Wyróżnienie Targów Kielce dla firmy Drabpol za inteligentny klimatyzator z pompą ciepła

Wyróżnienie dla firmy Drabpol za ekologiczną pompę ciepła Drabpol

Na tegorocznych XVI Międzynarodowych Targach Transportu Zbiorowego TRANSEXPO w Kielcach firma DRABPOL otrzymała Wyróżnienie Targów Kielce za UL 500EM CO2HP – klimatyzator z pompą ciepła firmy KONVEKTA. Wyróżnienie to przyznane zostało w kategorii Części i Wyposażenie Autobusów. W tym roku nie przyznano Medali w tej kategorii. 

 

Nowoczesna technologia grzewcza

Ultra Light 500 HP CO2 to wysokowydajne i ekologiczne rozwiązanie służące do całorocznego ogrzewania i chłodzenia autobusów elektrycznych. Działanie klimatyzatora oparte jest na naturalnym czynniku chłodniczym – dwutlenku węgla (CO2). Zadaniem pompy ciepła jest uzyskanie z ułamka doprowadzonej energii jej wielokrotności, celem zapewnienia wysokiego komfortu cieplnego. Dzięki jej zastosowaniu zasięg autobusu wydłuża się nawet do 60%.

System pompy ciepła jest najbardziej inteligentną i skuteczną technologią grzewczą w dziedzinie elektromobilności, ponieważ znaczna część dostarczanej energii cieplnej pochodzi z otaczającego powietrza, a nie z paliwa lub energii elektrycznej. Aby uzyskać 100% ciepła, pompa CO2 potrzebuje w najlepszym przypadku jedynie 25% mocy roboczej (prądu) z akumulatora.

Reszta potrzebnej energii pozyskiwana jest bezpłatnie za pomocą cyklu termodynamicznego z otoczenia. W zależności od typu pojazdu pompa ciepła CO2 zużywa przykładowo przy -10°C około 45 kWh energii elektrycznej na 100 km, w przeciwieństwie do konwencjonalnych elektrycznych elementów grzewczych, które zużywają ponad 100 kWh na tym samym dystansie.

pompa_ciepla_UL_500_HP_CO2 Źródło: Drabpol

Dwutlenek węgla jest niepalny i nietoksyczny, nie jest szkodliwy dla warstwy ozonowej, a w kontrolowanym użyciu jest również przyjazny dla środowiska. Systemy klimatyzacji z CO2 zużywają do 25% mniej paliwa oraz wytwarzają do 1000 razy mniej gazów cieplarnianych, co sprawia, że są właściwym wyborem pod kątem oszczędności i dbania o środowisko.

Rozwiązanie to zmniejsza zużycie energii przy zerowej emisji, np. o 60% przy -10°C w porównaniu do klasycznych elektrycznych systemów grzewczych. W perspektywie całego roku zapotrzebowanie na energię zmniejsza się o ponad 50%.'

wyroznienie_dla_drabpol Źródło: Drabpol

Właściwości pompy ciepła UL 500 HP CO2

Tym, co cechuje klimatyzator z pompą ciepła, jest:

  • Elektryczny, modułowy i hermetyczny system CO2;
  • Zastosowanie naturalnego, nietoksycznego i niepalnego czynnika chłodniczego;
  • Wykorzystanie ciepła odpadowego w systemie grzewczym;
  • Stała, wysoka wydajność chłodzenia dzięki stałej prędkości sprężarki;
  • Ogrzewanie nawet w temperaturze -20 stopni do 45 stopni;
  • Obudowa wewnętrzna lekka i wytrzymała, wykonana z polipropylenu;
  • Obudowa zewnętrzna wykonana z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV;
  • Do 70% oszczędności potencjalnych kosztów obsługi;
  • Nie są wymagane przewody czynnika chłodniczego.

Nagrody Targów Kielce zostały wręczone podczas uroczystej, wieczornej Gali Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego Transexpo. W imieniu firmy Drabpol wyróżnienie odebrał Dyrektor Handlowy – Piotr Grabny.

Źródło: Drabpol

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę