowadzenia kompleksowej analizy przez zespół badawczo-rozwojowy Castrol z siedzibą w Pangbourne w Wielkiej Brytanii. Wyniki zostaną wykorzystane do dalszej optymalizacji istniejącej gamy zaawansowanych środków smarnych do pojazdów użytkowych Castrol i pomogą w opracowaniu przyszłych produktów.

Castrol & Firemen Dakarteam
Castrol & Firemen Dakarteam. źródło: Castrol

Rajd Dakar jest postrzegany jako jeden z najtrudniejszych testów w światowych sportach motorowych dla rywalizujących pojazdów, ich kluczowych komponentów i stosowanych w nich płynów. Edycja w 2025 r. tego wyczerpującego rajdu będzie rozgrywać się na dystansie niespełna 8000 kilometrów z Bisha do Shubaytah w Arabii Saudyjskiej, a ciężarówki, takie jak ta pilotowana przez Richarda de Groota z Firemen Dakarteam, będą pokonywać pustynię z prędkością do 140 km/h.

De Groot, który w zeszłym roku ukończył rywalizację na dziewiątym miejscu, od dawna bierze udział w Rajdzie Dakar. Tegoroczny start będzie jego trzynastym udziałem w tym wydarzeniu – osiem razy startował na motocyklu, zanim w 2016 roku przesiadł się do ciężarówek. Mając do dyspozycji zarówno zwycięską ciężarówkę w Rajdzie Dakar, jak i najwyższej jakości środki smarne Castrol, De Groot planuje zrobić kolejny krok w ramach awansu swojego zespołu.  

Każdy produkt w rosnącym portfolio zaawansowanych olejów, płynów i smarów Castrol do pojazdów użytkowych korzysta z naszego 125-letniego doświadczenia na rynku środków smarnych klasy premium. Producenci samochodów ciężarowych, operatorzy i warsztaty wiedzą, że mogą zaufać produktom marki Castrol, które zapewniają wysoką jakość i niezawodność – nawet w najtrudniejszych warunkach – pomagając im zwiększyć wydajność operacyjną i ograniczyć przestoje. Wspieramy zespół Firemen Dakarteam w ich kolejnej rywalizacji w Rajdzie Dakar – bez wątpienia jednym z największych testów wytrzymałości w sportach motorowych – powiedział Michael Baker, dyrektor ds. rozwoju działalności w Castrol Europe.

Oparty na sprawdzonej gamie środków smarnych do pojazdów użytkowych

Szeroka gama środków smarnych Castrol do pojazdów użytkowych została opracowana specjalnie pod kątem wymagających zastosowań z wydłużonymi okresami między wymianami oleju. Każdy produkt jest w stanie sprostać ekstremalnym obciążeniom i temperaturom, ponieważ został zaprojektowany tak, aby spełniać wysokie standardy dotyczące wydajności i ochrony.

Castrol VECTON z System Pro Technology™ to podstawowa linia zaawansowanych olejów do silników Diesla do pojazdów użytkowych. Technologia System Pro Technology™ Castrol zapewnia do 45% dodatkowej rezerwy wydajności[1] i przeciwdziała rozkładowi oleju, skutecznie zwalczając utlenianie i osady, neutralizując szkodliwe kwasy, kontrolując napowietrzanie oleju, dostosowując się do podwyższonych temperatur i przeciwdziałając utracie lepkości, w celu utrzymania optymalnych właściwości smarnych. Zalety te wydłużają cykl życia oleju i pozwalają uzyskać maksymalny okres między jego wymianami.

Oleje Castrol CRB do silników Diesla zapewniają ochronę silników w pojazdach użytkowych, pomagając im działać bardziej wydajnie i dłużej, pozwalając uniknąć nieoczekiwanych przestojów oraz minimalizując koszty napraw.

Olej silnikowy Castrol CRB Turbomax z technologią Durashield™ pomaga przerwać niszczycielski cykl ciepła, osadów i zużycia, zapewniając do 40% lepszą ochronę przed zużyciem[2], a tym samym długą żywotność silnika w pełnej sprawności.

Castrol CRB Multi i Castrol CRB Monograde zawierają dodatki myjące rozprowadzające cząsteczki, które mogłyby w przeciwnym razie nadbudować się na powierzchniach silnika, co pozwala ograniczyć odkładanie się osadów. Zawierają także przeciwutleniacze, które przerywają reakcje chemiczne prowadzące do gęstnienia oleju. W efekcie skutecznie zapobiegają powstawaniu osadów na tłoku i zachowują lepkość, co sprzyja sprawnemu działaniu silnika przez długie lata.

Castrol wprowadził na rynek nowy środek smarny VECTON 5W-30 F-TRUCKS CK-4 do pojazdów użytkowych, przeznaczony do stosowania w różnych pojazdach Ford Trucks. Opracowano go zgodnie ze specyfikacją Ford Trucks WSS-M2C213-A1, opartą na normie sekwencji olejowych E6 i E9 Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA). Nowy środek smarny nadaje się do stosowania w ciężarówkach F-Max wyposażonych w silnik Forda Ecotorq Euro 6 i jest również zgodny ze specyfikacją API CK-4. 

Aby dowiedzieć się więcej o gamie środków smarnych i płynów Castrol do pojazdów użytkowych, odwiedź stronę: www.castrol.pl 

[1] W porównaniu do wymogów branżowych API i ACEA oraz w oparciu o badania przeprowadzone na 81% serii Castrol VECTON w odniesieniu do ilości z 12 miesięcy sprzedaży do marca 2017 r.
[2] Średnie parametry zużycia w badaniach zgodności ze standardami przemysłowymi w porównaniu z kryteriami pomyślnego przejścia testu przemysłowego.

Źródło: Castrol

Tagi artykułu

autoEXPERT 12 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę