Trzy nowe odmiany nadwoziowe Nissana Townstar już w Polsce
Nissan Townstar jest kolejnym modelem w coraz liczniejszej gamie zelektryfikowanych samochodów marki, który wpisuje się w założenia strategii Ambition 2030.
- Rok po wprowadzeniu do sprzedaży modelu Townstar Nissan poszerza gamę dostępnych odmian nadwoziowych o trzy nowe – Vana z długim rozstawem osi, Crew Vana oraz elektryczne Combi,
- Wersja Combi, zaprojektowana z myślą o potrzebach dużych rodzin, ma zmienny układ foteli, przesuwany drugi rząd siedzeń i pojemność bagażnika 775 litrów, z możliwością powiększenia do imponujących 2500 litrów,
- Townstar Van z długim rozstawem osi oferuje pokaźną przestrzeń ładunkową – do 4,3 m3 – z możliwością przewiezienia 2 europalet i ładownością do 800 kg,
- Crew Van to sprytne połączenie auta 5-osobowego z dostawczym, pozwalające łatwo dostosować układ kabiny w zależności od potrzeb
- Townstar oferowany jest z silnikiem benzynowym o mocy 130 KM lub jako w pełni samochód elektryczny o mocy 122 KM,
- Plan na 2023 rok zakłada, że wersja elektryczna będzie miała 50-procentowy udział w sprzedaży Nissana Townstar w Polsce.
Długofalowy plan zakłada rozwój mobilności w kierunku bardziej ekologicznych i bezpieczniejszych środków transportu. Townstar – dotychczas dostępny na rynku w wersjach Van i Combi z benzynowym silnikiem o mocy 130 KM – zadebiutował właśnie w długo wyczekiwanej odmianie w pełni elektrycznej, mającej być następcą popularnego i cenionego na rynku Nissana e-NV200. Poza znanymi z wersji spalinowej odmianami nadwozia Van i Combi ze standardowym rozstawem osi do „elektrycznej gamy” modelu dołączyły także zupełnie nowe wersje nadwoziowe: Van z długim rozstawem osi oraz Crew Van.
Elektryczny Townstar napędzany jest silnikiem o mocy 90 kW (122 KM), zasilanym z akumulatora o pojemności netto 44 kWh. Do seryjnego wyposażenia większości wersji należą: ładowarka trójfazowa AC o mocy 22 kW, aktywny system zarządzania temperaturą akumulatora oraz pompa ciepła.
W lepiej wyposażonych egzemplarzach znajdziemy także instalację umożliwiającą szybkie ładowanie prądem stałym w standardzie CCS z maksymalną mocą do 80 kW. Ładowanie akumulatora od 15% do 80% przy użyciu szybkiej ładowarki DC ze złączem CCS i prądem z maksymalną mocą do 80 kW trwa jedynie 37 minut.
Elektryczny Townstar, podobnie jak inne użytkowe samochody marki Nissan, jest objęty pięcioletnią gwarancją lub do przebiegu 160 000 km, a ponadto ośmioletnią gwarancją na pojemność akumulatora trakcyjnego. Dotyczy to także osobowej wersji Combi.
Nissana Townstar Combi – idealny dla rodziny
Pięciomiejscową odmianę Combi elektrycznego Nissana Townstar zaprojektowano z myślą o potrzebach dużych rodzin. Model ten dysponuje nie tylko przestronnym wnętrzem i ogromnym bagażnikiem, ale może też ciągnąć przyczepę o masie własnej do 1500 kg. Osobowa wersja jest wyposażona w najnowsze systemy łączności i wiele innych, których zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem podróżowania. Townstar Combi oferuje pięć wygodnych foteli w dwóch rzędach i potężny bagażnik, którego standardowa pojemność wynosi imponujące 775 litrów. Po złożeniu asymetrycznie dzielonej i przesuwanej kanapy pojemność przedziału bagażowego może wzrosnąć aż do 2500 litrów.
Do seryjnego wyposażenia rodzinnego vana w wersji elektrycznej należą ładowarka trójfazowa AC o mocy 22 kW, aktywny system zarządzania temperaturą akumulatora oraz pompa ciepła, dzięki której obszerne wnętrze Nissana Townstar Combi nagrzewa się bardzo szybko. Zasięg na jednym ładowaniu wynosi do 285 kilometrów w cyklu mieszanym WLTP.
W wypadku elektrycznego Nissana Townstar Combi nie tylko nabywcy indywidualni, ale również firmy mogą wnioskować o rządowe wsparcie w wysokości do 27 tysięcy złotych.
Funkcjonalne i nowoczesne wnętrze Nissana Townstar Combi
Standardowo Townstar Combi w odmianie elektrycznej wyposażony jest w klasyczny zestaw zegarów z dużym, kolorowym ekranem komputera pokładowego. W najwyższej wersji wyposażenia Tekna został on zastąpiony całkowicie cyfrowym zestawem wskaźników o przekątnej 10 cali. Na konsoli środkowej wygospodarowano miejsce na bezprzewodową ładowarkę. W zależności od wersji samochód może być wyposażony w podgrzewaną przednią szybę, podgrzewane koło kierownicy oraz w podgrzewanie przednich foteli. Aplikacja NissanConnect Services zapewnia dostęp do niektórych funkcji za pośrednictwem smartfonu. Zdalnie można sterować między innymi klimatyzacją oraz procesem ładowania.
Pojemność obszernych schowków w przedniej i tylnej części kabiny wynosi w sumie 49 litrów. Na przesuwanej tylnej kanapie umieszczono punkty mocowania Isofix dla dwóch skrajnych miejsc, które w połączeniu z mocowaniem Isofix na przednim fotelu pasażera tworzą z Townstara prawdziwie rodzinny samochód. Do wyposażenia seryjnego należą nie tylko relingi dachowe, ale również wyjątkowo praktyczne, zintegrowane poprzeczne belki.
Bogate wyposażenie seryjne, które zwiększa bezpieczeństwo podróżowania
System automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych i rowerzystów rozpoznaje potencjalne zagrożenia przed pojazdem i ostrzega kierowcę, gdy ten nie reaguje. System potrafi automatycznie rozpocząć hamowanie, aby zminimalizować ryzyko kolizji. Standardowe wyposażenie modelu Townstar obejmuje także szeroki pakiet aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa i asystentów kierowcy tj.: ostrzeżenie o obiektach w martwym polu, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy system rozpoznawania znaków drogowych.
Dodatkowo w seryjnym wyposażeniu wersji Tekna znajduje się znany z innych modeli Nissana system Pro-PILOT Assist wspomagający kierowcę w czasie jazdy na drogach wielojezdniowych zarówno podczas hamowania, przyspieszania, a także kierowania. Elektryczny Townstar Combi w wersji Tekna jest również wyposażony w ceniony przez wielu kierowców system kamer 360°, który znacznie ułatwia manewrowanie w ciasnych miejscach. Standardowo w wersji N-Connecta jest kamera cofania oraz przednie i tylne czujniki parkowania.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Inne
Poduszka powietrzna głowy i barków w zagłówku fotela. Nowy patent Toyoty
Toyota pracuje nad nowym projektem poduszki powietrznej otaczającej górną część ciała, która nie tylko chroni głowę pasażera przed obrażeniami, ale także osłania jego twarz oraz stabilizuje szyję i barki w przypadku kolizji. Potwierdza to wniosek zgłoszony do Urzędu Patentowego i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.
Nissan Townstar Van z długim rozstawem osi (LWB) – jedyny w swoim rodzaju samochód dostawczy
Niezależnie od wersji układu napędowego (spalinowej lub elektrycznej) maksymalna pojemność przestrzeni ładunkowej wynosi do 4,3 m3, a maksymalna ładowność – do 800 kg. Podłoga o długości ponad 2,2 metra zapewnia możliwość przewiezienia 2 europalet. Co bardzo przydatne, jedną z nich można umieścić w przestrzeni ładunkowej przez szerokie boczne drzwi przesuwane. W tej odmianie nadwozia Nissan Townstar jest dostępny z kabiną 2- lub 3-osobową.
Wyposażenie seryjne wersji z elektrycznym układem napędowym obejmuje ładowarkę trójfazową AC o mocy 22 kW. Jako wyposażenie dodatkowe można zamówić przygotowanie do ładowania DC w standardzie CCS z maksymalną mocą do 80 kW. Ponadto, elektryczny Nissan Townstar Van z długim rozstawem osi jest wyposażony w aktywny system zarządzania temperaturą akumulatora oraz w pompę ciepła, szczególnie przydatną w chłodniejsze dni. W cyklu miejskim zasięg wynosi do 398 km, a w cyklu mieszanym do 284 km.
Nissan Townstar Crew Van – 2 w 1, czyli połączenie auta 5-osobowego z dostawczym
Nissan Townstar Crew Van, oferowany wyłącznie z długim rozstawem osi i w wersji wyposażenia Business, łączy komfort 5-osobowego samochodu osobowego z obszerną przestrzenią ładunkową auta dostawczego z homologacją N1. Ta wersja Nissana Townstar jest przeznaczona szczególnie dla przedsiębiorców, którzy od samochodu osobowo-dostawczego wymagają dużej wszechstronności. Dzięki praktycznej 3-osobowej ławce w drugim rzędzie, którą można złożyć do pozycji pionowej, długość podłogi przestrzeni ładunkowej łatwo powiększymy do około 2 metrów.
Również w tej wersji wyposażenie seryjne odmiany z napędem elektrycznym obejmuje ładowarkę trójfazową AC o mocy 22 kW. Jako wyposażenie dodatkowe można zamówić przygotowanie do ładowania DC ze złączem CCS z maksymalną mocą do 80 kW. Aktywny system zarządzania temperaturą akumulatora i pompa ciepła także znajdują się na pokładzie.
Nabywcy elektrycznego Nissana Townstar w wersjach Van LWB oraz Crew Van mogą ubiegać się o dopłatę rządową w wysokości do 30% wartości samochodu, ale nie przekraczającą 70 tysięcy złotych (przy deklarowanym przebiegu minimum 20 tysięcy kilometrów rocznie).
– Nissan Townstar to bardzo ważny model dla naszej marki. Oferuje niezrównaną funkcjonalność, a liczne wersje nadwoziowe pozwalają spełniać oczekiwania szerokiego grona klientów – od firm potrzebujących maksymalnych możliwości ładunkowych w kompaktowym nadwoziu, poprzez przedsiębiorców, dla których możliwość łatwej transformacji z samochodu dostawczego na osobowy jest kluczowe, aż po rodziny, dla których liczy się wygoda i pokaźna przestrzeń na bagaże. Każda z nich jest także dostępna w wersji w pełni elektrycznej, która nie tylko wpisuje się w coraz silniejszy trend dążenia do bezemisyjnej mobilności, a także – co nie mniej ważne – pozwala na racjonalizację kosztów. Dzięki programom dopłat i niskim kosztom użytkowania ekonomia wyboru samochodu elektrycznego jest bezdyskusyjna – powiedział Paweł Powalski, EV and Infrastructure Manager w Nissan Sales CEE.
Źródło: Nissan