Toyota rozpoczyna inwestycje w samochody elektryczne

Toyota
18.11.2016

Projektem będzie zajmowała się nowa firma należąca do Toyota Group. Toyota będzie rozwijać technologię aut elektrycznych równolegle z samochodami napędzanymi wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV), które pozostają priorytetem firmy.

Toyota Motor Corporation otworzy w grudniu 2016 nową firmę odpowiedzialną za budowę samochodów elektrycznych (EV). Spółka będzie miała 4 udziałowców należących do Toyota Group – Toyota Motor Corporation, Toyota Industries Corporation, Aisin Seiki i Denso Corporation. Nowe przedsięwzięcie będzie miało strukturę niezależną od pozostałych spółek wewnętrznych Toyoty.

Nowo powołana firma będzie korzystała z wiedzy technologicznej, patentów i zasobów Toyota Group. Zwarta struktura organizacyjna pozwoli wprowadzić niekonwencjonalne metody pracy, co posłuży przyspieszonemu procesowi projektowania i szybkiemu opracowaniu produktów gotowych do wprowadzenia na rynek.

Toyota jest pionierem motoryzacji przyjaznej środowisku, a jej strategia polega na proponowaniu klientom wielu różnych oszczędnych i ekologicznych rozwiązań, takich jak hybrydy, hybrydy plug-in oraz samochody na wodorowe ogniwa paliwowe. Firma ma w swoim dorobku także samochody i pojazdy elektryczne.

Priorytetem japońskiego producenta są nieemitujące spalin samochody na ogniwa paliwowe, które pod względem praktyczności, zasięgu i krótkiego czasu tankowania dorównują samochodom spalinowym, przewyższając je komfortem jazdy i wydajnością. Zdaniem Toyoty, auta napędzane wodorem są optymalnym rozwiązaniem, które zdecyduje o kształcie przyszłej motoryzacji.

Obecny etap rozwoju ekologicznych napędów oraz infrastruktury przemawia za równoległym inwestowaniem w auta elektryczne. Niejednorodna sytuacja energetyczna i infrastrukturalna w różnych częściach świata, a także coraz bardziej zaostrzone regulacje dotyczące zwiększania udziału samochodów nieemitujących spalin w ogólnej sprzedaży nowych aut powodują, że rośnie zapotrzebowanie na szeroki wybór zeroemisyjnych pojazdów, dostosowanych do sytuacji na poszczególnych rynkach. Dlatego równolegle z inwestycjami oraz promocją samochodów na ogniwa paliwowe Toyota zdecydowała o stworzeniu organizacji, która szybko doprowadzi do wprowadzenia na rynek samochodów elektrycznych tej marki.

W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziliśmy znaczące inwestycje w długofalowy rozwój firmy. Stworzyliśmy Toyota Research Institute, przedsiębiorstwo powołane do badań nad sztuczną inteligencją i autonomicznymi samochodami, przejęliśmy w całości Daihatsu i powołaliśmy nową firmę wewnętrzną odpowiedzialną za opracowywanie kompaktowych samochodów na rynki rozwijające się. Przedsiębiorstwo mające za zadanie budowę samochodów elektrycznych stanowi część tego procesu. Mam nadzieję, że nowa organizacja będzie siłą napędową innowacji w całej grupie Toyoty – powiedział Akio Toyoda, prezydent i CEO Toyota Motor Corporation.

Źródło: Toyota, Mototarget.pl

O Autorze

autoEXPERT – specjalistyczny miesięcznik motoryzacyjny, przeznaczony dla osób zajmujących się zawodowo naprawą, obsługą, diagnostyką i sprzedażą samochodów oraz produkcją i sprzedażą akcesoriów motoryzacyjnych, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę