Zdaniem EXPERTa: Kacper Mioduszewski, Product Manager ERP & eCommerce, Integra Software

Zdaniem EXPERTa: Kacper Mioduszewski, Integra Software Raven Media
18.11.2024

Na co zwracają uwagę klienci poszukujący gotowych rozwiązań z zakresu IT? Kacper Mioduszewski, Product Manager – ERP & eCommerce w firmie Integra Software, zauważa, jak ważne jest kompleksowe wsparcie dostarczane zarówno właścicielom warsztatów, doradcom zajmującym się np. wyceną napraw, a także mechanikom, którzy chcą usprawnić swoją pracę w warsztacie. 

 Integra to coś więcej niż oprogramowanie – to partner, który zapewnia skuteczne wsparcie w rozwiązywaniu codziennych problemów i przynosi wymierne korzyści na każdym etapie pracy warsztatu. Działając na rynku Automotive przez 30 lat zebraliśmy wiele doświadczeń na temat praktycznych potrzeb serwisów. Dlatego nasze rozwiązania pomagają: oszczędzać czas, eliminują stresowe sytuacje, automatyzują wiele działań i zwiększają efektywność. W skrócie: pozwalają warsztatom więcej zarabiać – stwierdza Mioduszewski

Oprogramowanie, aplikacje w których zastosowano sztuczną inteligencję – czy firma Integra planuje włączyć takie rozwiązania do swojej oferty?

Kacper Mioduszewski opowiada:

– Nie tylko planujemy, ale już je nawet wdrażamy. Co prawda ze strony warsztatów nie mamy jeszcze zbyt wielu zapytań o SI, mimo to nie tracimy czasu i aktualnie realizujemy kilka projektów, w których została już zaimplementowana sztuczna inteligencja. Takie najnowsze rozwiązania funkcjonują już w pierwszych warsztatach.

Na etapie przyjęcia pojazdu wykorzystujemy algorytmy SI do automatycznego rozpoznania pojazdu, co znacząco skraca czas w porównaniu do ręcznego wprowadzania danych. Stosujemy także SI w inteligentnych asystentach głosowych, które dzięki rozpoznawaniu mowy i przetwarzaniu języka naturalnego mogą wykonywać polecenia i automatycznie wprowadzać dane do zlecenia.

Zgłaszane przez klientów usterki są przyporządkowywane do odpowiednich usług związanych z diagnostyką systemów lub konkretną wymianą poszczególnych części i podzespołów pojazdu. To upraszcza i automatyzuje proces przyjęcia pojazdu, pozwalając doradcy serwisowemu skupić się na relacji z klientem.

Pracujemy również nad wirtualnym doradcą serwisowym, w którym SI będzie wykorzystywana do tworzenia chatbotów wykorzystujących technologię uczenia maszynowego, a w przyszłości także voicebotów. Będą one mogły odpowiadać na pytania klientów i częściowo przejąć ich obsługę, np.:

  • w zakresie umawiania klientów na wizytę w serwisie,
  • przyjęcia pojazdu do warsztatu,
  • wyjaśniania klientom, czego dotyczy naprawa
  • oraz dlaczego konkretne części powinny zostać wymienione.

Sztuczna inteligencja odgrywa również kluczową rolę w obszarze personalizacji obsługi klientów. Algorytmy analizują:

  • dane klientów,
  • historię napraw
  • oraz profil pojazdu,

aby generować dedykowane oferty, przypomnienia o przeglądach czy akcje promocyjne. Dzięki temu wzmacniamy lojalność klientów i zwiększamy skuteczność działań marketingowych – klient dostaje dokładnie to, czego potrzebuje, w odpowiednim momencie.

W tworzonych przez nas systemach do zarządzania sieciami serwisowymi dostępne są funkcje Smart Reports, które dzięki integracji z SI będą wspierać menedżerów tych sieci w codziennej pracy, a także w podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z działaniami marketingowymi i rozwojem sieci.

System podpowiada również opiekunom regionalnym, jakie działania marketingowe byłyby optymalne dla konkretnych serwisów, oraz wskazuje potencjał do rozwoju serwisów w danym regionie. Zastosowanie SI w systemach eCommerce umożliwia:

  • inteligentne wyszukiwanie produktów z filtrowaniem,
  • personalizacją wyników
  • i właściwym rozumieniem zapytań.

Ponadto AI pozwoli na automatyzację wielu zadań w e-commerce, takich jak prezentacja nowej oferty, czy synchronizacja sprzedaży i zamówień. SI jest wykorzystywana także w module asystenta wyszukiwania części po ich opisach i parametrach technicznych.

Wkrótce, dzięki SI, będzie również możliwe wyszukiwanie części w katalogach na podstawie wykonanego przez mechanika zdjęcia danego podzespołu. Bardzo istotne jest, aby algorytmy AI prawidłowo zidentyfikowały i zweryfikowały część, która znajduje się na obrazie, a następnie dopasowały ją do konkretnego towaru, który jest dostępny w ofercie dystrybutora. Funkcje wyszukiwania po obrazie są bardzo intensywnie rozwijane i powinny zrewolucjonizować dobór i zamawianie części zamiennych.

To tylko część funkcji, które dzięki sztucznej inteligencji już teraz pomagają w codziennej pracy warsztatów. Podsumowując, w najbliższym czasie wszystkie nowe rozwiązania firmy Integra będą wyposażone w sztuczną inteligencję lub będą powstawały przy jej udziale.

Jak SI może realnie wesprzeć warsztaty? W jakich obszarach pracy mechanika warto się wspomóc nowymi technologiami?

Sztuczna inteligencja już teraz wkracza do warsztatów na wielu poziomach, a potencjał tej technologii jest ogromny. Przykładem jest zastosowanie SI w diagnostyce pojazdu, które może wspierać mechaników w diagnozowaniu usterek i wyborze optymalnych metod usuwania awarii.  

Oprogramowanie Integra Car 7 do zarządzania serwisem jest zintegrowane z urządzeniami diagnostycznymi, co pozwala profesjonalnie przedstawiać klientom informacje dot. napraw.

Podczas diagnostyki dane z urządzeń diagnostycznych są zapisywane w bazie oprogramowania Integra Car 7 i mogą być wykorzystywane w naprawach kolejnych pojazdów. Analiza takich danych z różnych systemów pojazdu obejmuje zarówno:

  • kody usterek,
  • warunki, w jakich wystąpił dany problem,
  • jak i szeroki zakres „rzeczywistych danych” z wielu czujników wybranego systemu.

Dotychczas analiza tych danych była czasochłonna i wymagała zazwyczaj od serwisantów ogromnej wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Zastosowanie SI w diagnostyce pozwoli zniwelować notoryczny problem związany z brakiem specjalistów, z SI naprawa takich nowoczesnych systemów będzie po prostu znacznie łatwiejsza. Ponadto dzięki SI proces ten staje się:

  • bardziej automatyczny,
  • efektywny
  • i precyzyjny.

Diagnostyka wspierana przez SI może być:

  • szybsza,
  • tańsza
  • oraz znacznie dokładniejsza,

co przy dzisiejszych bardzo skomplikowanych systemach elektronicznych pojazdów ma kluczowe znaczenie. Dzięki temu możliwe będzie:

  • efektywne diagnozowanie,
  • eliminowanie pomyłek
  • i minimalizacja kosztów naprawy.

Eksperci szacują, że SI może skrócić czas diagnozy nawet o 90%, znacznie zwiększając efektywność i konkurencyjność serwisu. Obecnie obserwujemy rosnący trend w kierunku rozwoju zdalnej diagnostyki pojazdów. Nasza firma rozpoczęła integrację z urządzeniami i systemami umożliwiającymi zdalne przesyłanie danych, co pozwoli na analizę danych odczytanych z pojazdu jeszcze przed wizytą w serwisie.

SI będzie umożliwiało szybszą i dokładniejszą weryfikację przyczyn usterek, co dodatkowo zwiększy efektywność przeprowadzanych przez warsztat napraw. Implementacja SI w proces obsługi klienta może również wspierać kontrolę jakości np. przy weryfikacji wypełnionych przez mechaników list kontrolnych sprawdzając zakres i jakość wykonanych prac. Takie zastosowanie pozwala zapewnić wysoki standard świadczonych usług pozytywnie wpływając na zwiększenie zaufania klientów.

Sztuczna inteligencja jest już obecna w rozwiązaniach Integra. Technologia SI wymaga jeszcze dopracowania ale na pewno odgrywa coraz większą rolę w naszych projektach, które nie tylko automatyzują procesy, ale realnie usprawniają pracę warsztatu. Dzięki SI mechanicy będą mogli w większym stopniu skupić się na tym, co najważniejsze, czyli skutecznej naprawie, a menedżerowie będą mogli sprawniej kierować pracą serwisu i dążyć do osiągania coraz lepszych wyników.

 

Tagi artykułu

autoExpert 11 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę