Bariera zasięgu w elektryku? CUPRA podpowiada, dlaczego nie ma powodów do obaw

Elektryczna CUPRA na jednym ładowaniu CUPRA
Pojazdy elektryczne nie wymagają dużego zasięgu kilometrów, by zapewnić swobodne podróżowanie. Kluczową kwestią, która wpływa na wrażenia z jazdy, jest dobrze rozwinięta infrastruktura oraz efektywne ładowanie, a także niskie średnie zużycie energii. Eksperci marki CUPRA podpowiadają, w jaki sposób można lepiej zadbać o stan akumulatora oraz jak skrócić czas spędzony przy ładowarce nawet o połowę.
 
  • Szybki tryb ładowania od 5% do 80% w modelu CUPRA Born trwa zaledwie 30 minut, a maksymalna dostępna moc ładowania wynosi nawet 170 kW dla wersji z akumulatorem 77 kWh.
  • Pierwszy elektryczny model hiszpańskiej marki pozwala na pokonanie nawet do 550 km na jednym ładowaniu.
  • CUPRA oferuje wygodne rozwiązania, które umożliwią uzupełnienie mocy akumulatora w domu, dzięki ładowarkom do zamontowania w garażu oraz aplikacji Easy Charging, dzięki której można naładować auto w ponad 500 000 tys. punktów ładowania w całej Europie.

Powszechnym mitem na temat samochodów elektrycznych jest to, że ich zasięgi są niewystarczające, aby wyruszyć w dalszą podróż. Pierwszy w pełni elektryczny pojazd hiszpańskiej marki – CUPRA Born zapewnia zasięg nawet do 550 km bez konieczności uzupełnienia mocy akumulatora. 
Infrastruktura ładowania

Już teraz ogólnodostępna sieć dla samochodów elektrycznych w Polsce posiada 5 884 punktów ładowania (2 953 stacje). W kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej, co jest wynikiem m.in. przyjętego przez Radę Europejską rozporządzenia AFiR z pakietu Fit for 55, według którego stacje ładowania na głównych szlakach komunikacyjnych mają być dostępne co 60 km na koniec 2025 r., a ich moc ma wynosić 400 kW. W efekcie wyzwaniem dla pojazdów elektrycznych nie będzie zasięg a jedynie czas ładowania. Pod tym względem CUPRA Born jest jednym z topowych modeli w swoim segmencie. Szybki tryb ładowania od 5% do 80% zajmuje jedynie 30 min, a maksymalna moc ładowania wynosi nawet do 170 kW dla wersji z akumulatorem 77 kWh.

W przypadku modelu Born zapewniamy klientom kompaktowe i wygodne rozwiązania, jakimi są ładowarki CUPRA do montażu w domu oraz w przypadku ładowania poza domem, dedykowana aplikacja mobilna. Dodatkowo dzięki aplikacji użytkownicy mogą zdalnie zarządzać procesem ładowania lub sprawdzić poziom naładowania akumulatora. Wystarczy, że zainstalują w swoim telefonie aplikację CUPRA Easy Charging. Usługa online daje również możliwość znalezienia najbliższych punktów ładowania na mapie oraz dokonywania płatności w łatwy dla użytkownika sposób – tłumaczy Katarzyna Dziomdziora, PR Managerka marek SEAT i CUPRA.

Pojemność akumulatora a zużycie energii

Kolejną istotną kwestią dla podniesienia jakości poruszania się samochodem elektrycznym jest średnie zużycie energii, a zależy ono między innymi od pojemnego akumulatora. CUPRA Born dostępna jest w wersji 58 kWh lub 77 kWh. Zapewnia nie tylko wysokie osiągi, ale również niskie średnie zużycie energii. Pierwszy w 100% elektryczny model marki zapewnia moc do 231 KM oraz zużycie energii na poziomie od 15,5 do 17,5 kWh/100km w zależności od do wybranej wersji*. Dodatkowo ładowanie samochodu elektrycznego do 80% jest najbardziej optymalne i może pomóc w zwiększaniu trwałość akumulatora. Wszystko po to, aby maksymalnie wydłużyć jego żywotność.

Ładowanie modelu CUPRA Born zajmie kilkanaście minut, aby pokonać dystans 100 km. Dzięki temu nie musimy spędzać przy ładowarce dużo czasu, by kontynuować podróż. Jest to niewątpliwa zaleta, która nie narusza naszego planu dnia. Dodatkowo rozwijająca się sieć szybkich stacji ładowania zwłaszcza przy głównych drogach stanowi kolejny ważny element w procesie rozwoju elektromobilności i ułatwia podróżowanie elektrykiem po Polsce – wyjaśnia Katarzyna Dziomdziora.

* Zużycie energii w cyklu mieszanym (kWh/100km) dla wersji z akumulatorem 58 kWh wynosi od 15,5 do 17,4. Z kolei dla wersji akumulatorem 77 kWh wynosi od 15,7 do 17,5.

Źródło: CUPRA

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę