Bentley rozpoczyna testy drogowe modelu BATUR

Rozpoczęte testy drogowe najmocniejszego modelu Bentleya. Bentley

Bentley rozpoczyna testy drogowe Batura, najmocniejszego modelu w historii brytyjskiej marki. Dostawy limitowanej serii mają rozpocząć się po ukończeniu i zatwierdzeniu programu inżynieryjnego, w połowie 2023 r.

  • Program rozwoju pojazdu obejmuje w sumie ponad 120 indywidualnych testów w okresie 58 tygodni.
  • Sprawdzona zostanie między innymi trwałość silnika, stabilność przy dużych prędkościach, aerodynamika, poziom hałasu i wibracji oraz dynamika jazdy.

Pierwszym etapem będzie 2 500-kilometrowa podróż po Europie, dzięki której zostaną odtworzone rzeczywiste warunki drogowe. Trasa obejmie Niemcy, Włochy, Francję i Hiszpanię. Następnie, przez 7 tygodni samochód będzie poddawany próbom torowym, przy wysokich prędkościach i trudnych warunkach nawierzchniowych. Przed rozpoczęciem testów środowiskowych, samochód wróci na drogi, by pokonać kolejne 7 500 km w warunkach rzeczywistych. 

Od początku wiedzieliśmy, że Batur musi być najlepszym GT, więc każdy element - od wyglądu zewnętrznego, mocy silnika i ręcznie wykonanego wnętrza, został stworzony bez kompromisów. Model wyposażono w wiele unikalnych funkcji, które niosą ze sobą nowe wyzwania. Przykładowo, zewnętrzne reflektory są bardzo kompaktowymi jednostkami LED i zostały stworzone dla naszych zespołów stylistycznych w trudnych proporcjach, dzięki czemu samochód zyskuje oryginalny wygląd zewnętrzny, ale ich produkcja jest skomplikowana. Pracujemy również nad najpotężniejszym rozwojem W12 w jego 20-letniej historii, co wiąże się z ogromnym programem walidacji. Chociaż wyprodukowanych zostanie tylko 18 Baturów, poziom jakości musi być identyczny, jak w przypadku każdego z 15 000 samochodów produkowanych obecnie przez Bentley każdego roku mówi Paul Williams, dyrektor techniczny firmy Mulliner. 

 

Bentley

Kluczową rolę w produkcji limitowanego modelu odgrywają także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki połączeniu wysokiej klasy zrównoważonych materiałów, wykończeń i metod konstrukcyjnych, zespół projektantów nadał Baturowi wyjątkowy charakter. Zaawansowane techniki produkcyjne umożliwiły mniejsze zużycie materiałów i energii, planowane jest także wykorzystanie włókien naturalnych jako alternatywy dla włókna węglowego w niektórych elementach samochodu. 

Najmocniejszy Bentley w historii

Model Batur to najmocniejszy samochód w historii marki Bentley. Samochód został wyposażony w zmodernizowany i wzmocniony 6-litrowy silnik W12 zapewniający 740 KM mocy i 1000 Nm momentu obrotowego, który w przenośni i dosłownie napędzał sukces brytyjskiej marki przez ostatnie dwie dekady. Prace rozwojowe nad modernizacją układu napędowego trwały ponad 100 tygodni. Wyjątkowe osiągi silnika zostały zestawione z najbardziej zaawansowanym podwoziem w historii firmy Bentley.

Wszystkie 18 egzemplarzy jest już zarezerwowanych. Każdy z nich jest indywidualnie projektowany we współpracy z klientami. 

Źródło: Bentley

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę