TOP 5 używanych aut rodzinnych, które najbardziej staniały w kwietniu

TOP 5 używanych aut rodzinnych, które najbardziej staniały AAA AUTO

SUV-y rządzą na drogach, ale rosnące koszty życia zwiastują powrót do mniejszych i tańszych samochodów rodzinnych. Potwierdzają to informacje płynące z rynku wtórnego, które podsumowali eksperci AAA AUTO na podstawie analizy danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych. Wynika z nich, że mediana ceny najczęściej oferowanych do sprzedaży rodzinnych aut używanych spadła w marcu br. o 400 zł. Najbardziej zaś obniżyła się mediana ceny Volkswagenów Passatów – aż o 2374 zł.

Rosnące koszty utrzymania i wysokie ceny paliw powodują, że kierowcy chętniej decydują się na zakup oszczędnych używanych aut rodzinnych. Według oficjalnych statystyk benzyna Pb95 jest przeciętnie o 20% droższa, niż była ponad rok temu. Z kolei, olej napędowy przez ostatnie 12 miesięcy podrożał o 28% a LPG o 30%.

Chętni na zakup lub zmianę używanego auta rodzinnego mają obecnie dobrą okazję, ponieważ sprzyja im spadek cen na rynku wtórnym. Z danych AAA AUTO wynika, że staniały najbardziej popularne wśród kierowców modele. Mediana ceny Opla Astry, który jest najczęściej oferowanym do sprzedaży autem używanym, w ciągu miesiąca zmniejszyła się o 1400 zł. Największy jednak spadek mediany cen zanotowały używane modele w grupy Volkswagen – Skoda Octavia staniała o 1910 zł, a Volkswagen Passat aż o 2374 zł. 

Dobry samochód rodzinny z drugiej ręki powinien być praktyczny, ekonomiczny w użytkowaniu i bezpieczny. Najbardziej interesującą kwestią jest jednak różnorodność oferty, z której można wybierać auta rodzinne, od hatchbacków, przez kombi, aż po modne SUV-y i auta typu MPV. Auto rodzinne to tak naprawdę każdy samochód, który spełnia potrzeby rodziny. Zatem niezależnie od tego czy liczy się dla niej duża przestrzeń bagażowa, małe zużycie paliwa, niska cena, czy inne cechy, taki też będzie idealny samochód rodzinny.

Powiedziała Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO. 

TOP 5 używanych aut rodzinnych, które najbardziej staniały na rynku wtórnym w kwietniu 2023 r: 

TOP5_uzywanych_aut_rodzinnych_ktore_stanialy AAA AUTO

W marcu nastąpiło ożywienie na rynku wtórnym samochodów używanych. Według miesięcznego raportu Barometr AAA AUTO opartego na analizie danych dotyczących sprzedaży aut używanych w komisach, na stronach internetowych oraz u dealerów samochodów używanych, w marcu 2023 roku w Polsce oferowano 209 620 aut z drugiej ręki, co oznacza wzrost w stosunku do lutego br. o 44 834. Jednocześnie spadła mediana ceny do 30 900 zł. z 31 500 zł w lutym br. 

Źródło: AAA AUTO

Tagi artykułu

autoExpert 05 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę